שעה ועשר דקות מאשקלון לתל אביב: הרכבת לא עומדת בקצב

הכפלת המסילות מדשדשת, העצירות מתרבות - והפריפריה דווקא מתרחקת מהמרכז ■ הדילמה: האם להנגיש את הרכבת לכולם - או להציע קווים מהירים שמדלגים על תחנות הביניים ■ "הבטיחו לנו רכבת לת"א ב-35 דקות" - המחאה החדשה של תושבי הדרום

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת תושבי הדרום למען רכבת מהירהצילום: רכבת מהירה לישובי
אורן דורי

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, הכריז בשבוע שעבר על "חיבור תושבי הפריפריה למרכז". בהודעה ששיגר משרדו, הודיע כ"ץ על השקת "רכבת מהירה", כלשונו, שאחת ביום תדלג בדרכה מבאר שבע לתל אביב על ארבע תחנות בבת ים ובחולון, ובכך תקצר את זמני הנסיעה ב–8–9 דקות עבור תושבי הדרום. אלא שכצפוי, ההחלטה ספגה ביקורת מתושבי הדרום ומתושבי בת ים־חולון כאחד.

"קיבלנו בצער את ההודעה של משרד התחבורה. זו זריית חול בעיניים שאינה פותרת דבר", הגיב ועד הפעולה של תושבי הדרום, שמנהל בחודשים האחרונים מאבק בדרישה להוציא רכבת מהירה מאשדוד לתל אביב ובחזרה, פעם בשעה בשעות העומס. תושבי הדרום מפנים את עיקר הטענות למשרד התחבורה. פעילי המאבק הפגינו ביום ראשון בשלוש תחנות רכבת — שדרות, אשקלון ואשדוד — שתושביהן מתלוננים על התארכות זמני הנסיעה בשנים האחרונות. קו מהיר־למחצה, שעצר בשתי תחנות בין אשדוד לתל אביב, הוסב לקו פרברי במארס 2016, בשל הביקוש הגובר לנסיעות מבת ים ומחולון ועל רקע עבודות הרכבת הקלה בתל אביב.

מובילת המאבק, צאלה פינטו מקיבוץ זיקים, מסבירה כי הפתרון שמציעים במשרד התחבורה אינו מספק, מכיוון ש"הפיילוט הוא לשלושה חדשים בלבד, רק לרכבת אחת לכיוון ביום, בשעות לא רלוונטיות. זה פיילוט שנועד להכשיל את הרעיון ולקבור אותו, כי הרכבות הללו לא יהיו מבוקשות בצורה משמעותית יותר מהרכבות הרגילות. זה מעיד על הניתוק ממעמד הביניים, וממציאות המשפחות התלויות במוסדות החינוך".

במקביל, תושבי בת ים וחולון מתקוממים כנגד ההחלטה לפסוח עליהם פעם ביום, שתיכנס לתוקפה לקראת סוף ספטמבר. במשרד התחבורה ניסו להפנות את תושבי הדרום ליישב את המחלוקת מול תושבי המרכז.

אוזלת ידיהם של משרד התחבורה ושל רכבת ישראל בעניין נובעת בעיקר ממצוקת התשתיות של הרכבת. במדינה מתגאים בכך שהכפילו בתוך עשור את מספר נסיעות הנוסעים בשירותי הרכבת — שהגיע ב–2016 לכ–60 מיליון. ואולם זהו מקרה של אליה וקוץ בה. המסילות המוגבלות של הרכבת לאורך המדינה לא הותאמו בזמן לזינוק במספר הנוסעים. התשתיות הגיעו לקצה גבול הקיבולת, ויחלפו שנים רבות עד שיושלמו התוכניות להוספת מסילה רביעית בפרוזדור איילון ולהכפלת מסילות החוף.

עד שזה יקרה, ימשיכו הנוסעים לנסות למשוך כל אחד את השמיכה הקצרה לכיוונו — וצוואר הבקבוק במסילות שמובילות לתל אביב צפוי רק להחמיר. בשנים הקרובות מתוכננות להיחנך תחנות חדשות, כמו השתיים שממוקמות בימים אלה ברעננה וזאת שתיפתח לתנועת הנוסעים בירושלים, שיוסיפו עוד מיליונים רבים של נסיעות נוסעים בשנה לגוש דן. לכך מתווסף המחסור בקרונות שקיים כבר כיום ברכבת, שגורר הרעה במדד איחורי הרכבות ומגביר משמעותית את הדוחק בקרונות.

50 קמ"ש בלבד ברכבת

לקוחה של הרכבת, שרון כהנים, תיארה את השתלשלות האירועים שהביאה לפרוץ המחאה הציבורית בנושא כך: "לקראת פתיחת מסילת החוף ב–2013, כחלק מהסיבות שעברנו לאשקלון מוכת האבטלה, הבטיחו לנו נסיעה של 35 דקות ברכבת מאשקלון לתל אביב. חישבנו שישתלם להישאר בעבודות התל אביביות שלנו, אבל כשנפתחה המסילה גילינו שמשך הנסיעה הוא 44 דקות. ניחא, אחר כך גילינו שזה רק לחלק קטן מהרכבות ושרובן ממשיכות לנסוע יותר מ–54 דקות. כעת הנסיעה נמשכת שעה ועשר דקות במקרה הטוב. שלא לדבר על כך שאחר הצהריים, כשצריך להגיע לאיסוף הילדים, הרכבת שינתה את הלו"ז ברבע שעה ויותר בלי שינוי בשעות היציאה, או חלילה שינוי בשעות מערך החינוך. העיקר שכולם כל הזמן טוענים שאין סיבה לגור בגוש דן — 'עברו לפריפריה! לא כולם חייבים לגור בגוש דן'. מה זה משנה שאין בפריפריה עבודה, תחבורה או כל שירות ממשלתי ראוי אחר".

קו הרכבת המחבר את ערי הדרום — אופקים, נתיבות, שדרות, אשקלון ואשדוד — עם תל אביב, משרת אוכלוסייה של כחצי מיליון תושבים. ואולם מדובר בקו פרברי העוצר בשש תחנות נוספות, כך שמהירותה הממוצעת של הרכבת בקו היא כ–50 קמ"ש בלבד.

כבר לפני חמש שנים הודו במשרד התחבורה כי חסרה יצירה של היררכיה ברורה ברשת הרכבות ואין הפרדה בין השירותים הבין־עירוני והפרברי. בשבוע שעבר עו"ד דביר לנגר, מטעם המטה לרכבת מהירה לישובי הדרום, העביר לוועדה לשיוויון חברתי וצדק חלוקתי של הכנסת מצגת, שבה טען כי תוכניות הפיתוח של הרכבת ממשיכות ומנציחות את התפישה של הפעלת שירות מעורב של קווים בין־עירוניים ופרבריים.

"רשתות התחבורה הציבורית בישראל הן תולדה של התפתחות היסטורית שאינה מבוססת על גישה תכנונית אינטגרטיבית. הקווים ארוכים, מפותלים ואטיים והתפתחו במשך השנים. שינוי במדיניות התחיל בשנים האחרונות עם תכנון מערכות הסעת המונים היררכיות במטרופולינים", כתב לנגר.

ואומנם, ברכבת ישראל היו מעדיפים להתמקד במתן שירותי רכבות ארציים, בהתאם להגדרת התפקיד של החברה הממשלתית, להבדיל מהסעת האוכלוסייה בתוך מטרופולין גוש דן. אלא שבהיעדר חלופות כמו רכבת קלה, שירות תדיר של אוטובוסים מהירים או אפילו רשת של נתיבים ייעודיים לתחבורה ציבורית (נת"צים), ולצד התארכות פקקי התנועה בכבישים והחרפת מצוקת החניה בערים — יותר ויותר מתושבי גוש דן נאלצים להסתמך על רכבת ישראל גם לצורך נסיעות של קילומטרים ספורים.

"פגיעה ב-700 אלף תושבים"

תושבי הדרום מעריכים כי קו מהיר מאשדוד לתל אביב יחסוך זמן נסיעה של כ–25 דקות לכל כיוון, ויהפוך את היוממות ברכבת (יציאה מיישוב המגורים וכניסה אל המטרופולין לשם עבודה, בשעות היום) לאופציה ריאלית לציבורים רבים, שנמנעים ממנה כיום בשל השירות הבעייתי. עצומת תמיכה בקו המהיר נחתמה על ידי תשעת ראשי רשויות מקומיות בדרום, בעקבות פניות רבות מהתושבים. ברכבת, לעומת זאת, מעריכים כי הקו התיאורטי יחסוך לנוסעים רק כ–12 דקות לכיוון.

המלכוד שבחלוקה מחודשת של המשאבים המוגבלים של הרכבת — מצד אחד רכבת מהירה לתושבי הדרום ומאידך פגיעה בתושבי יבנה, ראשון לציון, בת ים וחולון — מעורר תגובות אמביוולנטיות גם בקרב ארגוני נוסעי התחבורה הציבורית הארציים.

בעוד ארגון 15 דקות נרתם למאבק תושבי הדרום, ארגון תחבורה בדרך שלנו מביע הסתייגות מהיוזמה. "המשמעות של הפעלה מחודשת של רכבת מהירה מהדרום תהיה ביטול שתי נסיעות בשעה (ולא אחת) במסלול הפרברי, ופגיעה בכ–700 אלף תושבי הערים (כולל העיר יבנה). הם לא יוכלו לסמוך על הרכבת, העמוסה לעייפה בשעות השיא, ויחזרו למכונית הפרטית, כלומר יעמיסו עוד יותר על התשתיות הקורסות בגוש דן ובתל אביב בעידן עבודות הרכבת הקלה", נכתב בנייר עמדה שגיבש הארגון בשבוע שעבר, לקראת בדיון בכנסת.

במשרד התחבורה סירבו להגיב, והפנו לקבלת תגובה מרכבת ישראל. ברכבת ישראל סירבו להגיב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker