מתייבשים בתחנה: אלה זמני ההמתנה לאוטובוס בעשר תחנות הרכבת הפופולריות

שירות אוטובוסים אל תחנות הרכבת ומהן הוא חלק חיוני מפתרון התחבורה שמציעה הרכבת ■ ואולם דו"ח חדש מראה כי בתחנות רכבת רבות הנוסעים ממתינים זמן ממושך להגעת האוטובוס, וכי בתחנות רבות אין שירות אוטובוסים פעיל בשעות הערב המאוחרות

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת אוטובוס בתל אביבצילום: עופר וקנין
אורן דורי

"אחת הבעיות הקשות המלווה את צמיחת שירותי רכבות הנוסעים בישראל היא הגישה לתחנות הרכבת. בשל נסיבות היסטוריות, מרבית תחנות הרכבת ממוקמות בשולי או מחוץ למרכזי האוכלוסייה. אפשר היה לצפות שהגעת הנוסעים אל התחנות ומהן ליעד תהיה שאלת מפתח בתכניות הפיתוח של רכבת ישראל. בפועל אנחנו רואים שהתכנון מסתיים בשער התחנה" — כך נפתח דו"ח של ארגון 15 דקות והסדנא לידע ציבורי הסוקר את רמת הקישוריות בין מערכי התחבורה הציבורית ברכבת ובאוטובוסים.

מניתוחי תנועת הרכבות והאוטובוסים נראה כי חלק מתחנות הרכבת מופלות לרעה. הדו"ח בחן את עשרת התחנות הפופולריות ביותר בישראל ובדק את כמויות האוטובוסים היוצאים מהן. בין המסקנות המרכזיות: קיים פער משמעותי בשירות האוטובוסים בתחנות נתניה ואשדוד, שלא מאפשר שירות מספק ביחס למספר הנוסעים ברכבת בתחנות אלה.

בנתניה, לכל אוטובוס שמגיע לתחנה יוצאים בממוצע כ–40 נוסעים מהרכבת. באשדוד הפער נמוך יותר, אך עדיין משמעותי ביחס לתחנות אחרות שמדורגות כעשרת התחנות הפעילות ביותר.

לפי הדו"ח, אף שמתבקש כי הרכבות יסונכרנו עם קווי האוטובוס, בתחנות לא מעטות תאלצו לחכות יותר מרבע שעה, ואפילו עד 50 דקות מהרגע שתגיעו לרציף ועד שקו ראשון ייצא מהתחנה. כך למשל, בכפר חב"ד תאלצו לחכות 49 דקות בממוצע עד שקו ראשון יאסוף אתכם, בפאתי מודיעין, בסמוך לאזור התעשייה תצטרכו לחכות כ–26 דקות בממוצע, ובירושלים, עתלית ולהבים תאלצו לחכות 20 דקות בממוצע. עם זאת, הנתונים היבשים אינם מתייחסים לצורכי התחבורה המשלימים מתחנות אלה, שנחשבות תחנות קטנות המשרתות יעדים נקודתיים. למשל, היורדים בתחנת ירושלים עושים זאת בעיקר כדי לבקר בגן החיות התנ"כי הסמוך, ועל כן פחות מזדקקים לאוטובוס משם. גם את שירות האוטובוסים החלקי מתחנת פאתי מודיעין ניתן להסביר בכך שתחנת מודיעין מרכז מרושתת טוב בהרבה בקווי שירות משלימים.

עוד מדגיש הדו"ח כי יש תחנות רבות בהן כלל אין שירות אוטובוסים פעיל במוצאי שבת או בשעות הערב המאוחרות (נכון לדצמבר 2016). כלומר, נוסע המגיע ברכבת לתחנה לא יוכל להמשיך את דרכו באוטובוס בכלל. בין תחנות רכבת אלה ניתן למצוא מספר תחנות המשרתות מספר רב של נוסעים, כמו חדרה־מערב ובית יהושע. גם בתחנות אחרות, כמו הרצליה ונתניה, קיים שירות חלקי של אוטובוסים אחרי 22:00 — ואין אוטובוסים בכלל במוצאי שבת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker