זינוק במספר עובדי המדינה שמקבלים הוצאות רכב: כמה משלם על זה הציבור?

בזמן שעובדי מדינה לא יכולים לוותר על המכונית הפרטית מבלי ששכרם ייפגע כתוצאה מכך - חברות במגזר הפרטי, בעיקר בתעשיית ההיי־טק, כבר מעודדות הגעה לעבודה בתחבורה ציבורית, נסיעות משותפות ואופניים

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פקקים ביציאה מירושלים
אורן דורי
אורן דורי

ועדת המדע והטכנולוגיה של הכנסת דנה שלשום באפשרות להוסיף סעיף לשכר שיעודד עובדים המגיעים לעבודה ברכבם הפרטי לעבור לאמצעי תחבורה חלופיים. נתונים חדשים שהגיעו ל–TheMarker מראים כי 73% מעובדי המדינה במשרדי הממשלה השונים — מלבד משרד הבריאות, שלו יש תקנים נפרדים — מקבלים החזרי הוצאות רכב, ובעשור האחרון שיעורם גדל והולך.

מדובר ביותר מ–25 אלף עובדים, שעבורם ויתור על נסיעה לעבודה ברכב פרטי משמעו אובדן אלפי שקלים מתלוש השכר החודשי. המדינה מממנת את הוצאות המכונית הפרטית של כל עובד הזכאי לכך, בסכומים שנעים בין 1,270 שקל ל–2,700 שקל בחודש — בהתאם לרמת הרכב המוגדרת בחוזה ההעסקה. בסך הכל מועברים מקופת המדינה כ-630 מיליון שקל בשנה לעובדי משרדי הממשלה, למימון הרגלי הנסיעה במכונית הפרטית. מאז אוקטובר 2004 חל גידול עקבי של כ–14% בשיעור עובדי משרדי הממשלה שיש להם תקן לאחזקת רכב. במספרים אבסולוטיים, זהו זינוק של 37% במספר התקנים בתוך פחות מ–13 שנה.

בכיר לשעבר באחד ממשרדי הממשלה אמר ל–TheMarker: "בימי חמישי, כשמשרדי הממשלה עובדים מתל אביב, פקקי הבוקר בכניסה לירושלים מתפוגגים. זה מראה איזו השפעה יש למנגנון מימון הוצאות הרכב של המדינה על עומסי התנועה. יש כאן שתי בעיות: גם היעדר תמריצים לנסיעה בתחבורה ציבורית וגם ריכוז המשרות הממשלתיות, כולל בחברות ממשלתיות וברשויות, בירושלים. פיזור המשרדים בין יישובים שונים ברחבי הארץ יכול להקל על העומסים בכבישים".

הממשלה החליטה, ההחלטה לא יושמה

כבר לפני כחמש שנים החליטה ממשלת ישראל "להמליץ על שיטת תגמול שוות ערך להטבות על החזקת רכב הניתנות לעובדים הזכאים לכך, גם ללא הוכחת בעלות על כלי רכב". על פי היוזמה שנידונה שלשום, שאותה מוביל יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה, ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה), יחד עם סגנית ראש עיריית תל אביב והממונה על תיק התחבורה בעיר, מיטל להבי, תוחלף הטבת אחזקת רכב בהטבה בסכום זהה להגעה ירוקה לעבודה, לפי אותם כללים שיצרו את הזכאות להוצאות רכב מלכתחילה. זאת, כמובן, לפי רצון העובד ובאישור הממונה עליו. התוכנית מבקשת להשית את המתווה על עובדי מדינה ובהמשך הוא יוחדר למגזר הפרטי.

לפי יוזמי ההצעה, תינתן הטבה לא־פנסיונית המתמרצת עובד להגיע לעבודה בלי מכונית — באופן שישמור הן על המשכורות של עובדי המגזר הציבורי והן על רמת החוב האקטוארי של המשק בגין תשלומי פנסיה. ואולם בדיון שנערך שלשום בוועדה, טענה סגנית הממונה על השכר במשרד האוצר, חמוטל בן־דור, כי יש סיכונים גדולים בהענקת החזרי אחזקת רכב לזכאים שלא יחזיקו ברכב.

בן־דור ציינה כי האוצר חושש מהכללת רכיב "הגעה הירוקה" בהפרשות הפנסיה, ואמרה: "פגשנו את ההצעה הזאת לפני כמה שנים. ניהלנו הרבה מאוד דיונים, ניתחנו את הנושא, ועדיין אנחנו רואים סיכונים גבוהים בפרטים הקטנים. המחויבות האקטוארית הנלווית לכך היא במיליארדי שקלים. בממוצע, 20% משכר העובד הם אחזקת רכב. יש סיכונים גדולים בהצעה, ולכן אנחנו לא מתחברים אליה. עם זאת, אנחנו עדיין חושבים על הנושא". ח"כ מקלב השיב לבן־דור כי הוועדה תפנה לשר האוצר, משה כחלון, בדרישה למצוא מענה לבעיה.

מחלקים לעובדים קורקינטים בחינם

בזמן שעובדי המדינה סותמים את הכבישים, מתברר כי חברות רבות במגזר הפרטי כבר מעודדות הגעה ירוקה לעבודה — באמצעות תחבורה ציבורית, רכיבה על אופניים, הליכה ברגל ועוד.

הסטארט־אפ אופטיבוס (Optibus), המפתח פתרונות טכנולוגיים לייעול התפעול השוטף בקרב מפעילות התחבורה הציבורית, העתיק באחרונה את משרדיו לתל אביב והנהלת החברה יצאה במבצע לעובדים, שלפיו "כל עובד שיגיע בתחבורה ציבורית לעבודה לפחות ארבע פעמים בשבוע, יקבל מהחברה קורקינט חשמלי, אופניים חשמליים או הובר־בורד — לבחירתו".

אופטיבוס הכשירה לשם כך חדר אופניים במשרדיה החדשים במגדל לווינשטיין בדרך בגין בתל אביב, שבו ניתן לאחסן את כלי הרכב החשמליים. על פי דיווחי החברה, בשבועיים שחלפו מתחילת המבצע בחרו עובדים רבים בקורקינט ורק מעטים בחרו באופניים חשמליים. בנוסף להטבה זו, החברה, המעסיקה 30 עובדים, מחזיקה בחניון המגדל רק ארבעה מקומות חניה.

מנכ"ל אופטיבוס, עמוס חג'ג', מסביר: "כחברה שעובדת עבור התחבורה הציבורית, ראינו לנכון לפתוח במבצע המעודד עובדים לעבור לתחבורה ציבורית. עוד כשעבדנו בנתניה בחרתי להגיע בתחבורה ציבורית — וכמובן שאני ממשיך בכך בתל אביב".

אופטיבוס לא לבד: חברת חללי העבודה המשותפים אורבן פלייס (Urban Place), המעניקה שירות למאות יזמים, אנשי טכנולוגיה ובעלי עסקים, ייעדה חדר שלם לאופניים וקורקינטים של הבאים בשעריה בלב אחד מאזורי הנדל"ן המבוקשים בתל אביב. "החברה ממקמת את כל סניפיה בלב הערים, ובאזורים נגישים לתחבורה ציבורית נוחה", אומר מנכ"ל החברה, רומן לוי. עוד מדווחת החברה שלאף אחד מעובדיה אין רכב חברה או חניה צמודה.

להתראות ליסינג, שלום רכיבה

ניסיונות לצמצום הנסיעה בכלי רכב פרטי לעבודה מתרחשים בעיקר בחברות ההיי־טק, שבאופן מסורתי נהגו בעבר להצמיד לעובדיהן מכוניות חברה בליסינג. כך, למשל, חברת הטכנולוגיה רדיס לאבס (Redis Labs), הממוקמת ברמת החייל ומעסיקה עשרות עובדים, מדווחת כי בניגוד לעבר, כיום כ–50% מעובדיה בוחרים בפתרונות ניידות ירוקים כדי לחסוך לעצמם את הפקקים ולשמור על הסביבה.

בנוסף, החברה מזהה מגמת צמצום בביקוש מצד העובדים למקומות חניה. ב–2016, 15% מעובדי החברה הגיעו לעבודה ברכבת או באופניים, וב–2017 מדובר ביותר מ–50%. החברה ייעדה חדר שלם לאחסון אופניים ואף התקינה מקלחות לעובדים המגיעים באופניים למשרדים.

המגמה לא נעצרת בתל אביב: חברת זיפי (Zipy), פלטפורמת מסחר אלקטרוני המנגישה אתרי קניות מהעולם ומשרדיה ממוקמים בשכונת רמות בבאר שבע, מאמינה גם היא בעידוד פתרונות ירוקים. הנהלת החברה מתגמלת עובדים שמפחיתים שימוש במכונית: כל עובד שמגיע למשרדים באופניים מקבל 500 שקל מתנה לרכישה בחנויות לציוד אופניים. כמו כן, החברה מציעה על חשבונה שירות תיקונים לאופניים.

"חלק מהעובדים מעדיפים ללכת ברגל למשרד, כתחליף לספורט. אחרים מתאמים ביניהם הגעה משותפת, מעין קארפול. מתאמים שרכב אחד יאסוף כמה קולגות. הפתרונות הירוקים כוללים גם הגעה באופניים חשמליים או אופניים רגילים", אומרים בחברת זיפי.

חברת Gett נכנסת לענף השאטלים

חברת Gett (לשעבר גט טקסי) הודיעה אתמול על כניסה לשוק ההיסעים בכלי רכב גדולים, באמצעות שירות חדש בשם Gett Together. השירות יפנה לבעלי עסקים, מתחמי תעסוקה, עיריות וארגונים גדולים, ויציע הסעות בשאטלים לעובדים.

כיום כבר פועלים שאטלים של גט המסיעים עובדים מתחנת רכבת האוניברסיטה בתל אביב למתחם התעסוקה בשכונת רמת החי"ל, וכן מתחנת הרכבת בבני ברק לבני ברק ביזנס סנטר. החברה תנסה לשכנע מעסיקים להציע את השירות לעובדים, דבר שיסייע לצמצם את ההגעה במכונית פרטית אל מתחמי המשרדים העמוסים.

המיניבוסים בשירות החדש שייכים לחברות היסעים חיצוניות, שחברת גט משמשת עבורם פלטפורמה טכנולוגית לריכוז נסיעות. בהמשך, יוכלו המעסיקים לבחור אם לשלם על בסיס מספר הנסיעות של כל עובד או לרכוש חבילת נסיעות כוללת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker