מחברים את הצפון: נפרצה מנהרת יקנעם של כביש 6 החדש

המנהרה היא אחת משתי מנהרות אגרה הנבנות בכביש 6 העתידי, ושתשמש את נוסעי המקטע הצפוני החדש שלו ■ מהירות הנסיעה המרבית במקטע החדש שייפתח - 110 קמ"ש, לעומת 120 קמ"ש במקטע המרכזי של כביש חוצה ישראל

אורן דורי
אורן דורי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מנהרת יקנעם כביש 6
פריצת מנהרת יקנעם בחלק הצפוני החדש של כביש 6

לאחר שנה וחצי של עבודות כרייה, נפרצה היום (ג') המנהרה שתשמש בעתיד את נוסעי המקטע הצפוני החדש של כביש חוצה ישראל (כביש 6), בסמוך ליקנעם. זאת, במסגרת סלילת כביש 6 צפון, מיקנעם ועד מחלף סומך. אורכו של הקטע החדש שיחנך לקראת סוף השנה הבאה הוא כ-22 קילומטרים. המעבר במנהרות יעלה לנוסעים 3.5-1.5 שקלים, בהתאם לשעות העומס.

מנהרת יקנעם שנפרצה היום, אחת משתי מנהרות אגרה הנבנות בכביש 6 העתידי, מתחילה בצומת יוקנעם ומסתיימת בתל קשיש – שם מוקם מחלף מערכתי המיועד להקל על הפקקים הקבועים בצומת התישבי.

מנהרת יקנעם כביש 6
צילום: גיל אליהו

המשך כביש 6 צפונה הוא אחד הפרויקטים ההנדסיים הגדולים והיקרים בארץ, הכולל עשרה קילומטרים של מנהרות, חמישה מחלפים חדשים ותשעה גשרים באורך כולל של 4.5 קילומטרים. עלות הפרויקט נאמדת ב-2.5 מיליארד שקלים.

כיום, קצהו הצפוני של כביש 6 מסתיים בעין תות. הפרויקט החדש יאפשר חיבור ליישובים צפוניים יותר – קריית אתא, קריית טבעון, שפרעם, טמרה ויתר יישובי הצפון.

מהירות הנסיעה המרבית במקטע החדש שייפתח תעמוד על 110 קמ"ש, לעומת 120 קמ"ש במקטע המרכזי של כביש 6.

מנהרת יקנעם כביש 6
צילום: גיל אליהו

המנהרה נחפרה על ידי חברת שפיר הנדסה, זכיינית המקטע הצפוני של כביש 6, וחברת המנהרות האיטלקית "פיצרוטי".

האירוע בו נפגשו הכורים מצפון ומדרום נערך במעמד שר התחבורה, ישראל כ"ץ, שאמר: "הארכת כביש 6 צפונה תקל על הפקקים באזור וצפויה לקצר את זמן הנסיעה בין מרכז הארץ לגליל באופן משמעותי. עם השלמת הפרויקט ניתן יהיה לנסוע בפעם הראשונה, מצומת אחיהוד ועד לבאר שבע ללא רמזורים".

מנהל הקמת פרויקט כביש 6 צפון בשפיר הנדסה, ארנון וולסקי, הוסיף כי "מדובר בתכנון הנדסי מורכב תוך התייחסות לתנועה קיימת ושמירה על ערכי נוף וסביבה. הפרויקט מבוצע בלוחות זמנים קצרים ביותר כדי להביא פתרון מהיר להפחתת הפקקים לתושבי הצפון".

מנהרה כביש 6
פריצת מנהרת יקנעם בחלק הצפוני של כביש 6צילום: ששון דירם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker