תחקירתחקיר |

"איש הציפורים" והצ'ופר לסינגפור: כך השתלט הליכוד על רשות שדות התעופה - ומדוע אתם משלמים יותר בנתב"ג

מדוע הציבור מימן לשלושה פעילי ליכוד שבוע צ'ופר בתאילנד וסינגפור? ולמה לרובכם אין סיכוי להיבחר לדירקטוריון רשות שדות התעופה?

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פנחס עידן (מימין), יעקב גנות וישראל כ"ץ בטקס בנתב"ג, ב–2014
אבי בר-אלי

רשות שדות התעופה (רש"ת) מככבת בשבועות האחרונים בכותרות העיתונים בגלל מכרז המוניות החדש שפירסמה בעבור באי נתב"ג, מכרז זיכיון הקפה שנכשל, או בגלל הבעיות בהתקשרות שלה עם זכיינית הדיוטי פרי, ג'יימס ריצ'רדסון. אבל בקרב עובדי הרשות הממשלתית הזאת, סערו באחרונה הרוחות דווקא סביב נושא אחר לגמרי: המכרז לתפקיד היוקרתי של מנהל שדה דב.

פינוי נמל התעופה הקטן שבצפון תל אביב היה אמור להתבצע החודש, אך לפני חודש אישרה הכנסת הצעת חוק שמכשירה את המשך פעילותו לפחות בשנתיים.

בעקבות דחיית מועד הסגירה, נדרשה רש"ת למנות לשדה מנהל מנוסה, לאחר שבמשך שנה לא אוישה משבצת זאת במינוי קבוע. ברשות יצאו לפיכך במכרז פנימי מסקרן, שעד מהרה לווה בבחישות פוליטיות וכן בשמועות על מכבש לחצים (מוכחש) שהופעל לכאורה על חברי ועדת האיתור, שבראשה ישב מנכ"ל רש"ת, יעקב גנות.

כך, למשל, אחד המועמדים שסומנו כבעלי סיכויים גבוהים לזכות במכרז מכונה ברשות "איש הציפורים". מדובר בשלומי מנהרדט, פעיל ליכוד מקרית אונו, שמנהל את היחידה למניעת מטרדי ציפורים ברש"ת.

לדברי מקורבים לרשות, ובלי לייחס למנהרדט יד ורגל בעניין, הוא זכה לתמיכת כמה מהח"כים בליכוד במרוץ לתפקיד. אלא שמולו התמודדה על התפקיד דמות בכירה אחרת, ודומיננטית לא פחות.

למכרז ניגש גם אלכס חן, לשעבר ראש אגפי מסחר ואבטחה ברש"ת, שלדברי מקורבים נהנה לא רק מהערכת ההנהלה, אלא גם מגיבוי כמה מחברי ועד העובדים - שנשלט בידי איש הליכוד ואחד הפוקדים הגדולים במפלגה, פנחס עידן.

חן "הוגלה" לפני כארבע שנים למסוף אלנבי, שם הוא משמש מנהל תפעול. זאת, לאחר שהסתכסך עם הנהלת רש"ת הקודמת, ואז הסתבך בשלל פרשיות, ביקורות פנים ואי־סדרים לכאורה - החל בחשש לניגוד עניינים לכאורה, וכלה בניהול מכרז כושל שהסב נזק לרשות.

למרות התמיכה הנטענת מהוועד, דו"חות הביקורת עמדו לחן לרועץ, וגם הוא לא נבחר שלשום לתפקיד מנהל שדה דב. מי שעקף במפתיע את שני המתמודדים הדומיננטיים היה מועמד אלמוני ובעל ניסיון פחות דווקא, שהחזיק כנראה בקלף מנצח מול יריביו על המשרה.

מדובר בעידן אזולאי, עוזרו של סמנכ"ל שדות תעופה פנים ארציים, שלמה אורן, שישב בוועדת המכרזים למרות היכרותו הישירה עם המועמד.

"למועמד ניסיון רב בניהול בתפקידיו השונים כקצין ביטחון, מנהל מסחרי, אחראי תפעול ומנהל משאבים יחידתי" - נמסר מרש"ת בתגובה לא משכנעת לתהייה על פשר המינוי לתפקיד הרגיש ורב האחריות של ניהול שדה תעופה.

בינתיים, נודע כי גם ברש"ת יש מי שחש אי־נוחות לנוכח הבחירה, וברשות שוקלים להעסיק כיועץ חיצוני את מנהל השדה הזמני המכהן, שמשון כץ, שעתיד לפרוש לגמלאות עם מינוי מחליפו.

נתב"ג. המפקחים על המונופול מקבלים צ'ופרים - ומחירי השירותים ממשיך לטפסצילום: ניר קידר

מתנה למונופול: שדה תעופה ללא מכרז

הרחשים סביב המכרז לתפקיד מנהל שדה דב העלו יותר מתהייה, לנוכח הרזולוציה הנמוכה יחסית שבה מתערבת לכאורה הפוליטיקה הארצית בניהול מכרז שולי יחסית.

אמנם, הזיקה ההדוקה שבין רש"ת לבין הליכוד היא בגדר סוד גלוי. רבות נכתב בעיתון זה על קשריהם האמיצים של הנהלת רש"ת ושל ועד העובדים ברשות עם שר התחבורה בשמונה השנים האחרונות, ישראל כ"ץ.

בהחלטה שערורייתית ושנויה במחלוקת העניק כ"ץ למונופול רש"ת ב-2013 את הפעלת שדה התעופה האזרחי החדש בתמנע, ללא מכרז - תוך איבוד ההזדמנות הנדירה לרסן מעט את כוחו של המונופול העוצמתי ושל ועד העובדים הכל יכול בו. זאת, בעוד מנכ"ל משרדו של כ"ץ לשעבר, גנות, מתמנה למנכ"ל רש"ת, ואילו ראש המטה של השר, מיכאל וידל, מתמנה לסמנכ"ל המשאבים ברשות.

ואולם המשולש שבין לשכת שר התחבורה, הליכוד ורש"ת לא נעצר כאן, ונדמה כי ניצל את העובדה שבתור תאגיד סטטוטורי שאינו כפוף לחוק החברות הממשלתיות, נהנית רש"ת ממעמד לא מפוקח, לא שקוף, כשהיא נשלטת כמעט לחלוטין בידי השר הממונה.

"סיור לימודי" במזרח הרחוק למקורבים

בפברואר יצאה משלחת מטעם רש"ת ובמימונה לנסיעת צ'ופר בת שבעה ימים בסינגפור, עם חניה קצרה בבנגקוק שבתאילנד. עם חברי הקבוצה נמנו בין השאר עו"ד חיים אברג'ל, פעיל ליכוד בעבר וחבר מועצת העיר קרית גת, עו"ד חיים בשארי, פעיל ליכוד מפתח תקוה ובעבר יועצו הפוליטי של בנימין נתניהו, וכן עו"ד עינת מלר, שמקורבת אף היא לליכוד.

מה לשלושה עורכי דין פרטיים המקורבים לליכוד ול"סיור לימודי" מפנק במזרח הרחוק? את שלושתם, כך מסתבר, מינה בשנים האחרונות השר כ"ץ לחברים במועצת המנהלים של רש"ת על תקן של נציגי ציבור - והם לא היחידים.

חבר מועצה נוסף שמינה כ"ץ ביוני אשתקד בעבור ייצוג האינטרס הציבורי, אף שלא הצטרף לטיול במזרח הרחוק, הוא לא אחר מאשר רמי דותן, מראשי סניף הליכוד בחיפה.

בלשכת כ"ץ טענו אתמול כי על מינויו של דותן המליץ שר האוצר, משה כחלון, שלו היכרות מוקדמת עם דותן. חבר מועצה טרי אחר מחיפה עו"ד חוסאם חיר - שהחליף את תא"ל (במיל') אמל אסעד (אף הוא משורות הליכוד).

היות שרש"ת היא תאגיד סטטוטורי, ולא חברה ממשלתית, מינוי חברי המועצה לא נעשה דרך נבחרת הדירקטורים - אלא דרך חוג מכריו של השר הממונה.

לאחר מכן השר מגיש את שם המועמד שלו לאישור השרים, כשחבריו של שר התחבורה לשולחן הממשלה מעולם לא העזו לתהות על הלימת כישוריהם של המועמדים המובאים לאישורם - לתפקיד המקצועי הרגיש שאותו יידרשו אחר כך למלא ברש"ת.

באופן תיאורטי, היה יכול כ"ץ למנות למועצת המנהלים של רש"ת חמישה נציגי ציבור מקרב הפעילים הפוליטיים במפלגתו, ועוד שני עובדי משרד התחבורה שכפופים לו - ולשלוט בשבעה מבין עשרת חברי המועצה. זאת, ללא קשר לזהות יו"ר מועצת המנהלים, שגם אותו ממנה שר התחבורה, לפי ראות עיניו.

כיום, מכהן בתפקיד מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר (צ'ייני) מרום, שהחליף את הח"כ לשעבר משורות הליכוד, עובדיה עלי.

אגב, גם מרום הצטרף לטיסה לסינגפור - אך שילם עליה מכיסו, היות שהמשיך לביקור פרטי. מי שטסו על חשבון הציבור היו דווקא שתי עובדות המדינה שמכהנות במועצת המנהלים של רש"ת: מירב דדוש מרשות המסים (סגנית פקיד שומה תל אביב) ונועה צור ממשרד התחבורה, שמופקדת בכלל על טיפול ברישוי רכבות.

אם חברי מועצת הרשות שאמורים לפקח על פעילותה מצטרפים לנסיעות צ'ופר במימונה, ואם התאגיד הסטטוטורי שמחזיק במפתח לשעריה האוויריים של ישראל מתנהל, לפי חוק, כאחוזה פרטית וחשאית של סיעה פוליטית - פלא שהמחירים בו מרקיעים שחקים, הזיכיונות שלו קורסים ולניהול שדות תעופה יש שרוצים למנות "אנשי ציפורים"?

רש"ת: "המשלחת נסעה ללמוד ולהתרשם"

"שדה התעופה צ'אנגי בסינגפור זוכה שנים רבות במקום הראשון בדירוג השדות בעולם, ולכן המשלחת נסעה לסינגפור ולתאילנד כדי ללמוד ולהתרשם ממגוון תחומים מקצועיים שנמצאים על סדר יומה של המועצה" - כך נמסר מרשות שדות התעופה (רש"ת) בהתייחס למימון טיסת חברי מועצת המנהלים של הרשות לחו"ל. בתגובה לביקורת נמסר עוד כי מדובר בביקור גומלין שהביא לחתימה על "מזכר הבנות לשיתוף פעולה" עם הסינגפורים.

בהתייחס לבחירה בעודד אזולאי למנהל שדה דב, ולטענות בדבר חוסר ניסיונו היחסי, נמסר מרש"ת: "בפני חברי הוועדה עמדו כל הנתונים הרלוונטיים על כל מועמד ועל התפקיד המיועד. המועמד שנבחר עמד בכל תנאי המכרז וזכה בציון גבוה במרכז ההערכה החיצוני, לאחר שהיה מעורב בכל התהליכים הקשורים לשדה דב".

בנוגע למעורבות הממונה הישיר על אזולאי בוועדת האיתור נמסר: "כמו בכל המכרזים, ועל פי נוהלי הרשות, היחידה שקולטת את המועמד לתפקיד משתתפת בוועדה כמשקיפה, ללא סמכויות הצבעה וללא השתתפות בדיון או בקבלת ההחלטה. סמנכ"ל שדות תעופה קטנים פנים־ארציים (שתפ"א) ממונה על רוב המועמדים שהשתתפו במכרז".

שלומי מנהרדט סירב להגיב. לא היה ניתן להשיג את תגובתו של אלכס חן. בעניינו של חן נמסר מהרשות: "לכל מועמד מתאים קיימת זכות לגשת למכרז. נתוני כלל המועמדים פתוחים בפני חברי הוועדה בשקיפות מלאה ועומדים להחלטתה".

מלשכת שר התחבורה נמסר בתגובה לשורת המינויים הפוליטיים: "כל הדירקטורים ברש"ת נבדקו ואושרו כחוק על ידי ועדת המינויים בשירות הציבורי (ועדת גילאור), ושלושה מהם אושרו בידי הוועדה הזאת בפעם השנייה". בלשכה הוסיפו כי "הרשות עומדת בכל היעדים שהוצבו לה, ובכללם מדיניות השמים הפתוחים, שדרוג נתב"ג ובניית שדה התעופה החדש רמון שליד אילת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker