עתירה לבג"ץ נגד הקו הסגול של נ.ת.ע: "קטסטרופה תחבורתית"

את העתירה הגישו תושבי רמת גן, בסיוע העירייה, בדרישה לשנות את תוואי הקו הבא של הרכבת הקלה בגוש דן ■ נ.ת.ע: "חוקר בלתי תלוי קבע שזו החלופה הטובה ביותר. הקו לא יכביד על תנועת כלי הרכב"

אורן דורי
אורן דורי
בניית הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן
בניית הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן (למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה) צילום: עופר וקנין

כ-300 תושבי רמת גן, בסיוע כספי של העירייה, הגישו היום (א') עתירה לבג"ץ נגד תוואי הקו הסגול של הרכבת הקלה בגוש דן. העותרים מבקשים מבית המשפט להוציא צו ביניים מיידי שיעצור את עבודות הפיתוח והמכרזים לטובת הקו, שמתוכנן לקשר בין יישובי בקעת אונו לתל אביב, דרך ציר אלוף שדה ברמת גן. זאת, בטענה שהתכנון הקיים להעברת הרכבת במפלס הכביש תביא ל"קטסטרופה תחבורתית".

"כבר היום מוגדר הציר במצב כשל תחבורתי ובעל עומסי תנועה רבים, וייכשל לחלוטין עת יעבור בו הקו הסגול כקו עילי: יבוטלו ארבעה נתיבי תנועה בצמתים, והצמתים ייחסמו בפועל ברמזור אדום לאור העדיפות שתזכה הרכבת בהגיעה לצומת, כל 2-1.5 דקות בשעות השיא" – כך מנמקים העותרים את טענותיהם נגד ממשלת ישראל, הוועדה לתכנון ובנייה של תשתיות לאומיות (ות"ל), חברת נ.ת.ע הממשלתית ושר התחבורה, ישראל כ"ץ. שופט בג"ץ, עוזי פוגלמן, הורה למשיבים להגיש תוך 21 יום תגובה לבקשה למתן צו ביניים.

בפברואר אישרה הממשלה את תוכנית הקו, שמתוכנן להיחנך בשנת 2024, בתקציב של כ-8.5 מיליארד שקל. בניגוד לקו הראשון של הרכבת הקלה, הקו האדום, שייסע במקטעו המרכזי במנהרות תת קרקעיות – הקו הסגול מתוכנן לעבור בתוואי עילי.

לאישור קדמו מחאות של תושבי רמת גן, בעידוד ראש עיריית רמת גן, ישראל זינגר. העירייה הגישה עתירה נוספת נגד התוכנית, שתידון בבית המשפט בחודשים הבאים. כ"ץ אף יצא בעבר בהתבטאויות פומביות בגנות זינגר בעקבות התנגדותו.

"הקו יקרוס"

לפי תחזיות הנסיעות של נ.ת.ע, הקו הסגול מתוכנן להסיע כ-60 מיליון נוסעים בשנה. על כן, עולה השאלה מאין נובע החשש כי המערכת להסעת ההמונים תוביל לקשיים תחבורתיים, בעוד שהיא נועדה לאפשר לרבים לנטוש את הרכב הפרטי ולעבור לתחבורה הציבורית.

תושבי רמת גן משיבים על כך שהרכבת העילית לא תעמוד בביקושי התנועה, כי "הקו יקרוס" מיד עם השקתו, וייסע במהירות לא מספקת של 17 קמ"ש בממוצע. בנוסף, לפי פילוח הנסיעות החזוי, רק מיעוט מהנוסעים יעלו בתחנות רמת גן, שתשמש למעשה מעין "צינור" להעברת הקרונות מקריית אונו, אור יהודה ויהוד אל תל אביב.

ברמת גן דורשים לבטל את התוכנית הקיימת ולבחור באחת החלופות האחרות שנבחנו על ידי נ.ת.ע. אלו מבוססות על מתן תוואי נסיעה בלעדי לרכבת הקלה, שאינו "מתנגש" עם תשתיות הכבישים הקיימות. מעבר להורדת תוואי הקו אל מתחת לאדמה (חלופה שהסבירות שתתקבל נמוכה בשלב זה) נבחנו במקור אפשרויות להעברת המסילה אל גשר עילי עם הפרדה מפלסית במרכז ציר אלוף שדה, בה מצדדים התושבים. חלופה אחרת היא הסטת תוואי הקו הסגול כך שיעבור לאורך כביש 461.

מנ.ת.ע נמסר בתגובה: "הקו הסגול, בשילוב עם הקווים הירוק והאדום, נועדו לשרת מיליוני תושבים בגוש דן, לרבות תושבי רמת גן. משרד התחבורה וחברת נ.ת.ע פועלים במקצועיות ובנחישות לקידום מערכת הסעת ההמונים בדיוק על מנת לספק לתושבים חלופה אטרקטיבית שתשחרר אותם מעומסי התנועה. הנסיעה במפלס הקרקע מהווה יתרון הן מבחינת הנגישות והן מבחינת המרחקים בין התחנות.

"החוקר הבלתי תלוי שמונה מטעם הות"ל לבחון חלופות לתוואי, קבע כי התוכנית של משרד התחבורה ונ.ת.ע היא החלופה הטובה ביותר. תוואי הקו הסגול בציר אלוף שדה לא יצמצם את נתיבי התנועה הקיימים, אלא יעבור בצמוד אליהם, מבלי להכביד על התנועה. בנוסף, הוא יפחית את זיהום האוויר ואת הרעש ויתרום לשיפור איכות החיים של תושבי רמת גן ורמת חן, ובפרט אלה המתגוררים לאורך הציר הראשי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker