משלמים ביוקר

למונופול הגז יש מיליארד סיבות לא להתרגש מדו"ח המבקר

הדו"חות הכספיים של דלק לרבעון הראשון של 2017 חושפים רווחיות שיא בזכות עוד עלייה במחיר הגז במשק ■ הרווח הנקי של השותפות במאגר עשוי להסתכם השנה במיליארד דולר

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
קידוח תמר
קידוח תמרצילום: אלבטרוס

"אם מאגר תמר לא יוחרג ממסקנות ועדת ששינסקי - לא יהיה מאגר תמר" - כך ביכה בדצמבר 2010 מנכ"ל ישראמקו דאז, יוסי לוי, את פרסומן של מסקנות הוועדה להעלאת נתח המדינה ברווחי תגליות הגז. "זו הראשונה מבין מכות מצרים", הצטרף מנכ"ל אבנר, גדעון תדמור.

לימים, כללי המיסוי החדשים הוחלו ברובם על בעלי תמר - אך בזכות חוזה הגז השערורייתי שעליו חתמו מול חברת החשמל, ובזכות התמחור המונופוליסטי של הגז ביתר השוק, המאגר צפוי להניב ב–2017 רווחי שיא של כמיליארד דולר בשנה. זאת, לאחר שהרווחיות הנדירה שלו כבר כיסתה על סך ההשקעות שבוצעו בו - ארבע שנים מוקדם יותר מהמועד שחזתה ועדת ששינסקי במודלים שלה.

מדו"חותיה הכספיים של דלק קידוחים שפורסמו אתמול, עולה כי השותפות במאגר: נובל אנרג'י, דלק, ישראמקו, אלון גז והראל, רשמו ברבעון הראשון של 2017 רווח נקי של 252.5 מיליון דולר - זינוק של 23% ביחס לרווח שרשמו ברבעון המקביל אשתקד.

הסיבה לזינוק היא לא רק הגידול של 9% בצריכת הגז - ל-2.4 מיליארד מ"ק (BCM) - לאחר ששיקללה לראשונה גם את אספקת הגז למפעלי ים המלח הירדניים. הגידול ברווחיות נעוץ בעיקר בעלייה נוספת במחיר הגז הממוצע שנמכר במשק, שהגיע ל-5.34 דולרים ליחידת חום (מיליון BTU), בהשוואה ל-5.17 דולרים ברבעון המקביל אשתקד. זאת, בעוד שביתר העולם מחירי הגז יורדים.

.
.

כפי שנחשף ב-TheMarker השבוע, באחרונה עודכן שוב כלפי מעלה מחיר הגז שמשלם הלקוח הגדול ביותר של תמר, חברת החשמל הממשלתית, שאחראית על מחצית הגז הנמכר מתמר. מחיר זה טיפס ל-5.91 דולרים ליחידת חום, ובכך משך כלפי מעלה את הממוצע בשוק. זאת, כשמתחריה של חברת החשמל משלמים בעבור אותו גז 4.7 דולרים ליחידת חום - והיו יכולים לשלם אף פחות אלמלא רצפת המחיר שהוכתבה להם.

גם כך, המחיר "הנמוך" לכאורה שמשלמים יצרני החשמל הפרטי והלקוחות התעשייתיים, בזכות הצלילה במחיר הנפט בעולם, לא פגע ברווחיות הנדירה של מאגר תמר.

סך התקבולים נטו שהניבה לבעלי תמר כל יחידת גז מופקת היתה ברבעון הראשון 4.18 דולרים (78% ממחיר המכירה), כשעלות ההפקה בעבור כל יחידת גז הסתכמה ב–40 סנט בלבד. התמלוגים ששולמו למדינה הסתכמו ב-60 סנט בלבד ליחידת גז, לאור ניכוי הוצאות מסיבי לצורכי מס. את היטל ששינסקי המדינה עדיין לא התחילה לגבות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker