אין חסינות למונופולים: ועד חברת החשמל חתך 10% גם מהתשלום למאגר תמר

ערב הדיון בבג"ץ על חוקיות עיצומיהם, הרחיב הוועד את קיזוז התשלומים לספקי החברה הממשלתית, במטרה ללחוץ על המדינה לסגת מכוונתה לפתוח את שוק החשמל לתחרות ■ היום ידון הרכב שופטי העליון בעתירת המדינה נגד הפסיקות האחרונות של בית הדין לעבודה

מאגר תמר
מאגר תמרצילום: אלבטרוס צילומי א
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

עיצומי ועד העובדים בחברת החשמל אינם פוסחים גם על הספקים שהוגדרו על ידי הנהלת החברה "קריטיים" לייצור החשמל במשק. ביום שני הורה הוועד למחלקת התשלומים בחברה לקזז 10% גם מהתשלום השוטף של החברה לשותפות במאגר הגז הטבעי תמר. זאת, במחאה על סירוב הממשלה לסגת מהרפורמה המתוכננת בשוק החשמל — ולהקפיא בינתיים את פתיחת השוק לתחרות.

חברת החשמל משלמת לבעלי תמר בעבור הגז כ–3.5 מיליארד שקל בשנה. על פי הערכות, הסכום שנוכה מהתשלום התקופתי נע סביב כמה מיליוני דולרים.

בתחילת השבוע מימש ועד העובדים את איומו לקזז 10% מתשלומי החברה לספקיה בישראל ובחו"ל. זאת, לאחר ההיתר השנוי במחלוקת שהעניק בית הדין לעבודה לקיזוז — חרף הפגיעה בצדדים שלישיים שאינם קשורים לסכסוך העובדים עם המדינה.

הוראת ועד העובדים עשויה לפגוע ב–9,400 מספקי החברה, שלהם מחויבת חברת החשמל לשלם 1.3 מיליארד שקל מדי חודש. מתוכם, סימנה הנהלת החברה 80 ספקים, שלהם היא מחוייבת לשלם 560 מיליון שקל בדיחוי של עד שבועיים בלבד.

אלא שוועד העובדים הוא שמחליט כעת איזה ספק יזכה למלוא שכרו, ואילו ספקים ייאלצו לספוג הפחתה בתשלומים. זאת, לאחר שהתברר כי למחלקת התשלומים יש את היכולת הטכנית לקזז את התשלומים מכל ספק בנפרד.

בית הדין לעבודה נימק את "הענשת" הספקים בטענה שיש להחריף את צעדי המחאה של עובדי חברת החשמל עד שהמדינה תיכנע לדרישותיהם ותסכים לשתף אותם בגיבוש הרפורמה במשק החשמל. מנגד, עתרה פרקליטות המדינה לבג"ץ נגד פסיקות בית הדין לעבודה — ויחד עם יצרני החשמל הפרטי, ביקשה משופטי בג"ץ להפוך את החלטת בית הדין ולעצור את העיצומים.

הרכב שופטי העליון, בראשות המשנה לנשיאה, אסתר חיות, כשלצדה השופטים נועם סולברג ודוד מינץ, צפוי לדון היום בעתירות שהונחו בפניו. לפי עמדת המדינה, ששותפה לה גם הנהלת חברת החשמל, בית הדין לעבודה הכשיר את השביתה ללא סמכות, ומדובר בשביתה פוליטית אסורה שמערערת על ריבונותה. "אין לעובדי חברת החשמל זכות וטו על הרפורמה שגיבשה המדינה לטובת כלל הציבור, וחובתה היחידה של המדינה היא לקיים עם נציגות העובדים משא ומתן באשר להשלכות הרפורמה על זכויותיהם כעובדים בלבד", נכתב בעתירה.

ועד העובדים וההסתדרות טענו מנגד כי צעדי המדינה מובילים לפגיעה בזכויות עובדים ובביטחונם התעסוקתי, וכי "הגשת העתירה היא ניסיון לבטל זכות יסוד חוקתית של העובדים לשבות נגד צעדים ליישום רפורמה זוחלת ולשינוי מבני חד־צדדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker