שאלות ותשובות |

כבר לא סמל סטטוס: כל מה שצריך לדעת על מהפכת הדלקנים

מי המפסידים והמרוויחים מהמהלך? למי הרפורמה תסייע? האם היא עלולה לפגוע בהנחות שניתנו עד כה? שאלות ותשובות

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משאבות בתחנת דלק
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מה החידוש ברפורמת הדלקן האוניברסלי?

גמישות. רכישת דלקן מחברת דלק אחת לא תגביל יותר את הלקוח לתדלוק בתחנות שלה בלבד. כמו כן, ניתן יהיה לחתום על הסכמי דלקן מול כמה חברות במקביל, ואף להחליף ביניהן באופן מיידי, מבלי להזדקק להסרת ההתקן במכונית בכל פעם שמחליפים ספק.

אם הבלעדיות על מקום התדלוק תתבטל, מדוע שהחברות ימשיכו להעניק הנחות?

בטווח הזמן הקצר, ייתכן שההנחות המפליגות לציי הרכב יקוצצו. מצד שני, גם לביטול התלות בספק אחד ולגמישות במקום התדלוק יש ערך כספי, ומרגע שתיפתח תחרות חופשית, אף חברת דלק לא תרצה לאבד עשרות אלפי לקוחות פוטנציאליים. לכן, בטווח הארוך, ההנחות ישובו להיות משמעותיות.

למעשה, הרפורמה תסייע בעיקר לציי ליסינג שזקוקים לתדלוק בפרישה ארצית?

לא רק. הרפורמה עשויה לפתוח את שוק הדלקנים לחברות שאינן חברות דלק קמעוניות, ואז לפרוץ את החוג הסגור של בעלי הדלקנים ולשלב בו נהגים פרטיים. לפי הערכות, פישוט מנגנון התדלוק האוטומטי וביטול הצורך בחברת תדלוק בעלת פרישה נרחבת, יביאו לכך שגופים עסקיים ייזמו ארגוני צרכנים גדולים — ויציעו לנהגים פרטיים דלקנים עם הסכמים שסגרו מבעוד מועד גם מול חברות דלק קטנות. כך, עשוי התדלוק האוטומטי להפוך לנחלת הכלל, ויפסיק לשמש "סמל סטטוס" השמור לציבור מסוים.

מי המפסידים והמרוויחים מהמהלך?

המפסידה הגדולה צפויה להיות פז, שנהנית כיום מנתח השוק הגדול בענף הדלק הקמעוני ומפרישת תחנות מיטבית — ולכן הסטטוס קוו, שבו יש לה יתרון מובנה על האחרים, שירת בעיקר אותה.

המרוויחות עשויות להיות חברות הדלק הקטנות יחסית, כמו דור אלון וטן, או ארגוני קמעונות גדולים שיחליטו להיכנס לתחום.

מהם לוחות הזמנים?

בהנחה שחברות הדלק לא ינקטו בתכסיס נוסף על מנת לעכב את הרפורמה, עד סוף 2017 יחויבו חברות הדלק לפתוח בכל תחנה לפחות שלוש משאבות לתדלוק אוניברסאלי, ועד סוף 2018 כל המשאבות יהיו פתוחות. צוואר הבקבוק צפוי להיות דווקא בהחלפת ההתקנים הקיימים במכוניות, שיתבצע על ידי שתי חברות בלבד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker