רק זה היה חסר: מתקן ההתפלה של מקורות הושבת בגלל תקלה

ברקע הסערה סביב הפסדיו, המתקן באשדוד לא הצליח לחזור מהדממה – ושובק מאז יום שישי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן ההתפלה באשדודצילום: אילן אסייג

בסמיכות זמנים אירונית לדיון הציבורי שמתחולל סביבו – הושבת בימים האחרונים מתקן ההתפלה של מקורות באשדוד כתוצאה מתקלה טכנית.

ל-TheMarker נודע כי המתקן הוכנס בתחילת השבוע שעבר להדממה בת כמה ימים, על מנת לעבור טיפול תחזוקה שוטף. ואולם חידוש עבודתו ביום שישי נכשל – לאחר שמשאבות המתקן שבקו.

המתקן נותר מאז מושבת, תוך שהוא מוסיף על נזקיה הכספיים הכבדים ממילא של חברת מקורות ייזום. מרשות המים נמסר כי לא צפויות לכך השלכות מבחינת היצע המים במשק. 

מתקן ההתפלה באשדוד סובל מליקויים רבים שלטענת מקורות נגרמו עקב ביצוע כושל של קבלני ההקמה שלו, Sadyt הספרדית ומנרב הנדסה. כתוצאה מכך מחקה עד כה החבר הממשלתית 420 מיליון שקל על השקעתה בפרויקט.

חברות הקבלן טוענות מצדן לרשלנות של מקורות בהפעלה.

המתקן אמור היה לספק למשק 100 מיליון מ"ק מי ים מותפלים בשנה החל ב-2013. בפועל, הוא הופעל רק בסוף 2015 ומסוגל כיום לספק בשנה 85-80 מיליון מ"ק. זאת, תוך שהוא מסב למקורות הפסד תפעולי של כ-30 מיליון שקל בשנה.

המתקן אחראי על אספקת 17% מהמים המותפלים במשק, כשאת יתרת המים המותפלים מספקים ארבעת מתקני ההתפלה שהוקמו בידי חברות פרטיות במסגרת הסכמי זיכיון מוקדמים מול המדינה.

מחברת מקורות נמסר כי "קבלן ההקמה טרם הצליח להנחות כיצד להפעיל את המתקן. כידוע, עד היום לא השלים הקבלן את הקמת המתקן שסובל מכשלים ואינו עומד בדרישות ובהתחייבויות החוזיות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker