המתווה עולה ביוקר: מחיר הגז של חברת החשמל שוב עלה - ונושק ל-6 דולרים

המחיר שנדרשת החברה הממשלתית לשלם למונופול תמר עודכן כלפי מעלה, וכיום הוא 5.91 דולרים ליחידת חום - 26% יותר מהמחיר שמשלמים יצרני החשמל הפרטי ■ היום יתפרסם דו"ח מבקר המדינה על חוזה הגז של החברה - ללא התייחסות למתווה הגז הממשלתי

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאגר תמר
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

התחזיות הקודרות בדבר האמרת מחיר הגז שתשלם חברת החשמל למונופול תמר מתממשות והולכות - בעוד שהממשלה והחברה הממשלתית ממשיכות להפגין חוסר אונים.

ל-TheMarker נודע כי בתחילת השנה עודכן כלפי מעלה מחיר הגז שמשלמת חברת החשמל לבעלי תמר, ומחירו כיום הוא 5.91 דולרים ליחידת חום. זאת, לעומת מחיר של כ-5.80 דולרים ששילמה חברת החשמל בשנה שעברה.

משמעות תג מחיר זה היא שכבר בשנה הקרובה יחצה מחיר הגז שמשלמת החברה הממשלתית את רף ה-6 דולרים ליחידת חום (מיליון BTU). זאת, בעוד שמתחרותיה הפרטיות נדרשות בתשלום נמוך בכ-26%, שקבוע ל-4.7 דולרים ליחידת חום.

אגב, גם מחיר הגז שמשלמת חברת החשמל במסגרת האופציה המוזלת שמימשה לפני שנה מול תמר גבוה מזה של היצרנים הפרטיים - 5.5 דולרים ליחידת חום.

מחיר הבסיס הנוכחי גבוה ב–17% ביחס למחיר הבסיס בחוזה הגז שעליו חתמו חברת החשמל ובעלי מאגר תמר ב–2012. הסיבה להאמרה נעוצה במנגנון ההצמדה השנוי במחלוקת שנכלל בחוזה, ולפיו מחיר הגז של חברת החשמל יוצמד למדד המחירים לצרכן בארה"ב (CPI) בתוספת 1% (עד ל-2021), ול-CPI חסר 1% עד לגמר החוזה ב-2028.

היות שהמדד בארה"ב עולה על פי רוב (בקצב ממוצע של 2.1% בשנה, בעשור האחרון) - מבטיח למעשה מנגנון ההצמדה עלייה אוטומטית במחיר הגז של חברת החשמל - ללא קשר למחירי האנרגיה בעולם.

זו, בין היתר, גם הסיבה שמכירות הגז של נובל אנרג'י בארה"ב נעשו ב-2016 במחיר ממוצע של 2.11 דולרים ליחידת חום - בעוד שבישראל היה מחירה הממוצע של יחידת חום 5.21 דולרים.

למעשה, גם מחיר הגז שמשלמים יצרני החשמל הפרטי עשוי היה להיות נמוך יותר - אלמלא קבע מונופול הגז בחוזים רצפה למחיר העתידי שיגבה. הצלילה במחירי הנפט בעולם אמורה היתה להוריד עוד יותר את מחיר הגז במשק - אלא שגם במתווה הגז הסכימה הממשלה לרף מחירים של 4.7 דולרים ליחידת חום.

זו הסיבה שבעלי מאגר הגז הקטן כריש, שמתעתדים להתחרות במונופול, מסוגלים להסתובב כיום בשוק החשמל כשבאמתחתם הבטחות לאספקת גז במחיר של 4–4.5 דולרים ליחידת חום בלבד - חרף גודלו הקטן יחסית של המאגר, ועלויות פיתוחו הגבוהות יחסית לתמר.

לפי התחזית שבנתה רשות החשמל בדיונים על המתווה, יאמיר ב-2021 מחיר הגז שתשלם חברת החשמל למונופול תמר ל–6.53 דולרים ליחידת חום - ולקראת תום תקופת החוזה יגיע ל-7 דולרים. זאת, תוך שיביא לעלייה של 6% בתעריף החשמל הציבורי.

חרף תחזיות אלה בחרה חברת החשמל שלא לפעול לתיקונו של החוזה מול תמר - וגם לא הביעה התנגדות למתווה שגונן עליו.

היום צפוי להתפרסם דו"ח מבקר המדינה על חוזה הגז שחתמו חברת החשמל ובעלי תמר, אם כי זה יישען על נתוני נובמבר 2016 - ולא יתייחס לסוגיית מתווה הגז, או לחוזי המכירה בשוק הפרטי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker