"חברת החשמל ניפחה עומסים, הפסיקה להשקיע ברשת - וחוסמת את מתחריה" - דינמו - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

"חברת החשמל ניפחה עומסים, הפסיקה להשקיע ברשת - וחוסמת את מתחריה"

היצרנים הפרטיים הגישו לשר האנרגיה חוות דעת, שלפיה מונופול החשמל לא רק קיצץ עשרות אחוזים מהפיתוח הנדרש של קווי המתח בארץ — אלא גם יצר בהם עומסים מלאכותיים, כששריין מקום בעבור חשמל מתחנות כוח מושבתות

9תגובות
חברת החשמל אילוסטרציה
תומר אפלבאום

חברת החשמל נוקטת "פעלולים" טכניים כדי למלא את קיבולת רשת החשמל בישראל, ובה בעת נמנעת מלהשקיע ברשת, כדי לא להגדיל את קיבולתה — כך טוען פורום יצרני החשמל הפרטי, בעבודה שהגיש בימים האחרונים למשרד האנרגיה ולרשות החשמל. תכלית המהלכים, כך נרמז בפנייה, היא חסימת האפשרות של תחנות כוח פרטיות להתחבר לרשת החשמל — גם אם קיבלו מידי הממשלה רישיון לייצור חשמל פרטי.

לפי חוות הדעת שהזמין הפורום מחברת הייעוץ ההנדסי יאני, מצב רשת החשמל בישראל בכי רע, היות שהיא סובלת מתת־השקעה שיטתית ומתמשכת, ולכן עתיד חיבורן של תחנות כוח פרטיות נמצא בסכנה. אלא שבמקביל לגריעת הכספים מפיתוח הרשת, כך נטען, חברת החשמל "תורמת" אף היא ליצירת מצג המצוקה בכושר הולכת החשמל, על ידי צמצום מלאכותי שלו.

כך, למשל, נטען שחברת החשמל שריינה מקום ברשת הולכת החשמל בעבור תחנות כוח עתידיות, שספק אם תקים, כמו תחנה נוספת באלון תבור שבצפון. זאת, כשקווי המתח באזור מנועים מלהעמיס חשמל ממקורות חדשים, כדי לשמור את המקום לתחנה החדשה ש"אוטוטו בדרך".

עוד נטען בחוות הדעת כי בניגוד לקריטריונים הנהוגים בעולם המערבי, תחנות כוח ישנות ולא יעילות "תפסו" בחישובי חברת החשמל את מלוא המקום הפוטנציאלי שלהן ברשת החשמל — אף שהן מופעלות לפרקי זמן קצובים, אם בכלל. מדובר ביחידות הייצור הישנות באלון תבור או בצפית, שמופעלות בסולר, או ביחידות הייצור הישנות בתחנת אשכול באשדוד.

לטענת הפורום, הקריטריונים הבינלאומיים מחייבים ביטול של המקום הווירטואלי ששוריין בעבור יחידות הייצור בסולר, וכי בעבור היחידות הישנות יש לשריין לא יותר מ–50% מהספקן המקסימלי, וכך גם לגבי מערכות ייצור החשמל הסולארי. המתקנים הסולאריים מייצרים חשמל רק בחלק מימות השנה, ולכן נטען כי המקום המרבי שניתן לשריין בעבורם ברשת הוא עד 77% מהספקם.

באמצעות רישומי יתר אלה, כך נכתב בחוות הדעת, גורעת חברת החשמל באופן מלאכותי לפחות כ–1,000 מגה־ואט (7%) מהקיבולת המוגבלת ממילא של רשת החשמל במשק, אף שהיה ניתן לפנותם לטובת מתקני ייצור חשמל חדשים ויעילים יותר.

ההספק גדל - הרשת לא

הרשת גדלה ב–2% — ייצור החשמל ב–30%

לצד הניפוח לכאורה של זרם החשמל בקווי המתח, דאגה חברת החשמל באופן עקבי ושיטתי לא להשקיע בפיתוח הרשת. זאת, תוך שהיא "מאגפת" את החלוקה הממשלתית של רישיונות ייצור החשמל ליזמים הפרטיים, ובולמת אותם באמצעות חסימת היכולת שלהם להזרים את החשמל המיוצר לרשת. במשך שנים הזהירו רבים כי בשל מצוקתה הפיננסית, וכן חוסר היכולת או הרצון שלה להתייעל, חברת החשמל בוחרת לקצץ בהוצאותיה במקומות נסתרים מהעין, שבהם מחיר הקיצוץ יתגלה רק בחלוף זמן.

כך, תיעדו תחקירי TheMarker כיצד גרעה חברת החשמל באופן שיטתי מיליארדי שקלים שגבתה מהציבור לצורך השקעות בתשתית הולכת החשמל, והפנתה אותם לצורך הפחתת נטל החוב שלה. זאת, בעוד היא מפרה לכאורה את תוכנית הפיתוח שאותה היא מחויבת לבצע, בהוראת שר האנרגיה.

עיון בדו"חות הכספיים של החברה העלה שהנהלתה "התנדבה" להזרים לבור ההתחייבויות הפיננסיות שלה סכום גבוה פי ארבעה מיעד המינימום שקבע הדירקטוריון להפחתת החוב הפיננסי (500 מיליון שקל מדי שנה). במקביל, החברה הקפיאה את ההשקעות במערכות הולכת החשמל וחלוקתו, שלהן היא נדרשת בהוראת השר הממונה.

מחוות הדעת שהגיש פורום יצרני החשמל הפרטי מתברר כי ב–2006–2015 הוסיפה חברת החשמל לרשת 24 ק"מ בלבד (2.3%), והגדילה את יכולת ההשנאה בה ב–20%. זאת, לעומת אלפי מגה־ואטים חדשים שנוספו לייצור החשמל במשק בתקופה זו, בשיעור של יותר מ–30%, ולמרות הצהרות הממשלה בדבר תוספת של אלפי מגה־ואטים נוספים בשנים הקרובות — שכעת מתברר כי אין די קווי מתח להכילם.

עוד נטען בחוות הדעת כי החברה ביצעה פחות מ–40% מתוכנית הפיתוח שהיתה אמורה לבצע ברשת הולכת החשמל. רשות החשמל עצמה הודתה לפני כחודש כי שיעור ביצוע התוכנית היה נמוך מ–50%. ואכן, כבר לפני שלושה חודשים נדהמו יזמי אנרגיה סולארית בדרום לגלות כי המתקנים הקטנים יחסית שתיכננו להקים במשך שנים — לא יוקמו, וכי השקעתם בתכנון, ברישוי וברכש למעשה ירדה לטמיון.

ההשקעות צללו ב 30%-
השקעות חברת החשמל במשק החשמל, במיליארדי שקלים

תוכנית חירום והקמת חוצה ישראל אנרגטי

"יצרני חשמל פרטי, לרבות יזמים בתחום האנרגיות המתחדשות, נתקלים בחוסר יכולת כמעט מוחלט לקבל סקרי היתכנות וסקרי חיבור חיוביים בלוחות זמנים ריאליים" — כתב לצד החוות דעת, יו"ר פורום יצרני החשמל הפרטי, עמוס לסקר, מי שעמד עד לפני שש שנים מעברו השני של המתרס, כשניהל את חברת החשמל.

לדבריו, בלי לשנות באופן מהותי את הגישה כלפי פיתוח מערכת ההולכה בישראל, לא יהיה ניתן לחבר מתקני ייצור חשמל חדשים לרשת, וכי אין לסמוך עוד על מונופול חברת החשמל, שאין לו למעשה כל אינטרס להאיץ את הפיתוח הנדרש או להשלימו.

הפורום מציע לממשלה שלוש דרכי פעולה באשר לטיפול בבעיה. בטווח המיידי, מוצע לשנות את קריטריוני התכנון של חברת החשמל ולבטל את "התכסיסים" לכאורה שבאמצעותם תופסת חברת החשמל מקום גדול מדי ברשת המוגבלת, באמצעות תחנות כוח "על הנייר". זאת, בין השאר, על ידי ביטול המקום ששוריין בעבור תחנות כוח בעלות נצילות פחותה, ושריון מקום ריאלי בעבור תחנות "פיקריות" (שפועלות לגיבוי בשעות שיא ביקושים), ביחס לשיעור שעות הפעלתן בשנה.

בטווח הקצר (עד 3 שנים), מוצע לשדרג את מערך ההשנאה, כך שיוכל בתוך זמן קצר יחסית להגדיל את כושר הנשיאה של הרשת ב–500 מגה־ואט נוספים — ללא השקעה הונית משמעותית. באשר לטווח הארוך, הפורום מציע להכריז על תוכנית חירום לפיתוח רשת ההולכה — תוך הוצאת מקטעים קריטיים מהרשת, שנדרשים להקמת מהירה, לביצוע במיקור חוץ. כלומר, להותיר את הפעלת הרשת בידי חברת החשמל, כדי לא להידרש לתיקוני חקיקה (כל עוד אין רפורמה), אך בה בעת, לפרסם מכרזים לתכנון והקמה של קווי המתח החדשים בידי המגזר הפרטי. זאת, מחשש שלחברת החשמל אין אינטרס למהר ולבצע את העבודה הנדרשת.

"אין לנו ספק כי תוצאות המכרז כאמור יוכיחו באופן חד־משמעי שניתן לתכנן ולהקים את המקטעים האמורים ברשת ההולכה בזמן קצר ביותר", כתב לסקר. זאת, תוך שהוא רומז לפרויקט הראשון שצריך לצאת לביצוע במסלול הזה — הקמת "חוצה ישראל אנרגטי", שדרה מרכזית של קווי הולכת חשמל לאורך תוואי כביש 6.

חברת החשמל הגיבה לדברים בחריפות: "'הפורום להגנת הטייקונים' אינו מסתפק ברווחי עתק, וכהרגלו משגר ניירות עמדה לשר, ובמקביל לכלי התקשורת, כדי לנסות ולהפעיל לחץ ציבורי המבוסס על הטעיה מכוונת. החברה פועלת לפי תוכניות פיתוח ובהתאם למדיניות השר. אוסף הטענות, המייצר מצג שווא, נועד לתעתע בציבור ולהשפיע על מקבלי ההחלטות במקום לנהל שיח מקצועי.

"כך, לדוגמה, ברור שעל רשת ההולכה לשמור מקום ליצרנים סולאריים אף שאינם מיצרים כל שעות היממה, בשל אופי הייצור השעתי, וגם פרויקט D תפס מקום ברשת ההולכה, עד להחלטת משרד האנרגיה שלא לבצעו. תכנון מערכת ההולכה נעשה על פי קריטריונים המאושרים בידי הרגולטור ומתוך ראייה מקצועית עניינית של צרכי המשק בהווה ובעתיד".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם