בעקבות חשיפת TheMarker |

"מצבנו חרא": הערת עסק חי לחברת מקורות ייזום

דירקטוריון חברת המים הלאומית אישר מחיקה של 366 מיליון שקל בגין קריסת פרויקט ההתפלה של החברה הבת - שקיים חשש לעתידה ■ גורם בממשלה: "קשה לראות כישלון כזה בחברה ממשלתית"

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתקן ההתפלה באשדוד. אינו עומד ביעדיו
מתקן ההתפלה באשדודצילום: תומר אפלבאום
אבי בר-אלי

מחיקת מאות מיליוני שקלים מכספי ציבור והצמדת הערת עסק חי לדו"חות הכספיים של חברה ממשלתית - זה "היבול" המביש והמקומם שקצרה אתמול חברת המים הלאומית מקורות, לאחר חשיפת הקריסה הפיננסית של מתקן ההתפלה באשדוד.

בתום דיון קשה שארך ארבע שעות, אישר אמש דירקטוריון מקורות מחיקה של 366 מיליון שקל בגין כישלון הפרויקט שהקימה זרוע הפרויקטים שלה, מקורות ייזום. לחברה הבת הממשלתית הוצמדה הערת עסק חי, מחשש להמשך קיומה.

סך המחיקות בגין פעילות החברה בת מגיע לכ-400 מיליון שקל – ואלה לא הגיעו בהכרח למיצוי. החשיפה המיידית של כספי ציבור לפעילות היזמית של מקורות, לרבות ערבויות שהפקידה החברה האם, מסתכמת ב-630 מיליון שקל. זאת, מבלי לשקלל תביעות שהוגשו נגד החברה בת בגין הפרויקט, בהיקף של 500 מיליון שקל.

כפי שנחשף אתמול ב-TheMarker, הגילוי בדבר עומק הבור הפיננסי במקורות ייזום הביא את הממשלה ואת דירקטוריון מקורות להחליט ערב פסח על עצירת הזרמות ההון למקורות ייזום ולחברת פרויקט ההתפלה (אשדוד התפלה). בעקבות כך, הפרה לכאורה מקורות את הסכם המימון של הפרויקט (default) - בהיקף 1.2 מיליארד שקל.

במשרדי האוצר והאנרגיה יגבשו בימים הקרובים, בשיתוף מקורות, אסטרטגיה לקראת פתיחת המגעים להסדר חוב. "מצבנו חרא, אין מה לומר. זה יום עצוב למדינה, וקשה לראות כישלון כזה בחברה ממשלתית", אמר אתמול גורם בממשלה (לפני פתיחת אירועי יום הזיכרון). עם זאת, הגורם הבהיר כי המממנים, ובראשם בנק הפועלים, יצטרכו לשאת אף הם בסיכוני הפרויקט, ולא לצפות מהמדינה לחלצם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker