תוקף ההפקעה פג, והמדינה מזרימה דלק בקרקע פרטית ללא רשות

שלושה מקטעי צנרת באורך של 46 ק"מ, שחברת תש"ן הממשלתית מפעילה במרכז ובדרום, עוברים בקרקעות שתוקף הפקעתן פקע כבר ב-2014 ■ בחברה הזהירו כי אם העניין יתגלה, המדינה תהיה חשופה לתביעות - אך בממשלה לא עשו דבר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צינורות דלק של תש"ן בחיפה
צינורות דלק של תש"ן בחיפהצילום: אבישג שאר-ישוב

החברה הממשלתית תשתיות נפט (תש"ן), האחראית על הולכת תזקיקי נפט ברחבי הארץ, מזרימה בשלוש השנים האחרונות דלק בשטחים שבהם איבדה כבר את זכויות המעבר שלה — כך עולה מפנייה דחופה ששיגרה בשבוע שעבר הנהלת החברה לשרי הממשלה.

בפנייה נכתב כי בשלושה מקטעים שבהם מזרימה תש"ן בנזין, סולר וקרוסין (דלק למטוסים), בעיקר עבור נתב"ג ועבור בסיסי חיל האוויר תל נוף וחצור — תקופת ההפקעה של הקרקע שבה מוטמן הצינור פקעה בתחילת 2014, ומאז לא חודשה. הפנייה מתייחסת למק­טע של 12 ק"מ בין גלילות לבר־אילן, מקטע של 19 ק"מ בקו אשדוד־מושב גאליה־ביל"ו ומקטע של 15 ק"מ בין אשדוד לחצור. בשלושת המקטעים, שהופקעו ב–1965 ל–49 שנה, עוברת צנרת פעילה של תש"ן — שממשיכה לתחזק אותה אף שאינה מחזיקה עוד בזכויות לכך.

במכתב ששיגר בשבוע שעבר מ"מ מנכ"ל תש"ן, שמעון אזולאי, לשרי האנרגיה, הביטחון, האוצר והתחבורה ולמשרד ראש הממשלה — הוא טען כי החברה מתריעה על המחדל במשך שנים, אך "לא זכתה לשיתוף פעולה מצד המשרדים הרלוונטיים, ונתקלה בסחבת ובדרישות שהגיעו באיחור רב, ולא איפשרו את חידוש ההפקעה בזמן".

לדברי אזולאי, "מאז שפקעו ההפקעות, ממשיכה תש"ן בהפעלת המערך אף שאין לה זכויות במקרקעין, תוך שהיא ממשיכה להתריע כי אם עניין זה יתגלה ותוגש תביעה משפטית — קיימת חשיפה בלתי־סבירה למדינה".

ואכן, לפני שבוע התקבל במשרדי תש"ן מכתב התראה לפני הגשת תובענה ייצוגית מטעם מושב בית אלעזרי, הממוקם על קו הצינור המוביל לחוות המכלים בביל"ו.

לטענת המושב, תש"ן ממשיכה להזרים בשטחו דלק, ומבצעת במקום פעולות אחזקה שוטפות — מבלי שהיא מורשית לכך, ואף שהיא מודעת שזו עבירה לכאורה.

במכתבו לשרי הממשלה, מתריע אזולאי כי ככל שתוגש בקשה לצו מניעה זמני האוסר על תש"ן שימוש בקווים, "קיימת סבירות גדולה כי הבקשה תתקבל, ובמקרה זה צפויה השבתת הקו בתוך חודשים ספורים". השבתת הקו תביא לשיבושים במערך הזרמת הדלק הארצית, ותפגע במיוחד בהזרמת הדלק לבסיסי חיל האוויר ולנתב"ג.

לפיכך, ביקש אזולאי את התערבותו האישית של מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, בכינוס הגורמים הרלוונטיים. לטענתו, הפתרון המיידי הוא הפקעת שטח הקווים מחדש — פעולה שבסמכות שר האוצר — ולחלופין, תיקון המצב הקיים בחקיקה, שאותה אמור ליזום משרד האנרגיה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker