כלי הרכב המזהמים בישראל: האוטובוסים של אגד - דינמו - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כלי הרכב המזהמים בישראל: האוטובוסים של אגד

צי האוטובוסים של אגד פלטובממוצע 0.05 גרם חלקיקים מזהמים לכל ק"מ נסיעה ב-2016 - פי 2.5 יותר מהממוצע בציי הרכב הכבדים

4תגובות
אוטובוס של אגד
מוטי מילרוד

כלי הרכב המזהמים ביותר בישראל שייכים למפעיל התחבורה הציבורית הגדול במדינה, קואופרטיב אגד - כך עולה מדו"ח שנתי שפירסם אמש (ב') המשרד להגנת הסביבה, המדרג את ציי הרכב הכבד המזהמים ביותר מקרב 28 החברות הגדולות בענפי ההיסעים והתובלה בישראל. לפי הדו"ח, בסך הכל חלה מגמה חיובית בציי הרכב הכבדים, ורמת הזיהום הממוצעת שלהם פחתה בכ-33%.

מהדירוג עולה כי כ-2,800 האוטובוסים של אגד פלטו בממוצע 0.05 גרם חלקיקים מזהמים לכל ק"מ נסיעה ב-2016 - פי 2.5 יותר מהממוצע בציי הרכב הכבדים. במקום השני מתחתית הטבלה נמצאת חברת בת (בבעלות חלקית) של הקואופרטיב, אגד תעבורה.

דן מוסיפה להיות הבאה בתור במדד הזיהום בין מפעילות התחבורה הציבורית – אולם החברה רשמה שיפור מעודד בשנתיים האחרונות. ב-2014 דן ואגד דורגו אחרונות, עם 0.08 גרם חלקיקים לק"מ. בעוד אגד צמצמו מאז את הזיהום בכ-37%, דן מנעו כ-62% מהפליטה.

הצערת ציי הרכב המיושנים של אגד ודן היא אחת הסוגיות הנידונות במסגרת הסכמי הסובסידיה של המפעילים מול משרדי האוצר והתחבורה. עם דן סוכם כי לא תוכל להמשיך להפעיל אוטובוסים שגילם יותר מעשר שנים (או יותר מ–12 שנה, באוטובוסים מפרקיים). עוד סוכם על הכנסת 100 אוטובוסים חשמליים לשורות דן – במימון המדינה.

חברת סופרבוס זינקה בדירוג העדכני למקום הראשו, והוכתרה כמפעילת התחבורה הציבורית הנקייה ביותר, עם פליטות של 0.01 גרם חלקיקים לק"מ בלבד.

אוטובוס פולט עשן
מוטי מילרוד

המשרד להגנת הסביבה הוציא הוראה מחייבת לציי הרכב הגדולים בישראל, שלפיה עד ינואר 2018 יופחת ערך היעד לפליטה ממוצעת ל-0.03 גרם חלקיקים לק"מ נסיעה מכלל הצי. כעת סבורים במשרד כי ראוי להרחיב את דרישות הרגולציה גם על ציי רכב קטנים יותר, באמצעות תקנות ארציות.

עד כה, בעקבות יישום ההוראות ב-28 חברות ציי הרכב, הופחתה פליטת החלקיקים הנשימים מציי הרכב הגדולים בישראל ב-50% תוך שנתיים, לעומת הפחתה של כ-20% בציי רכב שלא קיבלו את ההוראות, ואשר מתרחשת באופן טבעי כתוצאה מהחלפת דגמים. ההפחתה הכוללת, של כ-12 טון חלקיקים ב-28 ציי רכב אלו, מהווה 2% ביחס לכלל פליטות החלקיקים מכלי רכב בישראל.

השיפור הושג באמצעות התקנת 338 מסנני חלקיקים על אוטובוסים ומשאיות ישנים; הכנסת 53 כלי רכב כבד בהנעה חלופית, בעיקר בתערובת ביודיזל ומעט בהנעה חשמלית, היברידית או גז טבעי דחוס.

מאגד נמסר בתגובה: "אגד מחזיק בצי האוטובוסים הגדול והוותיק בישראל, אשר על פי ההסכם עם הממשלה, ומשיקולים של תקציבי המדינה כפי שנקבעו בהסכם, קצב ההתחדשות של הצי עומד על 15 שנים, בניגדו ל- 10 שנים עם החברות החדשות. צמצום המזהמים בתחבורה הציבורית נמצא בסדר עדיפות גבוה באגד, בהתאם למתווה חוק אוויר נקי, ובשיתוף ותאום עם המשרד להגנת הסביבה.

"ראוי להדגיש עוד הדוח מתייחס לשנת 2016 ואולם, במחצית הראשונה של 2017 נעשו באגד פעולות משמעותיות לשיפור בתחום פליטת מזהמים מאוטובוסים. כתוצאה מכל אלה, נכון להיום פליטת החלקיקים המזהמים בכ- 85% מצי האוטובוסים אינה עולה על 0.03 גרם לק"מ, בהתאם למתווה עם משרד הגנת הסביבה".

 תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם