הבור יעמיק? עלות תיקון מתקן ההתפלה באשדוד עשויה להגיע ל-350 מיליון שקל

רשות המים בעד הלאמת המתקן באשדוד: "למקורות אין ידע וניסיון לתיקונו" ■ לטענת הרשות, משק המים יוכל להתמודד עם השבתת מתקן ההתפלה באשדוד בתקופה זו ויישען על מקורותיו הנוכחים

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אתר מתקן התפלת המים של מקורות באשדוד. מקור שבחן את איכות העבודה במתקן: "הכל חלוד, הצינורות לא בסדר"
אתר מתקן התפלת המים של מקורות באשדוד. מקור שבחן את איכות העבודה במתקן: "הכל חלוד, הצינורות לא בסדר"צילום: אילן אסייג

רשות המים טוענת כי מצבו ההנדסי של מתקן ההתפלה באשדוד בכי רע, וכי על המדינה להפקיע אותו מידי חברת מקורות ייזום ולהעביר אותו לידי גוף חליפי. בנייר עמדה שהפיצה בימים האחרונים בקרב הגורמים המעורבים בפרויקט, טוענת הרשות כי אין בידי מקורות את הידע או הניסיון הדרושים לביצוע השיקום במתקן ההתפלה הכושל, שמספק כיום רק כ –80% מהמים שאותם נדרש להתפיל.

ברשות הזמינו חוות דעת מחברת אדן הנדסה, שלפיה עלות שיקום המתקן תסתכם בטווח של 200–350 מיליון שקל. משכך, קוראת רשות המים לאגף החשב הכללי במשרד האוצר להכריז על הפרת זכיין — ואז לבטל את הזיכיון שהוענק לחברת מקורות להקמת מתקן ההתפלה ולרכישת המים המותפלים.

לפי תנאי הזיכיון, במקרה של הפרת זכיין אמורה המדינה למנות גוף חליפי בתוך 480 יום. לטענת הרשות, משק המים יוכל להתמודד עם השבתת מתקן ההתפלה באשדוד בתקופה זאת תוך הישענות על מקורותיו הנוכחים.

בתרחיש כזה המדינה תידרש לשלם לקונסורציום המממנים של הפרויקט, בהובלת בנק הפועלים, רק את הנמוך מבין השניים: החוב הבכיר שהעמיד או את שווי המתקן בניכוי הנזקים. לנוכח מחיקת השווי המשמעותית שביצעה מקורות — משמעות הפיצוי שייגזר מכך היא פגיעה במממנים: הפועלים, כלל ביטוח ועמיתים.

מצד שני, המהלך עלול לחשוף את המדינה לאחריות על הפרויקט ולהפוך אותה לכתובת לתביעות. זאת, נוסף על השלכות רוחב כתוצאה מהלאמת פרויקט זכיינות.

בשל כך, בממשלה עדיין לא דנים בהלאמה וממתינים בינתיים להצעה חלופית שתגיש מקורות בשיתוף הפועלים. הצעה כזאת תבוסס על השתתפות הבנק במימון עבודות השיקום לצד מקורות — תוך מתן הקלות מצד המדינה (הפחתת מכסת ההתפלה בתקופת השיקום למחצית). כל זאת, כשאת עבודות השיקום יבצע קבלן חיצוני בהנחיית מפעיל מומחה.

מקורות הזמינה באחרונה שתי חוות דעת מקצועיות שאמדו את התיקונים הנדרשים בטווח 100–200 מיליון שקל. מקורות אף העלתה את האפשרות כי חברת ההתפלה IDE תשמש יועץ המלווה לשיקום.

ואולם בממשלה לא משוכנעים ביכולת מקורות להתמודד עם האתגר ולא מתכוונים לפי שעה לאפשר לחברה להזרים הון נוסף לפרויקט. כמו כן, בממשלה צפויים לסרב להותרת תנאי החוב בעינם, תוך שבנק הפועלים מונע שחרור כספי פקדון ועכבון של קבלן העבודות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker