ספקית הרכבות העיקרית של רכבת ישראל הסתבכה בפרשת שוחד

הבנק העולמי בודק אם זכייתה של ענקית הרכבות הקנדית בומברדיה בפרויקט באזרבייג'ן היתה נגועה בשחיתות ובמתן שוחד ■ אם תואשם, החברה תאבד את הפרויקט בהיקף של כ–350 מיליון דולר ולא תקבל הלוואות מהבנק העולמי ■ בומברדיה מתמודדת כיום במכרז הקרונות של רכבת ישראל

אורן דורי
אורן דורי
בית חרושת של בומברדיה בגרמניה
בית חרושת של בומברדיה בגרמניהצילום: בלומברג

הבנק העולמי עורך ביקורת על מנת לקבוע אם שוחד או קנוניה היו גורם בזכיית ענקית הרכבות העולמית, בומברדיה, בפרויקט רכבתי באזרבייג'ן — כך דיווח בסוף השבוע האחרון העיתון הקנדי "The Globe and Mail".

בומברדיה זכתה ב–2013 במכרז בהיקף של כ–350 מיליון דולר לאספקת טכנולוגיות איתות למדינה הסובייטית לשעבר. הבנק העולמי מימן 85% מהיקף העסקה. אם המבקרים ימצאו כי העסקה היתה נגועה בשחיתות, החברה תאבד את הפרויקט באזרבייג'ן, וייאסר עליה לעבוד עם הבנק העולמי על פרויקטים אחרים. תרחיש כזה ינחית מכה קשה על הקונצרן הקנדי. הבנק העולמי השקיע 1.5 מיליארד דולר ב–2015 במימון פרויקטים של הקמת מסילות ברזל, ובלעדיו החברה עלולה להתקשות לצאת בפרויקטים חדשים.

בומברדיה היא ספקית הרכבות העיקרית של רכבת ישראל. בימים אלה היא מתמודדת במכרז הרכבת לרכישת 330 קרונות חשמליים, בהיקף שמוערך ב–3 מיליארד שקל.

הביקורת של הבנק העולמי מגיעה שלושה חודשים לאחר הודעת הרשויות בשוודיה — שם רשומה שלוחה של קבוצת בומברדיה — כי אחד מעובדי החברה נעצר בחשד למתן שוחד לפקידים בכירים באזרבייג'ן. בנוסף לעובד שנעצר, מספר עובדים אחרים בבומברדיה חשודים בפרשה.

התובעים בשוודיה סבורים כי עובדים בבומברדיה העבירו מיליוני דולרים בשוחד באמצעות חברת מולטיסרב אוברסיז (Multiserv Overseas) — חברה הקיימת, ככל הנראה, רק על הנייר.

התובע השוודי בנושאי שחיתות, תומס פורסברג, הודיע במארס כי בומברדיה מואשמת ביצירת קנוניה עם הרשויות באזרבייג'ן ובתשלום שוחד, לצורך זכייה בעסקת האיתות. פורסברג הכריז על המעצר של עובד החברה, ממוצא רוסי, כחלק מחקירה ממושכת.

על פי החשדות, בומברדיה שוודיה מכרה ציוד למולטיסרב, שבתורה מכרה את הציוד חזרה לחברה הקשורה באזרבייג'ן במחיר מנופח. כחברה המתווכת, מולטיסרב הרוויחה 85.8 מיליון דולר על העסקה. הכסף הועבר לאחר מכן לחשבונות בנק מחוץ לאזבייג'ן. הפרשה נחשפה בעקבות פרסום שני חוזים, שהושגו על ידי תוכנית תחקירים של הטלוויזיה השוודית ועל ידי סוכנות החדשות TT, ואלה הועבר לידי פרויקט הדיווח על פשע מאורגן ושחיתות (OCCRP) ולידי תאגיד השידור הקנדי.

החוזה הראשון שנחתם בינואר 2014, מראה כי הסניף האזרבייג'ני של בומברדיה הזמין ממולטיסרב 46 ערכות של מערכות נעילה מפורקות (EBILock) — שאחראיות לתקשורת אלקטרונית בין הרכבות למניעת התנגשויות — עבור 46 תחנות רכבת באזרבייג'ן, תמורת 105 מיליון דולר. ואולם, החוזה השני חושף שמולטיסרב הכפילה ביותר מפי חמישה את מחיר הציוד בתפקידה כמתווכת.

לפי המסמכים שנחשפו, מולטיסרב הזמינה מבומברדיה שוודיה את אותו הציוד עבור אותן תחנות — אך שילמה רק 19 מיליון דולר. מדובר בעליית מחיר של יותר מ–450%. בנוסף, דו"חות יצוא חושפים כי הציוד מעולם לא סופק למולטיסרב, אלא נשלח ישירות לאזרבייג'ן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker