מסלים הסכסוך סביב כביש 6 דרום: חוצה ישראל תובעת משיכון ובינוי עוד 10 מ' ש'

שיכון ובינוי איחרה ב-20 חודשים את מסירת הפרויקט, נקנסה ב-22 מיליון שקל - ובתגובה תבעה מחוצה ישראל פיצויים של 186 מיליון שקל

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כביש 6
כביש 6צילום: עופר וקנין

חברת חוצה ישראל הממשלתית תובעת מקבוצת שיכון ובינוי של שרי אריסון פיצויים בסך 9.5 מיליון שקל בגין העיכוב בסלילת המקטע הדרומי של כביש 6, בין שוקת למחלף להבים. זאת, בנוסף ל-22.5 מיליון שקל שאותם חוצה ישראל כבר קיזזה מהתשלום שאמורה היתה להעביר לשיכון ובינוי בעבור ביצוע הפרויקט.

תביעת הפיצויים החדשה הוגשה לאחר שזרוע הביצוע של שיכון ובינוי, החברה הבת סולל בונה, מסרה לידי חוצה ישראל את קטע הכביש, שאורכו 7.6 ק"מ בלבד, רק באוגוסט אשתקד - באיחור של 20 חודשים, לאחר כמעט ארבע שנות סלילה.

ואולם מדובר בתביעה נגדית לזאת שהוגשה לפני שלושה חודשים על ידי שיכון ובינוי נגד חוצה ישראל. שיכון ובינוי תבעה מהחברה הממשלתית סכום עתק של 186 מיליון שקל בטענה כי האיחור במסירת הפרויקט נגרם כתוצאה משורת מחדלים שלה אחראית חוצה ישראל, ושבגינם נגרם לשיכון ובינוי הפסד כבד. היקף התביעה עורר תמיהה, היות שתקציב הפרויקט כולו נאמד ב–316 מיליון שקל (כולל מע"מ). כלומר, הפיצוי הנדרש שווה ערך לכ-60% משווי העבודות המקורי.

בכתב ההגנה שהגישה חוצה ישראל לבית המשפט המחוזי בתל אביב, נטען כי "מדובר בדוגמה מובהקת לתביעות סרק המוגשות בשנים האחרונות, כעניין שבשגרה, על ידי חברות קבלניות נגד גופי המדינה, ושתכליתן העיקרית היא לשפר בדיעבד את הצעת המחיר שהגישו במסגרת הצעתם למכרז". החברה הממשלתית טוענת - באמצעות עורכי הדין ניר סברוב, נועם מחלב וסמי סבזרו, ממשרד שניצר, גוטליב, סאמט ושות' - כי התנהלותה הרשלנית לכאורה של סולל בונה היא שהביאה לאיחור בעבודות, היות שלא התארגנה כראוי לביצוע העבודות ולא העמידה צוותי הנדסה וניהול נדרשים. "עסקינן בתביעות מצוצות מהאצבע, שכל מטרתן ניפוח תקציבי של הפרויקט", נכתב עוד בכתב ההגנה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker