הערכות בענף הרכב: "יש קשר בין הקשחת תנאי האשראי לירידה במסירת מכוניות"

בנק ישראל הטיל שלשום על הבנקים הגבלות במתן הלוואות לרכישת כלי רכב ■ מקורות בענף הרכב טוענים כי ההשפעה על הצרכן מוצתה: "ההנחיות החדשות מיושמות כבר לא מעט זמן" ■ לדבריהם, לכל היותר חברות הליסינג יגדילו את גיוס האג"ח ואת ההלוואות מהיבואנים"

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מגרש מכירות רכב
אורן דורי
אורן דורי

יבואני הרכב וחברות הליסינג מסרבים להתרגש מהוראת המפקחת על הבנקים, חדוה בר, שהנחתה את הבנקים לבצע ניתוח של הסיכון במגמה המתרחבת של מתן הלוואות לרכישת כלי רכב. לפחות כלפי חוץ, בענף הרכב משדרים כי לא צפוי שינוי משמעותי בעקבות ההנחיות החדשות של בנק ישראל — הן בשוק הפרטי והן בשוק המוסדי.

בבנק ישראל הורו לבנקים ליישם פרקטיקות מקובלות למימון הענף, כמו קביעת יחס מקסימלי של 60% בין שווי הרכב לבין השווי המוכר כבטוחה בגין ההלוואה, וקביעה שלפיה אין להישען על שווי כלי הרכב לבטוחה מעל חמש שנים. מקורות בענף מסבירים כי ההשפעה על הצרכן הפרטי תהיה זניחה, מכיוון ש–60% הוא היקף המימון המקובל בעסקות מסוג זה בכל מקרה.

יש מקרים שבהם כלי רכב פרטיים נרכשים בהלוואות בשיעורים גבוהים יותר, ואף במימון מלא של מערכת הבנקאות, אלא שלרשות הצרכן הפרטי עומדת פעמים רבות האפשרות לקבל הלוואה לצורך כללי, שלא נצבעת כהלוואה לקניית מכונית. בנוסף, חלק מיבואני הרכב — כמו כלמוביל, ובאחרונה גם קרסו מוטורס וחברת הליסינג אלבר — מחזיקים בזרועות מימון חוץ־בנקאיות עבור לקוחותיהם.

למעשה, הנחיית הפיקוח על הבנקים מתפרצת לדלת פתוחה, מכיוון שהבנקים ממילא החלו בשנה האחרונה להקפיד יותר במתן הלוואות לרכישת כלי רכב, והפחיתו את הגמישות בתנאי האשראי ללקוחות פרטיים ומוסדיים כאחד. הבנקים העלו באופן עצמאי את הריביות מכמה סיבות: עלייה בסיכונים; ביקוש גבוה להלוואות; רמת ריבית נמוכה, שמשאירה מקום להתייקרות האשראי; וביקורת שספגו הבנקאים בשנים האחרונות על היווצרות כביכול של בועת אשראי במגזר הרכב.

מקור בענף הרכב מסביר כי "ההנחיות החדשות של בנק ישראל מיושמות בשטח כבר לא מעט זמן. המפקחת בעצם רק אומרת לבנקים: 'הקפידו יותר על אופן החיתום והנהלים שנקבעו, כדי שלא אבוא אליכם בביקורת מחר בבוקר'".

12 מיליארד שקל באשראי לרכישת רכב

הוראת בנק ישראל מכוונת בעיקר לחברות הליסינג — שם נמצא עיקר המינוף. חברות אלה רוכשות את הציים שלהן במימון שקרוב ל–100%, מכמה מקורות שונים. לרוב חברות הליסינג הגדולות יש תמהיל מימוני שמושתת גם על שוק האג"ח. בנוסף, חלק מיבואני הרכב מממנים לחברות הליסינג את יתרת העסקה, באמצעות אשראי קצר מועד אחרי הלוואות מהבנק וגיוס כספים משוק ההון (אג"ח). פעמים רבות מדובר באשראי שוטף שניתן מהיבואנים לציי הרכב לעסקות עוקבות.

בענף מסבירים כי כבר כיום שיעור ההלוואות של חברות הליסינג מהמערכת בנקאית לא עובר בהרבה את רף ה–60%. עוד נאמר כי יבואני הרכב, שרובם מרוויחים סכומי עתק, לא צפויים להתקשות להגדיל את שיעורי המימון שלהם לחברות, במקרה הצורך.

ההערכות בענף הן שיש קשר חלקי בין הקשחת מדיניות האשראי לבין הירידה בכמות מסירות הרכב החדש ללקוחות בחמישה החודשים האחרונים, ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. השגשוג של ענף הרכב החדש בשנים האחרונות תודלק באשראי זול, הלוואות בריבית נמוכה ובמימון של עד 100%. מסקירת בנק ישראל, עולה כי המערכת הפיננסית — הבנקים, חברות כרטיסי האשראי והגופים המוסדיים — חשופה לשוק הרכב בהיקף של כ–40 מיליארד שקל, נכון לרבעון השלישי של 2016. יותר מ–700 אלף כלי רכב בישראל רשומים כיום במשרד הרישוי כמשועבדים לאחד הבנקים, כנגד הלוואה שנלקחה עבור רכישת הרכב ועדיין לא הוחזרה.

בבנק ישראל ציינו כי נכון לסוף 2016, סך האשראי שהעניקו הבנקים לרכישת כלי רכב — המוערך ב–12 מיליארד שקל — נמוך לעומת סך תיקי האשראי של הבנקים, כ–900 מיליארד שקל. האשראי לכלי רכב הוא פחות מ–10% מסך תיקי האשראי הקמעוני של הבנקים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker