חברת החשמל תובעת 110 מיליון שקל מכוכבי פרשת השוחד של סימנס

החברה הגישה הגישה לבית המשפט כתב תביעה מתוקן שאליו הכניסה את חמשת בכיריה לשעבר, שהורשעו לפני חודש בהסדרי טיעון – וכן צירפה לנתבעים את עדי המדינה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סימנס
צילום: Michaela Rehle/רויטרס

ארבע שנים לאחר שהגישה נגד המעורבים בפרשת השוחד של סימנס תביעת נזיקין על סך 200 מיליון שקל – הגישה חברת החשמל לבית המשפט המחוזי מרכז כתב תביעה מתוקן על סך 110 מיליון שקל. זאת, על מנת לכלול בין הנתבעים במסגרתו גם את חמשת בכירי החברה לשעבר, שהורשעו באחרונה בהסדר טיעון בנטילת שוחד מסימנס.

עוד הוכנסו לכתב התביעה מנכ"ל סימנס ישראל בעבר, אורן אהרונסון וגיסו, שלמה דניאל, שמשמשים עדי מדינה בפרשה – לאחר שדרכם הוזרמו כספי השוחד לנאשמים.

על חמשת הבכירים נמנים המשנה למנכ"ל החברה לשעבר, דוד קון, המשנה למנכ"ל יעקב (יאשה) חאין, מנהל אגף תכנון לשעבר יונה שווייצר, סגנו דאז חיים בר נר ומנהל מחלקה באגף, צבי אייל.   

אלה הורשעו לפני חודש בעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים והלבנת הון. זאת, לאחר שהודו כי ב-2001-2002 קיבלו שוחד בסך מאות אלפי דולרים כל אחד מידי ענקית התשתיות הגרמנית סימנס - בתמורה לקידום ענייניה בחברה. הם נידונו ל-24-45 חודשי מאסר וכן לקנסות ולחילוט רכוש במיליוני שקלים.

בתגובה לפניית TheMarker הצהירה חברת החשמל במארס כי תתבע מהחמישה פיצויים בגין הנזקים הישירים והעקיפים שהסבו לכאורה לחברה. עוד השיבה אז חברת החשמל תפעל לשלילת הטבות פנסיוניות שהוענקו לחמשת הבכירים לשעבר, וכן תפעל להשבת מענקי פרישה שחולקו לחלקם. זכויות אלה אמנם מעוגנות בהסכם קיבוצי, ואולם חומרת המעשים - כמו גם העובדה כי אלה פגעו בחברת החשמל עצמה - פותחת פתח לפסילת ההטבות.

כתב התביעה המקורי הוגש באפריל 2013 נגד סימנס ונגד יו"ר ועדת הנכסים לשעבר בדירקטוריון חברת החשמל, דן כהן, שהורשע אף הוא בקבלת שוחד. לפני חצי שנה הגיעה חברת החשמל להסדר מול סימנס לפיו הענקית הגרמנית תשלם לה פיצוי בסך 90 מיליון שקל – והליכי התביעה נגדה הופסקו.

במקביל, מנהלת סימנס העולמית תביעה משלה כנגד אהרונסון ודניאל, בטענה כי אלה שמרו לעצמם חלק מכספי השוחד לכאורה שהוצאו בתחילת שנות האלפיים מקופת סימנס (כ-13.5 מיליון יורו בסך הכל).  

יש לציין כי הסדרי הטיעון שאליהם הגיע פרקליטות מחוז תל אביב לא כוללים את עניינם של שני נאשמים נוספים: סמנכ"ל תכנון, פיתוח ולוגיסטיקה בחברת החשמל, דוד אלמקאיס - שנאשם אף הוא בנטילת שוחד, וחברת סימנס ישראל.

באחרונה פורסם כי בכוונת הפרקליטות להגיע להסדר טיעון שנוי במחלוקת מול אלמקאיס, בשל נסיבות אישיות. ואמנם, בשבוע שעבר הודיע היועץ המשפטי לממשלה לבית המשפט כי הוא מבקש לעכב את ההליכים המשפטיים נגד הנאשם.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker