הלקוח השני של מאגר כריש: עידן עופר - דינמו - TheMarker

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הלקוח השני של מאגר כריש: עידן עופר

זרוע החשמל הפרטית OPC מנהלת עם אנרג'יאן היוונית משא ומתן מתקדם לרכישת 9 מיליארד מ"ק גז ב–15 שנה עבור תחנות הכוח במישור רותם ובחדרה ■ גם כיל ובזן מנהלות מגעים לרכישת גז מהמאגר בין לקוחות החשמל של OPC: פריגו והאוניברסיטה העברית

4תגובות
תחנת הכוח רותם
אלבטרוס

חברת OPC, זרוע החשמל הפרטי של קבוצת קנון שבשליטת עידן עופר, צפויה להיות הלקוחה השנייה של מאגר הגז הטבעי כריש במשק הישראלי. מתשקיף שהגישה OPC בסוף השבוע לבורסה, לקראת הנפקתה הקרבה, עולה כי החברה חתמה על מזכר הבנות לא מחייב מול בעלי כריש, חברת אנרג'יאן היוונית, לרכישת 9 BCM (מיליארד מ"ק) גז טבעי ב–15 שנה. סכום העסקה מוערך ב–1.5 מיליארד דולר לפחות.

לפי הערכות, החתימה על הסכם מחייב תותנה בתוצאות המשא ומתן שמנהלת קבוצת עופר במקביל לרכישת גז מכריש גם עבור חברות כימיקלים לישראל ובזן (בית הזיקוק בחיפה). הסכם גז לחברות אלה, הזקוקות לו לייצור חשמל עצמי ולצרכים תעשייתיים אחרים, עשוי לנוע בטווח של 1–2 BCM בשנה, ולשמש חוזה עוגן עבור בעלי כריש לצורך מימון פיתוח המאגר.

מזכר ההבנות מול OPC כולל אספקה שנתית של 0.6 BCM גז, שישמש את תחנות הכוח של הקבוצה במישור רותם ובחדרה. אם תיחתם העסקה, תהיה OPC הלקוחה השנייה של מאגר הגז הקטן — לאחר שהמתחרה שלה בענף, דליה אנרגיות, כבר העבירה לכריש מחצית מכמות הגז שהיא רוכשת כיום ממונופול מאגר תמר.

בהמשך צפויה קבוצת דוראד, מתחרה נוספת בענף החשמל הפרטי, לחתום על חוזה דומה. דוראד תחלק אף היא את חוזה הגז שלה בין תמר לכריש, בהתאם להיתר שניתן ליצרניות החשמל ב–2013, לשחרר 50% מכמות הגז שהתחייבו לרכוש ממונופול תמר, אם תיווצר בעתיד תחרות בשוק הגז.

ההסכם הנרקם בין OPC לאנרג'יאן יכלול מחיר מינימום, שיוצמד לרכיב ייצור החשמל במשק. כמו כן תכלול ההתקשרות התחייבות לאספקת גז שנתית מינימלית (TOP). צפי תחילת האספקה, לפי בעלי כריש, הוא ב–2020.

כפי שנחשף ב–TheMarker באחרונה, לפי הערכות בענף האנרגיה, חוזי מכירת הגז שעליהם חותמים בימים אלה בעלי מאגר כריש נסגרים במחיר מינימום של 4.2–4.3 דולרים ליחידת חום (מיליון BTU). לעומת זאת, במתווה הגז התירה הממשלה למונופול נובל אנרג'י־דלק לגבות מצרכנים חדשים מחיר גז גבוה ב–10% — 4.7 דולרים ליחידת חום. מחברת החשמל גובה תמר מחיר גז גבוה ב–40% — 5.91 דולרים ליחידת חום (כשזה צפוי עוד לעלות).

בתשקיף שפירסמה OPC נכתב כי "העסקה, ככל שתושלם, משקפת חיסכון ניכר, בהשוואה להסכמים לרכישת גז טבעי הנוכחיים, שעשוי להיווצר לרותם ולחדרה". OPC רותם לבדה משלמת כיום לתמר 420 מיליון שקל בשנה עבור אספקת גז בנפח של 0.65 BCM ובמחיר של 4.7 דולרים ליחידת חום.

עיצומי חברת החשמל עצרו את ההקמה

תחנת הכוח רותם פועלת מ–2013 בהספק מרבי של 466 מגה־ואט, ומוכרת חשמל ל–24 לקוחות פרטיים בסך 770 מיליון שקל בשנה. מהתשקיף עולה כי בין הלקוחות נמנים קבוצת עזריאלי, ישקר, חיפה כימיקלים, פריגו, האוניברסיטה העברית, אבן קיסר (שדות ים) ומתקני ההתפלה בחדרה ובפלמחים. תחנת הכוח ברותם מוכרת חשמל גם לחברות אחיות שלה, כיל ובזן, בסך 100 מיליון שקל בשנה.

באשר לתחנה בחדרה, זו מספקת כיום 18 מגה־ואט בלבד, הנמכרים למפעל נייר חדרה הסמוך. OPC כבר השלימה 60% מהקמת התחנה המשודרגת במתחם, בהספק של 148 מגה־ואט, שתמכור חשמל לתשעה לקוחות פרטיים. עם זאת, הקמת התחנה מתעכבת בימים אלה עקב העיצומים של עובדי חברת החשמל.

OPC רכשה את הזכויות להקמת תחנת כוח במחזור פתוח (פיקרית) בצומת פלוגות, בהספק כולל של 400 מגה־ואט ובהשקעה של 1.25 מיליארד שקל. פרויקט זה מותנה עדיין באישור רשות ההגבלים העסקיים ורשות החשמל, כשבידי OPC תוכניות גם להכפלת התחנה במישור רותם.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם