משרד התחבורה בעקבות מוביט: משיק כלי ניווט חדש לנוסעי התחבורה הציבורית

האתר החדש מנסה להדביק את הפער הטכנולוגי שנוצר ביחס לאפליקציות הפרטיות, ומציג מסלולים על גבי מפות אינטראקטיביות, זמני הגעה מעודכנים של אוטובוסים ותעריפי נסיעה ■ בדיקת TheMarker: הממשק יעיל ונוח, אך האתר עדיין לא מותאם לגלישה מהסמארטפון

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוטובוסים של אגד בירושליםצילום: אמיל סלמן
אורן דורי

הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה מחליפה בימים אלה את אתר המידע המיושן לנוסעי האוטובוסים והרכבות. באתר האינטרנט החדש מוצגים לראשונה מסלולי הנסיעה על גבי מפות אינטראקטיביות, שכוללות מידע רלוונטי לנוסעים.

הוספת מפות הניווט לאתר הרשמי של משרד התחבורה נועדה ליישר קו מול אפליקציות פופולריות כמו מוביט (Moovit) ומול אתרי אגד ודן, שכבר מציעים טכנולוגיות דומות. המיפוי של מערך קווי השירות הארצי נועד להקל על הנוסעים בבניית מסלול הנסיעה באמצעות הצגת התחנות שבדרך, בדגש על תחנת עלייה וירידה; ציון זמנים מעודכנים של הגעת הקווים לתחנה; הצגת תחנות נוספות באזור; וחיפוש פשוט, שייעשה על בסיס מפת גוגל לפי כתובת מדויקת או על פי מקומות עניין, לרבות מסלול ההליכה אל תחנת העלייה ומתחנת הירידה אל היעד הסופי.

אתר הבית החדש של נוסעי התחבורה הציבורית עלה לאוויר בגרסת הרצה, בכתובת bus.gov.il/new. לעומת האתר הישן, שהושק ב–2010 ועדיין לא הוסר מהרשת, מחליפו החדש מרכז מידע מפורט יותר על תעריפי הנסיעה. באתר החדש יש מידע על מחיר הנסיעה של כל מקטע במסלול, ללא תלות בחברה המפעילה את הקו. בנוסף, בנסיעות בתוך המטרופולינים, מוצג מודל תמחור על בסיס הרפורמה בתעריפים — לדוגמה, מעבר חינמי בין קווים באותו אזור, המבוצע בטווח של 90 דקות.

מבדיקת TheMarker ניכר כי האתר החדש מציע חוויית משתמש נוחה מקודמו. מנוע החיפוש זכה לממשק יעיל, מהיר ואינטואיטיבי יותר לתפעול. תוצאות החיפוש כוללות את "סיפור הנסיעה" — פרטי המסלול, משך הנסיעה ומחירי הכרטיסים. מנגנון החיפוש לפי טקסט חופשי, שממשיך מהאתר הישן, פועל היטב ומניב תוצאות קונקרטיות.

עם זאת, האתר החדש עדיין לא מותאם באופן מיטבי לגלישה מהסמארטפון — וחלק מהתיבות השונות בו "מתנגשות" זו עם זו במסך הקטן. לפי משרד התחבורה, האתר המותאם לסלולר נמצא עדיין בשלבי פיתוח סופיים.

האתר הונגש לאנשים עם מוגבלויות, לפי התקנות המחייבות. כמו כן, מופיעים בעמוד עדכונים שוטפים על שינויים או שיבושים במערך התחבורה הציבורית.

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, מסר כי "שדרוג האתר הוא צעד נוסף בשיפור השירות בתחבורה הציבורית. האתר נגיש ונוח יותר למשתמשים, מאפשר תכנון טוב יותר של הנסיעות, ומעקב בזמן אמת אחר הגעת האוטובוסים לתחנה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker