אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

כשפרויקט לאומי נדרש לעבור בשטח רשות מקומית, ראשיה לעתים מנצלים את ההזדמנות כדי לדרוש מהחברה הממשלתית (כלומר, מהכיס הציבורי), "דמי מעבר" בדמות כיכר חדשה או הפרדה מפלסית. למנהלי חברה ממשלתית יש אז שלוש אופציות להתמודד עם סחטנות זו.

האופציה הראשונה היא לערב את השר הממונה, או את הממשלה, כדי שיגיבו לדרישה בדחייה על הסף או בתוספת תקציבית; האופציה השנייה היא להיענות לדרישה, ולהבליע בשקט את התוספת בתקציב הפרויקט הכולל; והאופציה השלישית היא להיענות לדרישה (משיקולי לו"ז, או מטעמים פוליטיים ומושחתים), לא לשלם בעבורה לקבלן — ולגלגל את ההוצאה העודפת להליך משפטי שייפול כבר על כתפי ההנהלה הבאה.

תביעת הענק של שפיר נגד מעצ בגין פרויקט עוקף קריות (600 מיליון שקל) לא התבססה רק על הוראות שינוי שסחטו ראשי הערים בקריות. יש בה גם טענות לשינויים הנדסיים שהוכנסו לתוכנית העבודה על הדרך, ויש בה גם "ניפוח קבלני ישראלי" שגרתי, שנועד לגרד עוד כמה לירות על חשבון הקופה הציבורית.

לחנך ראשי רשויות וקבלנים אי־אפשר. במציאות הישראלית פראייר מי שלא מנסה. אבל כן צריך לדעת לנהל את הסיכון הזה. ולמרבה הצער, מנהלי מעצ בעבר — מנכ"לים, סמנכ"לים ומנהלי אגפים, שחלקם ממתין בימים אלה להחלטת הפרקליטות אם יועמדו לדין פלילי — לא רק שלא ניהלו את הסיכון, אלא אף תרמו לו מיוזמתם.

איך אפשר להסביר, למשל, את מינוי הפרקליט האישי של אביגדור ליברמן, בעוד הוא ממתין להכרעה בעניינו בפרשת חברות הקש בקפריסין — לזה שייצג את מעצ מול שפיר בקרב על 600 מיליון שקל מכספי ציבור?

מנהלי מעצ, חשוב להזכיר, אינם האשמים היחידים. הם פעלו בתחום אפור שבו שרים, פקידים ושומרי סף העדיפו לעצום עין.

האם קיים נוהל דיווח מחייב לדרישות גורמים חיצוניים לביצוע עבודות נוספות בפרויקטים מתוקצבים? האם קיים נוהל בירור בזמן אמת של תביעות קבלן? האם נעשה בכלל תחקור על הנסיבות של הוראות השינוי, על כשלים בתכנון המוקדם, בניסוח המכרזים או בפיקוח של מנהלי העבודה? האם קיים נוהל ל"חלוקת עבודה" לייעוץ משפטי חיצוני? האם הוגשו תביעות רשלנות מקצועית נגד האחראים — והאם הרשויות נדרשו כבר להשיב כספים שלהם זכו ביתר?

חריגה תקציבית של 24%, שבצדה בור של 200 מיליון שקל, היא אירוע מאקרו שמחייב בדיקה רוחבית מעמיקה והפקת לקחים גם מצד הגורמים המפקחים על חברות התשתית הממשלתיות, וגם עליהם יש להטיל בעתיד אחריות אישית אם הפרצות האלה לא ייסגרו.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker