החטא ועונשו: עובדי נמל אשדוד מונעים טיפול באונייה שהתלוננה נגדם

האונייה שעליה הקרונות הדו־קומתיים החדשים של רכבת ישראל – הורשתה אמש לעגון, לאחר ש"יובשה" מחוץ לנמל במשך שבוע ■ לאחר פריקת קרון אחד הצטוו העובדים לעזוב את הרציף - בניגוד להוראת בית הדין לעבודה ■ נמל אשדוד: "התנהלות פיראטית חמורה של ההסתדרות וועד העובדים"

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
האנייה Normed Antwerpenצילום: Michael Hawkridge / Alamy Stock
אבי בר-אלי

ועד העובדים בנמל אשדוד הורה לפני זמן קצר להפסיק את פריקת האונייה Normed Antwerpen, שנושאת על סיפונה את הקרונות הדו־קומתיים החדשים של רכבת ישראל. 

לטענת גורמים בנמל, העובדים הצטוו לעזוב את הרציף באופן מיידי, לאחר שמהאונייה הורד רק קרון אחד. אף שפעילות הפריקה נעשית בידי צוות האונייה בלבד ובידי המנופים המיוחדים שלה - ללא התערבות עובדי הנמל שרק צופים בנעשה - נאסר על האונייה להמשיך בפריקת הקרונות ללא נוכחות עובדי הנמל. מהלך זה מפר לכאורה הוראה מפורשת של בית הדין לעבודה מלפני שבועיים - שאסר על ועד העובדים לנקוט בעיצומים נגד האונייה.

כפי שנחשף בסוף השבוע ב-TheMarker, האונייה המתינה מול חופי אשדוד מאז ערב פסח מול חופי אשדוד, ורק אתמול הורשתה לעגון בנמל.

הסיבה הרשמית שנמסרה לעיכוב פריקת הקרונות היא מיקומה של האוניה בתור התפעולי של הנמל. ואולם הרציף שאליו אמורים היו הקרונות לרדת היה דווקא פנוי - בעוד שהאוניה המיוחדת מצוידת במנופים שרק הם יכולים לפרוק בעצמם את הקרונות בנמל – ללא צורך במנופי הנמל או בעובדי רציף – וזאת בתוך שמונה שעות בלבד.

היתרון התפעולי של ציוד האנייה התברר באחרונה כחיסרון, היות שבהיעדר צורך בהפעלת המנופים הנמליים – עשויה היתה להיחסך העסקה של סוורים, מנופאים וכן העסקת אתתים. עובדה זו הביאה את ועד העובדים לדרוש להציב במשמרת הפריקה עובדים פיקטיביים. כלומר, עובדים שיזכו לפרמיה גם אם לא תהיה עבורם עבודה, מכיוון שאין בהם צורך.

הנהלת נמל אשדוד ביקשה להציב במשמרת שישה עובדים (מנהל עבודה, מלגזן וארבעה סוורים). אלא שבוועד עובדי תפעול וציוד מכני טענו כי בעבר העסיק הנמל עבור פריקת ציי הרכבות 13 עובדים במשמרת - ולכן נוהג זה חייב להישמר.

כך, נוסף על השישה, הוועד דרש לשבץ לעבודה גם שלושה מפעילי מנוף, שני אתתים ושני סוורים נוספים. זאת, על אף שלא תהיה להם עבודה, מכיוון שלא יופעלו מנופים בנמל - אלא על גבי האונייה הפרטית.

בהנהלה השיבו לוועד כי אין באפשרותם לאפשר העסקה פיקטיבית של עובדים - ואולם ראשי הוועד הודיעו כי הם אינם מתכוונים לסגת מדרישתם, והזהירו כי אם לא יוצבו במשמרת הפריקה 13 עובדים - הם ימנעו את פריקת הקרונות מהאונייה.

בתום דיון מקצועי וטכני ממושך בשאלה האם מנופי הנמל מסוגלים לפרוק את הקרונות או לא, והאם כוח האדם בנמל מיומן במשימה – הוחלט לאמץ את עמדת ההנהלה. כך, בית הדין קבע כי הנהלת הנמל תקבע את מספר העובדים במשמרת, בכפוף להעסקת סוורים מקרב עובדי הנמל – ואולם גם פסיקה זו לא סייעה לבסוף לפריקת האנייה במועד.

נמל אשדוד: "התנהלות פיראטית של ההסתדרות"

בתגובה לעיצומים בקו המים החליטה הנהלת נמל אשדוד לפנות לבית הדין האזורי לעבודה בבאר שבע, בבקשה להוצאת צווים לפי פקודת ביזיון בית משפט. זאת, בטענה כי פריקת אוניית הקרונות הופסקה בניגוד להוראת בית הדין - ובהוראה ישירה של מחזיק תיק התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי.

בנמל אשדוד כינו את הפסקת העבודה "פראית", והוסיפו כי מדובר ב"התנהלות פיראטית חמורה של ההסתדרות וועד העובדים". מהנמל הממשלתי נמסר עוד כי "לא יעלה על הדעת שיו״ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות יפעל בניגוד להחלטות בית המשפט ויוביל את השבתת העבודה בנמל ויגרום לנזקים כספיים עצומים״.

יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, הגיב לדברים בטענה נגדית שלפיה נמל אשדוד הוא שהפר את הוראת בית הדין – ולכן הורה לעובדי הנמל לעזוב את הרציף.

"הנהלת הנמל כינסה דיון בסדרי העבודה סביב האוניה ב-10 בבוקר – אף שהאוניה נכנסה לנמל ב-6 וחצי. ביקשתי מההנהלה להמתין ולא 'להוציא לעובדים עין' עם מיקור חוץ באמצע הנמל – אבל לא רק שהם לא חיכו, אלא במקום 13 עובדים – הם שיבצו רק ארבעה, כשעד מהרה לא נכח אף אחד מהם ברציף", אומר אדרי.

לדבריו, "עובדי חברת תעבורה הם שביצעו את פריקת הקרונות – וכל הפריקה תופעלה בידי צוות זר. כלומר, שינו את הרכב הצוותים שנמסר לבית הדין, פרקו קרונות ששוקלים 47 טונה – ולא 51 טונה כמו שמסרו לבית הדין – ולאחר שהתברר כי שיקרו, הוריתי למנהל העבודה לעזוב וברציף לא נכח אף לא עובדי נמל אחד. הכל מצולם ומתועד, ובית הדין יחליט מי ביזה את הוראתו".   

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker