הסכסוך הבא בצמרת משרד האוצר: האם דירקטורים ידווחו על קשרים ליוגב ואנשיו?

מנכ"ל המשרד, שי באב"ד, הנחה לחייב את חברי נבחרת הדירקטורים בהצהרה על קשריהם עם בכירי רשות החברות ■ הסיבה: בדיקת מבקר המדינה על כך שמועמדים לדירקטוריונים הממשלתיים לא דיווחו על זיקות אישיות ועסקיות לאנשי הרשות, שניהלו את הליך בחירתם מנהל רשות החברות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי יוגב
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

המתיחות בצמרת משרד האוצר עולה שוב על פני השטח. מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, פנה השבוע למנהל רשות החברות, אורי יוגב, בבקשה שיפעל לסתימת הפרצה שאיפשרה לכאורה לרשות לטפל במועמדים לדירקטוריונים הממשלתיים — אף שהם מחזיקים בקשרים אישיים עם בכירים ברשות.

כפי שנחשף לפני שבועיים ב–TheMarker, במשרד מבקר המדינה נבדק מידע שלפיו מועמדים למשרות דירקטורים בחברות, שעברו בהצלחה את מבחני הקבלה, שובצו בנבחרת בלי שדיווחו על קיומם של קשרים משפחתיים או עסקיים עם גורמים ברשות — אף שזו מנהלת את הליך הסינון שלהם, ואנשיה מצויים לכאורה בניגוד עניינים.

במכתב ששיגר באב"ד הוא טען כי לפי המלצת מבקר המדינה, יוסף שפירא, יש להוסיף לשאלוני המועמדים לנבחרת הדירקטורים בקשה לפירוט זיקותיהם למנהל רשות החברות ולבכיריה. זאת, מכיוון שגם שאלוני המועמדים לנבחרת השלישית, שמגויסת בימים אלה — עדיין לא כוללים חובת דיווח כזאת.

"על מנת לוודא שהליך נבחרת הדירקטורים מתקיים באופן מקצועי, הוגן, חף מכל אינטרסים זרים ובהתאם לכללי מנהל תקין, הריני לבקשך באופן מיידי וללא כל דיחוי להוסיף לשאלוני המועמדים דרישה לפירוט אודות זיקותיהם למנהל הרשות ולעובדים בכירים ברשות (בדרגת סגני מנהל ומעלה)", כתב באב"ד, במכתב שמוען גם למשרד המבקר.

שי באב"דצילום: עופר וקנין

באשר לחברי הנבחרת הקודמת, שגויסה ב–2015, ביקש באב"ד מיוגב לפעול לכך שגם אלה יצהירו על הזיקות, ויעבירו אותן לידיעת היועצת המשפטית של רשות החברות ולידיעת הוועדה לבדיקת מינויים בשירות הציבורי (ועדת גילאור).

מי ישבץ את אביו של היועץ האישי?

בשלוש השנים מאז כינונה של נבחרת הדירקטורים הצביעו גורמים פוליטיים כמה פעמים על זיקות בעייתיות לכאורה בקרב כמה מחברי הנבחרת. הכוונה היתה בעיקר לקשרי עבר בין יוגב לבין דירקטורים שהיה עמם בקשר ישיר או עקיף בתקופתו כאיש עסקים פרטי.

כך, למשל, הועלו טענות כאלה לגבי דורון בירגר, שמואל רבינא ויוסף אלשיך — שנמנו על נבחרת הדירקטורים הראשונה, ובעבר כיהנו כדירקטורים בחברת טכנולוגיות המים של יוגב, ווייטווטר.

אל מבקר המדינה הגיע מידע גם לגבי מועמדים בעלי קשר אישי לעובדים אחרים ברשות החברות. ככל הידוע, המקרה היחיד שקיבל עד כה פומבי בהקשר זה היתה קליטתו בנבחרת של מנכ"ל שיכון ובינוי לשעבר, עופר קוטלר, בעוד בנו, ליאור, משמש יועצו האישי של יוגב.

הטענות נגד הזיקות האישיות נדחו בעבר על ידי הרשות בנימוק לפיו את המינויים בדירקטוריונים ממילא מאשרים שרי הממשלה, לאחר שהמועמדים עוברים את אישור ועדת המינויים בשירות הציבורי. זאת, כשאנשי הרשות המעורבים בהליך נבחרת הדירקטורים חתומים על התחייבות שלא לעסוק בענייני מקורבים להם.

ואמנם, בתגובתו אתמול לבאב"ד טען יוגב כי הוא לא רואה טעם בציון הזיקה המבוקשת, היות שממילא זיקה כזאת לא תדרוש התייחסות מיוחדת כלפי המועמדים, וגם לא דרישה להוכחת כישורים מיוחדים לתפקיד.

"הזיקה היחידה שרלוונטית — לשרים"

במכתב תשובה חריף ששיגר לבאב"ד טען יוגב כי גם משרד המשפטים שותף לדעה לפיה אין צורך בהצהרה כללית של מועמדים על זיקה לעובדי הרשות, שכן גם אם קיימת זיקה כזאת – אין בה כדי להעיד על השפעת שיקולים זרים במינויים, והיא אינה שונה מכל זיקה אחרת שממנה נדרשים להימנע יתר עובדי המדינה.

דרישה לפירוט מועמדים על זיקותיהם לעובדי המשרד הממונה עשויה ליצור השלכת רוחב למסלולי מינוי אחרים בשירות הציבורי.

"במסגרת תגובתנו לטיוטת דו"ח מבקר המדינה הבהרנו למשרד המבקר כי ההליך לבחירת הנבחרת הוא פומבי ותחרותי, ומבוסס על קריטריונים שוויוניים. למנהל הרשות ולבכיריה אין אפשרות להשפיע על הליכי המינוי במסגרת זאת, והזיקה היחידה שרלוונטית היא הזיקה לשרים הממנים", כתב יוגב במכתב שמוען אף הוא לשפירא, וגם ליועץ המשפטי לממשלה ולשר האוצר.

את דבריו קינח יוגב בשיגור עקיצה אישית, שלפיה מוטב היה לבאב"ד להמתין לדו"ח הביקורת הסופי של מבקר המדינה. עליה הוסיף יוגב כי "אין זה ראוי שמנכ"ל האוצר, ולא בפעם הראשונה, מוצא לנכון להתערב בעבודת רשות החברות, בעניין שאין כל ספק שמצוי תחת סמכותה ובטיפולה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker