לא מחכים למדינה: גם יצרני החשמל הפרטי יעתרו לבג"ץ נגד בית הדין לעבודה

פסק הדין שנתן לפני חודש וחצי נשיא בית הדין הארצי, שעל המדינה לגבש מתווה לרפורמה במשק החשמל רק בשיתוף ועד העובדים עורר תדהמה, משום שהעניק לארגון עובדים בעל אינטרס מעמד זהה לזה של נבחרי ציבור בכל הקשור לגיבוש מדיניות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים4
חברת החשמל אילוסטרציה
חברת החשמלצילום: תומר אפלבאום
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

אם לא יחול שינוי של הרגע האחרון, פורום יצרני החשמל הפרטי צפוי לעתור הבוקר לבג"ץ נגד פסיקתו השנויה במחלוקת של בית הדין הארצי לעבודה בעניין ועד חברת החשמל. בכך יקדים הפורום את פרקליטות המדינה, השוקדת אף היא בימים אלה על כתיבת עתירה שתוגש לבג"ץ בשם משרדי הממשלה, בגין אותה פסיקה.

לפני חודש וחצי הורה נשיא בית הדין הארצי, השופט יגאל פליטמן, לגבש מתווה לרפורמה במשק החשמל רק בשיתוף ועד העובדים, שאם לא כן — העובדים יוכלו לממש את זכות השביתה שלהם ולנקוט עיצומים. פסק הדין עורר תדהמה, מכיוון שפגע למעשה בריבונות של הממשלה ושל הכנסת, תוך שהוא מעניק לארגון עובדים בעל אינטרס מעמד זהה לזה של נבחרי ציבור בכל הקשור לגיבוש מדיניות.

כפי שנחשף ב–TheMarker, היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, אישר באחרונה למשרדי הממשלה לעתור לבג"ץ נגד הפסיקה, בטענה שבית הדין חרג מסמכותו, ופגע במעמדן החוקתי של הרשויות המבצעת והמחוקקת. לפי הטענה, לפסיקת בית הדין יהיו השלכות רוחב דרמטיות במשק.

ואולם הפסיקה עוררה בהלה גם בקרב יצרני החשמל הפרטי במשק, והביאה גם אותם לבחון עתירה לבג"ץ. הבהלה נבעה מכך שבית הדין מחק את בקשת היצרנים הפרטיים להשתלב בדיונים המשפטיים על זכות השביתה, והתיר לעובדי המונופול לשבות ככל שיחפצו, בלי לקבל אישור מוקדם ובלי להציג את יעדי ההשבתה — תוך מתן אור ירוק לכאורה לפגיעה חופשית במתחריהם, מבלי שיוכלו למנוע זאת משפטית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker