נשבר להם: הממשלה עתרה לבג"ץ נגד נשיא בית הדין לעבודה

פרקליטות המדינה מבקשת לבטל את פסק הדין שהתיר לעובדי חברת החשמל לשבות ללא הגבלה, וטוענת כי הוא נתן הכשר לשביתה פוליטית אסורה: "אין לעובדי חברת החשמל זכות וטו על רפורמות לטובת כלל הציבור". בג"ץ ידון בחודש הקרוב בעתירה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השופט יגאל פליטמן
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

לאחר שנים של מחלוקות משפטיות קשות, תרעומת מושתקת ומתיחות בלתי פוסקת — יצאה אמש הממשלה למערכה משפטית נגד מוסד בתי הדין לעבודה בעקבות פסיקתו השנויה במחלוקת ממאי, שבה העניק לוועד חברת החשמל זכות שביתה בלתי־מוגבלת. במקביל עתרו לבג"ץ גם יצרני החשמל הפרטיים, נגד זכות השביתה לוועד.

לאחר אישורו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לכך, הגישה אתמול פרקליטות המדינה עתירה לבג"ץ נגד פגיעת בתי הדין לעבודה בריבונות הממשלה ובסמכויותיה. הטריגר לעתירה הוא החלטתו ממאי של נשיא בית הדין הארצי לעבודה, השופט יגאל פליטמן, להתיר לעובדי חברת החשמל לשבות ללא הגבלה.

לטענת המדינה, בית הדין לעבודה הכשיר את השביתה ללא סמכות, אף שצעדי הממשלה ננקטו לפי חוק, ומדובר בשביתה פוליטית אסורה שעלולה להסב למשק נזק כלכלי כבד ולפגוע בתחרות. לפיכך התבקש בית המשפט העליון למתן צו ביניים שמעכב את פסיקת בית הדין הארצי לעבודה, וכן התבקש לצו ארעי דחוף, במעמד צד אחד, שיורה על הפסקת העיצומים שבהם נוקטים עובדי חברת החשמל זה כשבוע.

בעתירה נכתב כי "אין לעובדי חברת החשמל זכות וטו על הרפורמה שגיבשה המדינה לטובת כלל הציבור, וחובתה היחידה של המדינה ברצותה לממש את תוכנית הרפורמה שגיבשה היא לקיים עם נציגות העובדים משא ומתן באשר להשלכות הרפורמה על זכויותיהם כעובדים בלבד... (מרגע) שהמדינה קיימה את חובתה להיוועץ בעובדים לפני שגיבשה את תוכני הרפורמה, אין בסמכות בית הדין לחייב אותה לגבש תוכנית רפורמה חדשה ומוסכמת על העובדים".

שופטת בית המשפט העליון, אסתר חיות, החליטה אתמול כי שתי העתירות שהוגשו בעניין יעברו לדיון בפני הרכב שופטים וידונו במאוחד. השופטת דחתה את הבקשה לצו ארעי, אך קבעה כי הדיון בצווי הביניים ייערך בחודש הקרוב, ולמשיבים — בית הדין לעבודה, ועד חברת החשמל והסתדרות העובדים — תינתן האפשרות להגיב לבקשות בטווח של עשרה ימים.

שביתה, רק לאחר דיווח

פסיקת הרכב הדיינים, בראשות נשיא בית הדין הארצי, עוררה לפני חודש תרעומת לאחר שהורה למדינה לגבש מתווה לרפורמה במשק החשמל רק בשיתוף ועד העובדים בחברת החשמל, שאם לא כן — העובדים יוכלו לממש את זכות השביתה שלהם ולנקוט עיצומים.

פסק הדין גרר תדהמה, היות שלכאורה פגע בריבונות הממשלה והכנסת, תוך שהוא מעניק לארגון עובדים אינטרסנטי מעמד זהה לזה של נבחרי ציבור, בכל הקשור לגיבושה של מדיניות.

באמצעות עורכות הדין ליטל ניצן, רחל שילנסקי ויעל ברלב, מבקשת כעת המדינה מבג"ץ לבטל את פסק הדין של בית הדין לעבודה, שאיפשר לעובדי חברת החשמל לשבות ללא הגבלה, וכן לבטל את קביעת בית הדין כי הם רשאים לשבות בשל פעולות המדינה מכוח חוק משק החשמל — לרבות מסירת רישיונות לייצור חשמל פרטי.

עוד מבקשת המדינה מבג"ץ להורות כי שביתת עובדי חברת החשמל בגין הפעלת סמכויות המדינה מכוח חוק, וללא השלכות על תנאי עבודתם, היא שביתה פוליטית אסורה, היות שהמדינה מורשית לגבש תוכנית רפורמה בחברת החשמל, ולא מוטלת עליה חובה לגבש תוכנית שתהיה מוסכמת על העובדים.

לטענת הפרקליטות, שביתת עובדי חברת החשמל מופנית כלפי המדינה מכוח סמכותה כריבון, ולא כמעסיק — ומשכך, מדובר במעין שביתה פוליטית, שמוגבלת לצעדי מחאה מוגבלים ונקודתיים ואינה מקימה זכות למשא ומתן קיבוצי. "כל עוד המדינה מוכנה לקיים משא ומתן עם העובדים, לא קמה להם זכות שביתה", נטען.

המדינה מבקשת מבג"ץ להורות כי כל מימוש של זכות השביתה יותנה בדיווח על הצעדים המתוכננים, בדיון על הלגיטימיות והמידתיות שלהם, ושבכל מקרה לא תותר פגיעה ביצרני החשמל הפרטיים ובקידום התחרות במשק החשמל, בייחוד כשהעובדים השובתים הם עובדי מונופול.

חברת החשמל: "חציית קו אדום"

שלשום התיר בית הדין האזורי לעבודה בחיפה לוועד העובדים להמשיך בעיצומים הננקטים על ידו זה כשבוע, למעט עצירת תשלומים לספקים חיצוניים, ובהם תחנות כוח פרטיות. בית הדין קבע כי העובדים יוכלו להמשיך גם בהשבתת יחידת ניהול מערכת החשמל, שדרכה מחולק יצור החשמל במשק באופן אופטימלי, תוך חלוקת עוגת הייצור בין התחנות הפרטיות לבין תחנות חברת החשמל.

הנהלת החברה ניסתה לשכנע את בית הדין כי שיבוש העבודה ביחידה עשוי להעמיס ייצור יקר על תעריף החשמל, ובנסיבות מסוימות גם לפגוע בייצור החשמל במשק.

מנגד, טען הוועד כי השפעת השיבושים היא כלכלית בלבד — ולא נושאת בסיכון לאספקת החשמל במשק. לאחר שבית הדין קיבל את עמדת הוועד, הגישה חברת החשמל בקשת רשות ערעור לבית הדין הארצי, וטענה כי "התקדים שבו נוקט ועד העובדים הוא חציית קו אדום, שעלולה לסכן את ניהול מערך ייצור החשמל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker