אחרי 5 שנות סחבת: מסתמן הסכם להרחבת חניון הנתיב המהיר

אגף החשב הכללי וקבוצת שפיר צפויים לחתום על תכנון הקומה השנייה בחניון שפירים תמורת 10 מיליון שקל - אך שאלת ביצוע העבודות עדיין לא נסגרה, ומותנית עוד במשא ומתן כספי ■ בינתיים, אושרה תוכנית להקמת חניון חנה וסע באזור שפיים, שישלב גם תחנת רכבת

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: תומר אפלבאום
אבי בר-אלי

הסאגה השערורייתית להרחבתו של חניון הנתיב המהיר במחלף שפירים צפויה לרשום בימים הקרובים התקדמות מסוימת, בעקבות הבנות חדשות שאליהן הגיעו אגף החשב הכללי במשרד האוצר וזכיינית פרויקט האגרה, קבוצת שפיר הנדסה.

בימים האחרונים סיכמו הצדדים כי שפיר תתחיל בתכנון קומה שנייה מעל החניון הקיים — בעלות של כ–10 מיליון שקל. הצורך בקומה שנייה לחניון נובע בעיקר מכך שהחניון בצורתו הנוכחית כבר מיצה את קיבולתו לפני כמה שנים, ולכן הוא עוצר את הרחבת שירות השאטלים החינמיים לתל אביב וסביבתה.

למרות הפשרת התכנון, שצפוי להימשך כחצי שנה, המדינה והזכיינית עדיין לא הגיעו להסכמות באשר לביצוע עבודות ההקמה וכן בנוגע להפעלת שירות השאטלים החדש. סוגיה זו מותנית בהסכמות על מחיר ההתקשרות, ותלויה בהחלטה על פרסום מכרז ביצוע או על התקשרות בפטור ממכרז עם שפיר.

ההחלטה המיוחלת, לכאן או לכאן, עדיין לא התקבלה — אף שהצורך בהגדלת קיבולת החניון עלה כבר ב–2012. מאז נתקל הטיפול בנושא בסחבת ביורוקרטית וסטטוטורית מקוממת מצד אגף החשבת הכללית, משרד התחבורה, חברת חוצה ישראל והרשויות המקומיות.

דו"ח ביקורת חריף שפירסם מבקר המדינה בסוף 2016 הצביע על המחדל בעיכוב הפרויקט. המבקר העיר על כך שמסמכי המכרז להקמת הפרויקט לא כללו אופציה להרחבת החניון וקביעת תנאים למימוש האופציה — מה שהוליד מחלוקות וחיכוכים מול הזכיין. לפי הערכות, גם אם כעת תתקבל החלטה מיידית על הרחבת החניון, יידרשו עוד לפחות שנתיים נוספות של תכנון והקמה. כלומר, ספק עם הגדלת החניון והפעלת קווי השאטלים הנוספים יושלמו בעשור הזה.

בתכנון: שאטלים לרוטשילד ורמת החיל

חניון החנה וסע בשפירים מאפשר לבאים בשערי גוש דן להשאיר את רכבם הפרטי במקום, ולעלות על אוטובוסים ומיניבוסים חינמיים בדרכם למרכזי התעסוקה בתל אביב, רמת גן (הבורסה) וירושלים (קרית הממשלה). בתמורה לשירות חינמי זה העניקה המדינה לשפיר זיכיון להפעלת נתיב אגרה על כביש 1, וכן התחייבה לתשלום בעבור כל מכונית חונה.

הגודש בכניסה לתל אביב הביא להצלחה מפתיעה של הפרויקט, ואולם קיבולת החניון הנוכחית — 2,000 מכוניות — אינה מספקת את הביקוש הגובר לחניה בחניון. מצוקת החניה כבר אילצה את המדינה לבטל את גביית האגרה במקטע נתיב האגרה ממחלף נתב"ג ועד לחניון, בעקבות החשש שנהגים לא ימצאו מקום חניה וישלמו אגרת מעבר לשווא.

הכפלת קיבולת החניון ל–4,000 חניות, באמצעות בניית קומה שנייה, תאפשר הפעלת שאטלים נוספים שבעבר תוכננו להגיע לשדרות רוטשילד בתל אביב ולרמת החיל.

7,000 חניות בשפיים, 2,000 בראשון לציון

בתוך כך, קבינט הדיור אישר השבוע תוכנית להקמת מרכז תחבורה על שטח של 265 דונם באזור שפיים, שישלב חניון חנה וסע, תחנת רכבת ותחנות אוטובוס. הקמת החניון תיעשה במסגרת התוכנית לסלילת שלושה־ארבעה נתיבי אגרה נוספים בכניסות לתל אביב, שנמצאת בימים אלה בהליך מכרז.

בשפיים יוקם חניון בן שלוש קומות שבו 7,000 מקומות חנייה. יעדי השאטלים מהחניון יהיו אזור הקריה בתל אביב, שדרות רוטשילד, מתחם עתידים, אוניברסיטת תל אביב ומתחם הבורסה ברמת גן. מתחמי חנה וסע נוספים, בעלי קיבולת של 2,000 מקומות חנייה, יוקמו בצומת מורשה ובמחלף מבוא איילון (ראשון לציון).

חניון שפירים. כבר לא עומד בעומסצילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker