הדו"ח החסוי שחברת החשמל הזמינה חושף את מי משרתת העלייה המוזרה בתעריף - דינמו - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הדו"ח החסוי שחברת החשמל הזמינה חושף את מי משרתת העלייה המוזרה בתעריף

ניתוח ניהול החוב של חברת החשמל הראה שתשלומיה בשנתיים הקרובות יעלו על המזומנים שבקופתה - ודירוג החוב שלה בסכנה ■ שלושה חודשים לאחר הגשת הדו"ח התייקר החשמל ב-5% והתברר כי החברה מקצצת מיליארדי שקלים בהשקעות ■ חברת החשמל: "מדובר בניתוח תיאורטי"

27תגובות
מנכ"ל חברת החשמל, עופר
בלוך
עופר וקנין

האם חברת החשמל תוכל לעמוד בשנתיים הקרובות בהחזרי החוב הכבדים שבהם היא מחויבת, מבלי לספוג הורדה בדירוג האשראי? דו"ח חסוי שהנהלת החברה הזמינה כדי לענות על השאלה ושהגיע לידי TheMarker, לא רק מותיר את סימן השאלה באוויר - אלא מציג סיכון ממשי לדירוג החוב של החברה הממשלתית.

את הדו"ח הזמינה חברת החשמל לפני כעשרה חודשים מפירמת הייעוץ BDO, במטרה לבחון את ניהול החוב הפיננסי שלה (42 מיליארד שקל) - בראי שיקוליה של חברת דירוג האשראי העולמית S&P. בדו"ח נכתב כי ב-2017–2019 צפויה חברת החשמל לסבול מיחס נזילות נמוך מזה שהיא נדרשת לעמוד בו, לפי הגדרות הדירוג שהוענק לה.

כלומר, בקופת החברה לא יהיו די מזומנים כדי להבטיח את הפירעונות הצפויים שלה לחובות הבנקים ומחזיקי האג"ח, לפי רמת הסיכון שקבעה S&P במדרגת הדירוג שבה ניצבת כיום חברת החשמל (AA).

נתונים בכתבה

אם לא די בכך, ב-2017 וב-2018 צפוי היחס בין המקורות הנזילים של החברה לבין השימושים בהם (החזרי חוב ועלויות הון) להיות נמוך מ-1. כלומר, סך השימושים יעלה על הכסף הזמין שבקופת החברה - וזו תידרש לכאורה לגיוס חוב חדש או לסיוע חיצוני כלשהו, כדי לא לאבד את דירוג הנזילות שלה, או אף את דירוג החוב כולו.

בהקשר זה יש לציין כי ב-1 בינואר הועלה תעריף החשמל במשק ב-4.6% - תוך שרשות החשמל "נועלת" אותו למשך שנה, ללא אפשרות להורידו. העלאת התעריף הפתיעה גם מכיוון שבמהלך שנוי במחלוקת, זכתה החברה ל"מחילה" על החזר חוב של 2.8 מיליארד שקל לציבור הצרכנים, בגין גביית יתר בחשבונות החשמל.

חודשיים לאחר העלאת התעריף, כשפורסמו דו"חותיה הכספיים של חברת החשמל ל-2016, התברר עוד כי למרות השיפור הפיננסי שמנהלי החברה משבחים - המצוקה הפיננסית הביאה אותם להסטת מיליארדי שקלים מתקציב הפיתוח שנגבה מהציבור, לצורך האצת החזרי החוב. זאת, חרף הפרה לכאורה של תוכנית הפיתוח הממשלתית.

התחזית ל-2017: מינוס של 2.5 מיליארד שקל

חברת החשמל סובלת זה שנים מלוח סילוקין (צפי פירעון חובות) לא מאוזן, כתוצאה מגיוסי חוב "תזזיתיים" מדי שהנהיגו הנהלותיה בעשור הקודם - שכבר זכו לאזכורים בדו"ח ביקורת המדינה.

כך, בעוד החברה נדרשת לשלם ב–2017 לבנקים ולמחזיקי איגרות החוב סכום של 6.9 מיליארד שקל (החזרי קרן וריבית) - ב-2018 החברה הממשלתית כבר נדרשת בהחזר עצום של 8 מיליארד שקל. ב-2019 יפחת שוב סך ההחזרים ל–6.4 מיליארד שקל.

ברשות החשמל, הרגולטור הממשלתי בענף, ביקשו לפני שנה לבחון מודל יציב יותר לניהול החוב של החברה תחת פיקוחה, היות שהחזרי החוב האלה ממומנים בידי תעריף החשמל.

ברשות בחנו מעבר למדיניות שלפיה הכיסוי בתעריף יהיה קבוע ו"שטוח" (אחיד לאורך זמן). זאת, על ידי הכרה בהחזר חוב שנתי של 6 מיליארד שקל מדי שנה.

בחברת החשמל ביקשו בשנה שעברה לבחון החלה תיאורטית של מודל ניהול חוב כזה על נזילות החברה ולבדוק השלכות אפשריות על דירוג החוב. זאת, לאור הניסיון הקשה שחוותה החברה בעבר - בעת משבר הגז ופרשת ה"בור התזרימי" ב–2012 - ומכיוון שרמת הנזילות של החברה מוגדרת כיום כ"הולמת" בלבד (Adequate), שהיא רמת הנזילות השלישית באיכותה.

נתונים בתכבה

לפיכך, מה שעשו ב–BDO הוא לבחון כיצד יתמודדו המקורות של החברה עם כיסוי בעבור החזר שנתי של 6 מיליארד שקל. זאת, כשבמסגרת הדו"ח נחשפות גם תחזיות החברה לגבי הנזילות שלה עד 2020, בתרחיש עסקים כרגיל.

כך למשל, הניתוח הפיננסי הצביע על כך שבין מארס 2016 למארס 2017, סך המקורות של חברת החשמל - קרי יתרות המזומנים, מסגרות אשראי חתומות ותזרים מפעילות שוטפת - צפוי להיות 7.5 מיליארד שקל. באשר לשימושים בכסף, אלה יסתכמו בתקופה זו ב–6.2 מיליארד שקל. כלומר, היחס הצפוי בין מקורות לשימושים יהיה 1.2 - בדיוק כפי שנדרש על ידי S&P בקטגוריית הדירוג של נזילות "הולמת".

באשר לתחזית החברה לשנים הבאות, לעומת זאת, עלתה תמונה מדאיגה. ב-2017 למשל, צפתה החברה הממשלתית חלויות שוטפות של 6.4 מיליארד שקל והשקעות הוניות נוספות של 2 מיליארד שקל. כלומר, שימושים בסך 8.4 מיליארד שקל.

זאת, בעוד שסך המקורות שלה השנה (מזומנים, מסגרות אשראי פנויות ותזרים שוטף) אמור להיות 5.96 מיליארד שקל בלבד. כלומר, הוא יותיר את החברה ב"מינוס" של 2.5 מיליארד שקל, שמשמעותם יחס מקורות לשימושים של 0.7 בלבד.

"נתכנן את פעילותנו כך שלא נסבול מבעיות"

תחזית BDO הציגה תרחיש דומה לנזילות חסר גם ב–2018, שאותה תסיים חברת החשמל בחסר של 2 מיליארד שקל, עם יחס נמוך של 0.8. ב-2019 היחס צפוי להיות 1.1, ורק ב–2020 תדביק החברה חזרה את יעד הנזילות שקבעה S&P. אלא שגם בכך לא מסתכמות הצרות לכאורה של חברת החשמל.

לפי הדו"ח שהכינה BDO, היחסים עשויים להיות נמוכים בהרבה - מכיוון שתחזית המזומנים ששיקללה בחישוביה עשויה להתברר כמנופחת. בתחזית המזומנים ל–2016–2020 כללה BDO מימוש נכסים, וכן גיוס חוב חדש. זאת, אף שהחברה לא ביצעה עד כה אף לא מימוש אחד מהנכסים שאותם התחייבה למכור בתוכניות התקציב שלה.

ומה באשר למודל ההחזרים השטוח שהציעה רשות החשמל? לפי ניתוח BDO, אם מודל זה היה מיושם, הוא היה מוריד את יחס הנזילות של חברת החשמל מתחת לרף של 1.2 גם ב–2016 וב–2020. הרעה כזאת בנתונים היתה מחייבת את חברת החשמל בהגדלת תיק המזומנים שלה ב–1.2–2.2 מיליארד שקל מדי שנה, כדי למנוע השלכות שליליות על הדירוג.

סמנכ"ל הכספים, אבי
דויטשרמן
תומר אפלבאום

ברשות החשמל אמורים להציג בחודשים הקרובים מודל חדש להכרה בעלויות החוב הפיננסי של חברת החשמל, מה שעשוי להטריד את מנהלי החברה, את חברות הדירוג - וגם את הציבור. זאת, בייחוד בשל העובדה שחברת החשמל לא מפרסמת דו"ח תזרים מזומנים צפוי.

מחברת החשמל נמסר: "מדובר בניתוח תיאורטי שנעשה על ידי BDO ואינו משקף את מצב החברה, אלא מצב מסוים שהוצע על ידי רשות החשמל. לחברת החשמל אין בעיית נזילות, ולא תהיה לה בעיה כזאת ב-2017. החברה מתכננת את פעילותה כך שלא תסבול מבעיות נזילות בשנות התכנון הפיננסי. החברה נמצאת במגמת שיפור פיננסי מתמשך זה מספר שנים, ולא צופה פגיעה כלשהי בדירוג החוב".

הרשמה לניוזלטר

הירשמו עכשיו: עשרת הסיפורים החמים של היום ישירות למייל

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם