החברות הממשלתיות: רפורמה הכרחית - וחסרת סיכוי

האם ייצור הכלאיים הקרוי חברה ממשלתית מסוגל בכלל לשלב בין זהויותיו ולתפקד בצורה הרמונית? הצעת החוק שהגיש באחרונה מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, נעשית למען "צדק היסטורי" - אך זה לא כלל מבטיח את הצלחתה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהל רשות החברות, אורי
יוגב
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

לשם מה בעצם נועדו חברות ממשלתיות? האם תכליתן לשמש רכיב אורגני של משרדי הממשלה למימוש מדיניותם באמצעות כלים חוץ־משרדיים - או שתכליתן למנף תשתית ציבורית לפעילות עסקית לכל דבר?

האם ייצור הכלאיים הקרוי חברה ממשלתית מסוגל בכלל לשלב בין זהויותיו ולתפקד בצורה הרמונית? מתי בעצם הוא פועל כחברה — ומתי, איך ובאיזו עצימות נכנסים לתמונה השיקולים של נבחרי הציבור?

המתח האינהרנטי שנוצר בין שני קטבים תפישתיים אלה הוא שמזין את החיכוכים בין שרי הממשלה לבין רשות החברות הממשלתיות — והוא שעומד גם מאחורי הצעת החוק שהגיש מנהלה כיום, אורי יוגב. זאת, במאמר מוסגר, לצד הדו"ח שמגבש בימים אלה מבקר המדינה על תפקוד רשות החברות ועל העדר עיגון פעילותה בחקיקה.

לשיטת יוגב, פונקציית הבעלות הממשלתית על גוף עסקי היא גיבנת שנדרשת בהסרה — גם אם מדובר בנכסי ציבור. לעומת זאת, לפי תפישתם של רוב השרים החברות הן עדיין יחידות סמך — גם אם הן מחויבות להטמיע כללי ממשל תאגידי ולשקלל קודם את אינטרס החברה.

מי מהם צודק? זו שאלה של השקפה. אם יוגב מודד הצלחה של חברה ממשלתית לפי שורת הרווח הנקי שלה — אז הרפורמה שהוא מציע מחויבת המציאות ואפילו טריוויאלית. לחילופין, אם שרי הממשלה רוצים לשמר את מעמדן של החברות הממשלתיות כזרוע ביצוע ישירה — קל וחומר אם הם מייעדים אותן לשמש חצר אחורית פוליטית — אז הרפורמה תסוכל. ואכן, הגשת הצעת החוק נעשית למען "צדק היסטורי" ואישורה נראה חסר סיכוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker