"הכי קל לומר שהיה כישלון": קצב חיבור המפעלים לגז - רבע מהתחייבות הממשלה

אף ששר האנרגיה התחייב לחבר לצנרת 49 מפעלים עד סוף השנה - עד כה חוברו רק 7, ולא ברור אם בצנרת שלהם זורם בכלל גז

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול מרידור
מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול מרידורצילום: אוליבייה פיטוסי

"אנחנו לוקחים אחריות על חיבור הצרכנים לגז, וגם על כל מה שקרה לפנינו. הכי קל לומר שהיה כישלון, אבל השאלה עכשיו היא כמה מהר נצליח לעשות את התפקיד שלנו - להביא את הגז הטבעי לכל מפעל, לכל תחנה, לכל צרכן המעוניין בכך" - כך אמר הבוקר מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול מרידור, בעת הצגת תוכנית העבודה של המשרד בוועדת הכלכלה של הכנסת.

דברי מרידור נאמרו בתגובה להערות חברי הכנסת בדבר המשך הדשדוש בחיבור מפעלים לגז - חרף הצהרות משרד האנרגיה בדבר תנופה בקצב החיבורים. ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ), למשל, טען בדיון כי למרות יעד שר האנרגיה לחיבור 49 מפעלים עד לסוף 2017 - נכון ליוני חוברו לגז שבעה מפעלים בלבד. וזאת, כשלא ברור עדיין האם החיבורים המתוכננים אמנם יזרימו גז.  

יו"ר הוועדה ח"כ איתן כבל וח"כ יעל כהן פארן (המחנה הציוני) תהו האם לא הגיעה העת להודות בכישלון פרויקט חלוקת הגז ולשקול חלופות לביצועו. "יש מי שטוען שכל נושא החלוקה נכשל באופן טוטאלי, ואחרי שמפרקים חסם אחד בא אחר עוד יותר גדול", אמר כבל. לכך מרידור השיב כי "אם לא היינו ממשיכים בעשייה, אף מפעל לא היה מחובר היום. בסופו של דבר אנחנו מעוניינים לפתור את הבעיות. זו עבודה סיזיפית, שלוקחת זמן, אבל אין ברירה אחרת".

ח"כ יעקב פרי (יש עתיד) העיר כי חלק מהעיכובים שנרשמים בחיבורים הם בגלל גרירת רגליים של זכייני החלוקה הפרטיים, ותהה מדוע המשרד לא נוקט ביד קשה יותר כלפי אכיפת הזיכיונות – ולחילופין מקל ברגולציה עליהם. "נצפה מהחברות לעמוד במה שהתחייבו במכרזים. לא מקובל עלינו שיש צרכנים שרוצים לחתום והחברות לא חותמות. נקפיד שהדבר ייעשה", השיב על כך מרידור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker