מנהל רשות החברות: "לנכות שכרם של עובדי חברת החשמל שנוקטים עיצומים"

מנהל הרשות, אורי יוגב, נזף בהנהלת חברת החשמל על כך שהזדרזה לבקש סיוע ממשלתי בהתמודדות עם נזקי השביתה - לפני שפעלה "בצורה עצמאית ותקיפה", כלשונו ■ בין הצעדים שהעלה יוגב: הפסקת פרמיות והשבתה יזומה של אגפים בתפקוד חלקי

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי יוגב
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מנהל רשות החברות הממשלתיות, אורי יוגב, קורא להנהלת חברת החשמל "להתמודד בצורה עצמאית, תקיפה ובלתי מתפשרת" עם העיצומים שבהם נוקטים עובדי החברה בחודש האחרון, וכן עם הנזקים שהם מסבים לחברה. זאת, מבלי להישען על סיוע תקציבי ממשרדי הממשלה — ומבלי להביא לפגיעה בצדדים שלישיים ובקיום חובותיה כספק שירות חיוני.

במכתב ששיגר שלשום יוגב ליו"ר דירקטוריון חברת החשמל, יפתח רון טל, ולמנכ"ל החברה, עופר בלוך, "נזף" מנהל הרשות בשניים וכתב כי "אין זה תפקידה של המדינה לנקוט באמצעים פיננסיים או רגולטוריים שיביאו להקטנת הפגיעה בחברה, כאשר זאת נגרמת על ידי עובדיה — ובזמן שהחברה לא נקטה בכלל האמצעים שעומדים לרשותה".

בדבריו אלה התייחס יוגב לבקשת הסיוע שהפנה רון טל לפני שבוע לשר האוצר, משה כחלון. זאת, במסגרת מאמצי מונופול החשמל הממשלתי לחלץ מקופת המדינה ערבויות לגיוסי החוב שלה, או תמיכה תזרימית אחרת.

היות שעובדי החברה מונעים מזה חודש את גביית התשלומים מצרכני חברת החשמל — סופגת החברה אובדן הכנסות של כ–60 מיליון שקל מדי יום, תוך שתזרים החברה נעצר כליל וקופתה מתרוקנת. בקשת רון טל עוררה תמיהה היות שהחברה לא נקטה בחודש האחרון במהלכי התייעלות או הרתעה כדי להתמודד עם נזקי העיצומים שבהם נוקטים העובדים, למעט פניות חוזרות לבית הדין לעבודה.

"סיכון שהחברה לא תשלם חובותיה בזמן"

כפי שנחשף ב–TheMarker השבוע, החברה אף המשיכה בשגרת "הנשפים השנתיים" מנקרי העיניים שהיא מממנת עבור עובדיה — ובה בעת נטלה הלוואות בנקאיות בסך 1.3 מיליארד שקל, שהגדילו את המינוף של החברה והשיתו עלויות מימון "מיותרות", כלשון יוגב.

ברשות החברות הזכירו להנהלת חברת החשמל כי לפי הוראות משרד האוצר, יש לנכות את שכרם של עובדים הנוקטים עיצומים, בהתאם להיקף העבודה שביצעו בפועל (מדיניות "שכר ראוי"). זאת, תוך אי־תשלום פרמיות שונות ושעות נוספות, וכן עצירת החזרי הוצאות אש"ל ודמי כלכלה.

יוגב העיר כי במידה שהעיצומים לא ייפסקו בקרוב, "יילך ויגדל הסיכון שהחברה לא תוכל לעמוד בתשלום מלוא חובותיה בזמן לצדדים שלישיים, כולל אלפי ספקים, ועשויה להיפגע יכולתה להמשיך ולספק חשמל בצורה סדירה".

משכך, חברת החשמל התבקשה על ידי יוגב לקיים דיון בהנהלה ובדירקטוריון באשר להתמודדות עם העיצומים — ואף לדון באפשרות לנקוט השבתה יזומה במחלקות שמתפקדות באופן חלקי בלבד. כל זאת, לצד צעדים נוספים שיאפשר לחברה לצמצם את הוצאותיה השוטפות, כמו דחייה בעבודות קבלניות או עצירת קליטה של עובדים חדשים.

מחברת החשמל נמסר בתגובה כי "הנהלת החברה הנחתה לפני יותר משבוע לקזז את שכר העובדים הנוקטים בעיצומים, ובהתאם להנחיה זו פועלת חטיבת משאבי אנוש. ההנהלה פועלת בנחישות ובכל האמצעים העומדים לרשותה על מנת לנהל את המשבר הנוכחי בצורה המיטבית, תוך אחריות לאומית לאספקת חשמל סדירה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker