זינוק של 800% בשלוש שנים במספר הנפגעים מאופניים וקורקינטים חשמליים

כלי הרכב הזעירים שכבשו את רחובות הערים מאפשרים להתנייד בזריזות וביעילות ומסייעים בהפחתת העומס בכבישים - אך מביאים גם לעלייה במספר התאונות והנפגעים ■ ב-2016 נהרגו עשרה רוכבי אופניים וקורקינטים חשמליים ו-653 איש נפצעו - מחצית מהם עם פגיעות ראש

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רוכבי אופניים חשמליים והולכי רגל בתל אביב, בפברואר
למצולמים אין קשר לכתבהצילום: תומר אפלבאום

הדוגמנית שלומית מלכה, שפונתה היום במצב קשה לבית החולים איכילוב כשהיא סובלת מחבלת ראש לאחר שהחליקה מקורקינט חשמלי בשדרות רוטשילד בתל אביב, נכנסה לסטטיסטיקה מדאיגה שכוללת שני מאושפזים בכל יום בממוצע כתוצאה מתאונות בהן מעורבים קורקינטים, אופניים חשמליים או הובר־בורדים.

הפופולריות של כלי התחבורה הזעירים גוברת והולכת מפני שהם מאפשרים לרוכבים להתנייד בזריזות וביעילות בתוך הערים.גם מצוקת הפקקים הגוברת עודדה אנשים לעבור לכלי תחבורה זעירים וממונעים. נכון לתחילת 2017, נעים בישראל כ–225 אלף זוגות אופניים חשמליים.

חוקי השימוש בכלי הרכב החשמליים

הגל הגדול של חדירת כלים אלו אל חיינו התרחש ב–2010–2011, ומאז 2013 נרשם זינוק של יותר מ–50% בהיקף השימוש באופניים חשמליים בישראל, לפי נתוני גיאוקרטוגרפיה. פתרונות הניידות הפשוטים והזולים — זוג אופניים חשמליים נמכר כיום במחיר שמתחיל ב–2,000 שקל — התחילו כאופנה בקרב ילדים ונוער, אך עד מהרה התפשטו לקהלים בוגרים יותר, שזיהו את הפוטנציאל התחבורתי הגלום בהם.

התניידות בעיר עם אופניים או קורקינט חשמלי תהיה במקרים רבים מהירה יותר מאשר במכונית פרטית או בתחבורה ציבורית. גם נהגים שמתלוננים על קשיי התנועה בדרכים העירוניות בשל ריבוי הרוכבים, נהנים מתרומת הכלים החשמליים להורדת מכוניות מהכבישים ולפינוי מקומות חניה. ואולם במקביל, הביאה הפופולריות שלהם לזינוק במספר הנפגעים.

מספר המאושפזים כתוצאה מתאונות אופניים וקורקינטים חשמליים

ב–2016 נהרגו בישראל עשרה רוכבי אופניים וקורקינטים חשמליים, לעומת ארבעה רוכבים שנהרגו שנה קודם לכן. על פי נתוני מכון גרטנר לחקר שירותי בריאות ומדיניות, ב–2016 נפצעו 653 איש כתוצאה מתאונות שבהן היו מעורבים אופניים וקורקינטים חשמליים (כולל הולכי רגל) — עלייה של 37% לעומת מספר הפצועים מתאונות כאלה ב–2015, פי שלושה לעומת מספר הנפגעים ב–2014, ופי תשעה (כ–800%) לעומת מספר הנפגעים ב–2013. 13% מהפצועים ב–2016 נפגעו באורח קשה, לעומת 11% ב–2015 ו–7% ב–2014.

חוק שאושר לפני שנה וחצי אוסר רכיבה על אופניים וקורקינטים חשמליים מתחת לגיל 16. למרות זאת, 110 ילדים בני 14 ומטה נפגעו בתאונות כשרכבו על כלים אלו ב–2016 — אשפוז של ילד בכל שלושה ימים בממוצע. מדובר בעלייה של כ–10% לעומת 2015, שבה נפגעו 99 ילדים, וזינוק של פי שניים לעומת 2015 שבמהלכה נפגעו 54 ילדים.

אושפזה במצב קשה. שלומית מלכהצילום: robertoag

אף שנקבע קנס של 1,000 שקל על רכיבה על אופניים וקורקינטים חשמליים מתחת לגיל 16 — הנתונים מצביעים על כך שיותר מרבע מהרוכבים עדיין לא הגיעו לגיל המינימלי המותר בחוק.

אם לא די בכך, במהלך השנים נפוצה תופעה של "שדרוג" פיראטי למנועים החשמליים של הקורקינטים והאופניים — שמוגבלים על פי חוק למהירות מרבית של 25 קמ"ש. שינויים אלה, המבוצעים בחנויות ובמעבדות, מביאים את כלי התחבורה הזעירים למהירויות אסורות של 50 קמ"ש ויותר.

המשטרה תבדוק רשלנות של העירייה

בעקבות ריבוי הפגיעות בהולכי רגל על ידי רוכבים על המדרכות בשנים האחרונות, החליטה הממשלה להסמיך את הפקחים העירוניים לאכוף חובת רכיבה על כבישים ושבילי אופניים מסומנים בלבד. הורדת הרוכבים מהמדרכות לכבישים הפכה אותם מפוגעים לנפגעים. המחסור בשבילי רכיבה יוצר חיכוך מתמיד ומסוכן בין כלי הרכב לבין הרוכבים.

ואולם סיפורה המצער של מלכה מלמד כי גם רכיבה במקום מוסדר, כמו שדרות רוטשילד שבהן שבילי אופניים מסומנים, אינה מבטיחה הגעה ליעד בשלום. נפילתה מהקורקינט החשמלי נגרמה ככל הנראה בשל השקיית הדשא בשדרה על ידי העירייה, שהרטיבה גם את שביל הרכיבה.

לפי עדויות תושבים, נראה כי מדובר במחדל מתמשך מצד עיריית תל אביב, שכבר גרם לכמה תאונות במקום. כמה מהתושבים ניסו להתריע על הסכנה מראש, כמו רבקה מזרחי, שהעלתה ביום חמישי לעמודי הפייסבוק שלה ושל העירייה תמונות שבהן נראות שלוליות ענק בשדרה, כשהן זולגות למדרכה וכן לכביש הסמוך. "לידיעתכם, יש רוכבי אופניים שהחליקו על מלכודת המים הזאת", כתבה מזרחי.

בעקבות התאונה אמש, פתחה משטרת מחוז תל אביב בחקירה לבדיקת נסיבותיה. כחלק מהחקירה, המשטרה תבדוק חשד לרשלנות מצד העירייה.

עיריית תל אביב־יפו מסרה: "העירייה מביעה צער על המקרה ותבדוק את נסיבותיו. העירייה משקה מדי יום, במועדים קבועים, את הדשא בכל חלקי העיר, ובאופן טבעי נגרמת רטיבות גם על השביל. יש לציין כי שדרות רוטשילד, בהיותן בלב העיר, משמשות את הרוכבים לאורך כל שעות היממה ושלטים המזהירים מפני החלקה מוצבים בשדרה".

אור ירוק: "לחייב חבישת קסדה"

כמו מלכה, אחד מכל שני רוכבים שאושפזו בעקבות תאונות ב–2016 סבל מפגיעת ראש — מהם שליש אובחנו עם פגיעת ראש קשה. בארה"ב נמצא כי שני שלישים ממקרי התמותה של רוכבי אופניים נגרמים עקב חבלות בראש.

מתנדבי עמותת אור ירוק יצאו באחרונה למבצע במהלכו צפו ביותר מ–4,000 רוכבי אופניים חשמליים ב–127 ערים ורשויות. המתנדבים בדקו אם הרוכבים נוסעים ומתנהגים על פי החוק — כלומר, רוכבים רק בשבילי אופניים או על הכביש, כשלראשיהם קסדה רכוסה, חוצים את הכביש במעבר חצייה ברגל ומצייתים לתמרורים.

ממצאי הבדיקה העלו כי 78% מהרוכבים לא חבשו קסדה בעת הרכיבה על אופניים חשמליים. עוד נמצא כי 42% רכבו על המדרכה למרות האיסור, 14% רכבו בשבילים המיועדים לרוכבי אופניים ו–44% רכבו על הכביש. בנוסף, 81% מהרוכבים נצפו חוצים כביש במעבר חצייה תוך כדי רכיבה ורק 19% ירדו מהאופניים וחצו את הכביש ברגל.

לפי העמותה, סקירות נרחבות של עשרות מחקרים שבוצעו במדינות שבהן חלה חובת חבישת קסדה בעת רכיבה על אופניים, מראות כי חבישתה מפחיתה את הסיכוי לפגיעת ראש בעד 85%. כמו כן, מחקרים שבדקו את האפקטיביות של קסדות אופניים, הראו באופן עקבי כי חבישת קסדה תקנית בעת רכיבה על אופניים מפחיתה באופן משמעותי את הסיכון לפגיעות, בשיעורים של עד 88% בפגיעות מוח וב-65% בפגיעות פנים.

באור ירוק קוראים לחייב את כלל הרוכבים בישראל, לרבות בגירים, בחבישת קסדה, לאחר שחובה דומה בוטלה בשנים האחרונות. לדברי מנכ"ל אור ירוק, ארז קיטה, "הקסדה היא שומר הראש של רוכב האופניים או הקורקינט, ולמעשה היא אביזר הבטיחות החשוב ביותר שיכול להגן על הרוכב ולצמצם משמעותית את הסיכון לפגיעת ראש".

עוד אמר קיטה כי למרות ההבטחות של משרד התחבורה לחייב חבישת קסדה בכל רכיבה על אופניים חשמליים, גם בקרב בגירים, הדבר לא נעשה ועשרות אלפי רוכבים חשופים בכל יום לסכנה ממשית של פגיעת ראש. "בטיחות הרוכבים חייבת לעמוד בראש סדר העדיפות של המשרד לבטיחות בדרכים", הוא מדגיש, "ולכן יש לקדם חקיקה המחייבת חבישת קסדה בכל רכיבה על גבי אופניים, גם לילדים וגם לבגירים. זה יכול לעשות את ההבדל בין חיים ומוות".

מנכ"לית הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, רחלי טבת־ויזל, אמרה לפני חודש בראיון ל–TheMarker כי "הסיפור של האופניים הוא קודם כל אחריות הורית. אני שומעת מרופאים שהילדים שנפגעים סובלים מפגיעות ראש. באופן חד־משמעי, אם הם היו חובשים קסדה, זה היה פותר חלק ניכר מהפגיעות. אבל צריך עוד להקדיש לזה מחשבה. למשל, הכלי החדש יחסית, ההובר־בורד, צריך להתגלגל על המדרכה ולא על הכביש".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker