ההחלטה המוזרה של בית הדין: רפורמה בחברת החשמל? רק אם הוועד מסכים

בית הדין הארצי לעבודה התיר לעובדי המונופול לנקוט כל צעד ארגוני שבו יחפצו - רק מכיוון שהממשלה "העזה" לקדם רפורמה שלא מקובלת עליהם ■ מקור ממשלתי: "נבחן עתירה לבג"ץ"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי חברת החשמל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

עובדי חברת החשמל רשאים לשבות ככל שיחפצו, בלי לקבל לכך אישור מוקדם ובלי להציג מראש את יעדי ההשבתה — כך פסק בסוף השבוע בית הדין הארצי לעבודה בירושלים.

בהחלטה מפתיעה שפירסם ביום חמישי בלילה, קיבל הרכב בית הדין הארצי, בראשות הנשיא, השופט יגאל פליטמן, את הטענות של ועד עובדי חברת החשמל נגד הגבלת זכות השביתה שלהם — ודחה את עמדת הממשלה בדבר סמכותה לקדם כל רפורמה במשק החשמל. בנוסף, מחק בית הדין את בקשת יצרני החשמל הפרטי להשתלב בדיונים המשפטיים על זכות השביתה, מחשש לפגיעת עובדי המונופול במתחרים.

בית הדין התייחס לעמדתה המשפטית של המדינה, שלפיה עליה לגבש קודם את מתווה הרפורמה הראוי לדעתה במשק החשמל, ואז להציג אותו בפני העובדים כדי לדון עמם בתנאי יישום המתווה. לפי הכרעת בית הדין, על הממשלה לגבש שינוי מבני רק לאחר ששיתפה בכך את עובדי המונופול, והשיגה את הסכמתם לתוצאה.

"גם אם בידי המדינה הסמכות החוקית להחליט על רפורמה במשק החשמל, עליה לגבשה תוך היוועצות (מראש ולא בדיעבד) עם נציגות העובדים, ובמקביל לקיום משא ומתן עמם ביחס להשלכתה של הרפורמה על תנאי עבודתם, לרבות ביטחונם התעסוקתי", נכתב בפסק הדין. "בהקשר זה, לא די בהצעת המדינה לקיום משא ומתן בהתבסס על רפורמה שעיקריה כבר גובשו והוכרעו חד־צדדית, אלא יש לקיים הליך שיתוף מראש, תוך נכונות אמיתית לשמוע ולהשתכנע".

קביעה זו חותרת תחת פרשנותה המשפטית של המדינה את דיני העבודה, ועוררה זעם בסוף השבוע. "זו חציית קו אדום", אמר מקור ממשלתי, שציין כי בכוונת משרדי הממשלה לבחון עתירה לבג"ץ.

המנכ"לים של משרדי האוצר והאנרגיה הבהירו בעבר לעובדים כי לא יכפו עליהם רפורמה חד־צדדית — ואם ייאבקו בה, תיסוג הממשלה מהרפורמה לטובת יישום תוכנית הבראה לחברה.

בספטמבר 2014 התיר בית הדין האזורי לעבודה בחיפה לעובדים לשבות — בכפוף לדיון מקדים בבקשת שביתה ובכפוף להצגת מתווה השבתה. המדינה עירערה על כך בטענה להיעדר עילת שביתה, ואילו העובדים עירערו על התנאים המגבילים.

במשך שנתיים וחצי קרא בית הדין הארצי למדינה ולעובדים לגבש ביניהם הסכמות. לפני חצי שנה סיימה המדינה לגבש את מתווה הרפורמה החדש והציגה אותו בפני העובדים. אלא שאלה סירבו לדון בהשלכותיו וביקשו לערער על עצם המהלכים שנקבעו במתווה.

בממשלה סירבו לדון עם העובדים בסעיפים בטענה כי גיבושו הוא בסמכות הריבון בלבד. העובדים שבו לבית הדין וקראו לו לקבל החלטה נוכח הרפורמה "הזוחלת", כלשונם, שבמסגרתה הוצא כבר 30% מייצור החשמל במשק ליצרנים פרטיים, בלי לפצותם.

"משדרך (ההידברות) לא צלחה, אין מנוס אלא לאפשר לנציגות העובדים לממש את זכותם החוקית לנקיטת צעדים ארגוניים", פסק בית הדין הארצי — והסיר את המגבלות שהוטלו על העובדים, תוך שהעניק להם את חופש הבחירה להחליט אילו צעדים ארגוניים יינקטו — ללא קבלת אישור שיפוטי מראש.

חברת החשמל מסרה בתגובה: "לנגד עיני החברה עומדת בראש ובראשונה טובת הלקוחות ורציפות אספקת החשמל, והיא תפעל להגנת החברה, לקוחותיה ועובדיה המסורים, שאף הם רוצים בהמשך קיומה ויציבותה של החברה".

בית הדין נחלץ לעזרת ניסנקורן

הדיונים שמקיים בית הדין לעבודה בתקופה הנוכחית בנוגע לזכות השביתה במונופולים הממשלתיים — לאחר תקופה ממושכת שבה נמנע מכך — מעוררת תמיהה על רקע הבחירות הקרבות לראשות ההסתדרות. הביקורת באה לידי ביטוי בעיקר בנוגע לדיונים סביב חברת החשמל ונמלי הים, שבהם נאלץ יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, להפשיל שרוולים במאבקו הפוליטי מול ההסתדרות הלאומית ומול יריבתו ח"כ שלי יחימוביץ' (המחנה הציוני).

ביום חמישי בערב התייצב ניסנקורן באולם בית הדין הארצי לעבודה כדי לבקש את זכות השביתה גם בחברות נמלי חיפה ואשדוד, בטענה שהממשלה מסרבת להעניק לעובדי דור ב' בנמלים חסינות מלאה מפני פיטורים — שמעולם לא היו זכאים לה — בהסכמת ההסתדרות.

במהלך הדיון טענה המדינה כי היא מנהלת משא ומתן מול נציגויות העובדים כדי למצוא פתרון מוסכם לסוגיית עובדי דור ב'. נציג האוצר בדיון אף רמז כי המדינה נסוגה מעמדתה המקורית, ששללה פרישת רשת ביטחון כזאת, ואף הסכימה לדון במתן ביטחון תעסוקתי לעובדי דור ב' ותיקים. אלא שוועדי העובדים נותרו בדרישתם למתן קביעוּת גורפת, ואינם מוכנים לנהל משא ומתן.

לנוכח דברים אלה, לא התקבלה דרישת ההסתדרות להתיר לעובדים את זכות השביתה. ואולם במפתיע, בית הדין קבע דיון נוסף בנושא ב–21 בחודש — יומיים לפני מועד הבחירות להסתדרות, שבו יוכרע אם עובדי הנמלים יוכלו לממש את זכות השביתה כבר למחרת — ערב הבחירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker