אבי גבאי על דו"ח המבקר: נתניהו יכול היה לחסוך 1.4 מיליארד שקל מדי שנה

יחימוביץ': "הממשלה הפליאה להיטיב עם חברות הגז, אבל פגעה אנושות באינטרס הציבורי של אזרחי ישראל" ■ מטה מאבק הגז: "מחיר הגז המופרז שאותו משלמים אזרחי ישראל הוא תוצאה של ההסכמים המושחתים שנחתמו עם מונופול הגז"

TheMarker Online
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אבי גבאי
אבי גבאיצילום: מוטי מילרוד

תגובות ראשונות לדו"ח החריף של מבקר המדינה על חוזה הגז של חברת החשמל ומנופול תמר, ולפיו מדובר במחדל היקר בתולדות המדינה: השר לשעבר והמועמד לראשות מפלגת העבודה, אבי גבאי, אמר בתגובה לדו"ח כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הוא האחראי העיקרי על יוקר המחיה בישראל.

חשיפת TheMarker מ-2011: מונופול נכנע למונופול: חברת החשמל תשלם עוד 8 מיליארד ש' על הגז מתמר

"בידיו היה לחסוך למעלה מ-1.4 מיליארד שקל מדי שנה מחשבונות החשמל של אזרחי ישראל, וזאת על פי חישובים שרשות החשמל ערכה בעצמה, אילו בחר לקדם את מתווה הגז האלטרנטיבי שהצעתי לו כשר בממשלה", אמר גבאי. "מתווה שהן החברות והן הציבור היו יוצאים נשכרים ממנו. אך נתניהו שוב זרק את האינטרס הציבורי מתחת לגלגלי האוטובוס, והעדיף לקדם את האינטרסים שלו ושל חבריו.

"מה שמחלחל מלמעלה למטה, היא לא הצמיחה - אלא התרבות הניהולית הקלוקלת. כשדירקטוריון חח"י רואה את הזלזול של ראש הממשלה סביב מתווה הגז, הוא מרשה לעצמו להתנהל באותן אמות מידה, ולאיש לא מפריע שהניהול הקלוקל סביב החוזה שנחתם, יגרום לכך שהציבור ישלם עוד מיליארדים מיותרים מכיסו בחשבון החשמל שלו.

שטייניץ ונתניהו בעת החתימה על מתווה הגז
שטייניץ ונתניהו בעת החתימה על מתווה הגז. נתניהו שוקד לשרבב את שמו בכל אירוע או התפתחות שיש בהם בשורה חיוביתצילום: אילן אסייג

"במקום להודות בכישלונותיו המחפירים – נתניהו, בציניות גמורה, מסיט את הביקורת על יוקר המחיה, פעם אל עבר מגדלי הפלפלים בערבה ופעם אל מגדלי הביצים במושב אביבים.

"ככה בדיוק נראית מערכת צינית שעובדת עבור עצמה ולא בעבור הציבור. פוליטיקה של צרכים וערכים מתבטאת בלהעמיד את האינטרס הציבורי מעל ומעבר לכל שיקול אחר. את זה בדיוק אני נחוש ליישם".

מטה מאבק הגז מסר בתגובה: "מחיר הגז המופרז שאותו משלמים אזרחי ישראל הוא תוצאה של ההסכמים המושחתים שנחתמו עם מונופול הגז. נתניהו ושטייניץ ויתרו במתווה הגז על תיקון ההסכם השערורייתי. האחראי להצמדה, שאול מרידור, קודם על ידי שטייניץ לתפקיד מנכ"ל משרד האנרגיה".

עורכי הדין יצחק יערי וגלעד ברנע, שמנהלים כיום את הבקשה לתובענה ייצוגית נגד מחיר הגז המופרז, מסרו: "דו"ח מבקר המדינה חוזר ומאשר את העובדה שהשותפות במאגר תמר ניצלו את כוחן המונופוליסטי, לצורך גביית רווח מופרז של מיליארדי שקלים בגין הגז הטבעי, שמגולגל ישירות אל כלל ציבור צרכני חברת החשמל. בין היתר קובע המבקר, שעם הפיכת מאגר תמר לספק הגז היחיד בישראל, עקב פיצוץ הצינור המצרי, שינו שותפות תמר באופן חד צדדי את טיוטות ההסכם, והקפיצו את מחיר הגז בעיצומו של משא ומתן מתקדם. הדו"ח הוא הוכחה נוספת לכך ששותפות תמר ניצלו באופן בלתי חוקי ובלתי מוסרי, את כוחן המונופוליסטי ומכרו לציבור את הגז – שהינו משאב טבע השייך לציבור – במחירים מופקעים".

יחימוביץ': הממשלה לקחה מיליארד וחצי דולר מאזרחי ישראל ונתנה אותם לחברות הגז

ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני) מסרה: "הדו"ח הוא עדות קשה לכשלונה הצרוף של הממשלה, שהפליאה להיטיב עם חברות הגז, אבל פגעה אנושות באינטרס הציבורי של אזרחי ישראל הרגילים. דברי המבקר הקשים על היעדר מדיניות ממשלתית כוללת לפיתוח משק הגז, מעידים על רשלנות פושעת במקרה הטוב, ועל מה שעלול עוד להתברר כחמור מזה. צריך רק להביט מעבר לים כדי לראות איך לפני מספר חודשים פתח האיחוד האירופי בלא היסוס את הסכמי הגז עם גזפרום הרוסית, ולתהות מדוע ממשלת ישראל לא נהגה בדיוק כך באשר להסכמים המחפירים בין חברות הגז לחברת החשמל. ככלל, עולה מהדו"ח כי הממשלה הקפידה להתנהג כמי שצריכה לרצות את חברות הגז ולהשפיע עליהן מתנות, במקום להבין כי הכוח הוא בידיה ורק בידיה.

"האיוולת שבהצמדת מחיר הגז למדד המחירים האמריקני בתוספת 1%, שהיתה מופרכת מלכתחילה, והתרעתי מפניה, לא נעלמה מעינו של המבקר. המבקר בעצם חושף כי חברות הגז ניצלו באופן בוטה וברוטאלי את פיצוץ צינור הגז המצרי שארע בזמן המו"מ, כדי להשיג את הנוסחה ההזויה הזאת, שרק בגללה, בו ברגע, שילם הציבור בישראל מיליארד וחצי דולר דרך חשבונות החשמל שלו, וזוהי רק ההתחלה, כי המשך אותה שיטה ימשיך את עושק הציבור.

"בתיאור בדו"ח על התנהלות המו"מ, חושף לראשונה גורם ממלכתי רשמי את העובדה שבפועל, במקום לשלם מס מוגדל על רווחיהן המופקעים, חברות הגז גילגלו את מס ששינסקי על הציבור. כשותפה למתווה ששינסקי שהיה מוצדק, גם אם לא מושלם, אין לי אלא להצטער צער גדול על כך שהישג זה עלה בעשן של תרגילים כלכליים מוזרים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker