הפגישה המכרעת: האם הרכבת הקלה בירושלים תולאם?

משרדי האוצר והתחבורה יחליטו רגע לפני החג אם לרכוש בחזרה את פרויקט הרכבת הקלה מידי הזכיינית סיטיפס, וכן אם להאריך באמצעותה את מסילת הרכבת להדסה או להוציא את העבודות המתוכננות לקבלן חיצוני ■ הפער בין הצדדים: 260 מיליון שקל

אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרכבת הקלה בירושלים
הרכבת הקלה בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

דריכות בירושלים לקראת יום ראשון, שבו צפויה להתקבל הכרעה בנוגע לפרויקט הארכת קו הרכבת הקלה בעיר. רגע לפני כניסת החג, תיערך פגישה בין אנשי משרד האוצר לבין אברהם (בייגה) שוחט, לשעבר שר האוצר וכיום יו"ר סיטיפס, זכיינית הרכבת הקלה בבירה —בניסיון אחרון להגיע להסכמות.

אחרי משא ומתן שארך כשנתיים וכלל חילופי האשמות חריפים, מקורבים לפרויקט טוענים כי המדינה גמרה אומר לצאת לפרויקט — עם סיטיפס או בלעדיה. המחלוקת הגדולה ביותר בין הצדדים נוגעת לעלות הפרויקט, ובפגישה האחרונה שנערכה ביניהם (שלשום) הפער היה כ–260 מיליון שקל.

ואולם, ויתור על שירותיה של סיטיפס, שלה שמורה זכות הראשונים על הארכות המסילה עד הדסה עין כרם ונווה יעקב, והקמת השלוחות לגבעת רם והר הצופים, עשוי לגרום לדחייה בפרויקט התחבורתי החשוב. על כן עלתה האפשרות שסיטיפס תקבל את העבודות לידיה כקבלנית, ובמקביל תעבור המחלוקת הכספית לפתחו של בית המשפט או למנגנון בוררות — אך גם פשרה זו לא הוסכמה בידי הנצים.

כבר ביוני סיכמו משרדי האוצר והתחבורה עם סיטיפס ושותפתה הצרפתית אלסטום על תשלום של 350 מיליון יורו לביצוע הפרויקט. זאת, לאחר משא ומתן ארוך, שבתחילתו דרשו השותפות יותר מ–430 מיליון יורו. דו"ח שהזמין משרד האוצר לפני כמה חודשים קבע כי עלות הארכת הקו היתה יכולה להיות נמוכה בכ–300 מיליון שקל. החתימה הסופית על החוזה מתעכבת זה עשרה חודשים לנוכח דרישת סיטיפס להגדלת הפיצויים שתקבל מקופת המדינה, אם זו תחליט לרכוש מידיה את הפרויקט ב–2019.

מפה: הקו הקיים והקו המתוכנן ברכבת הקלה בירושלים

לפי תנאי הזיכיון של הרכבת הקלה, החל בשנה זו רשאית המדינה להפעיל מנגנון Buy Back, שבו תרכוש את הבעלות על הרכבת מידי סיטיפס, לפי מחיר מוסכם בין הצדדים. דרישת הפיצויים העדכנית של סיטיפס עומדת על כ–300 מיליון שקל.

לפני כשבועיים הגיש משרד האוצר הצעה משופרת לסיטיפס והניחה לצדה אולטימטום: קבלו את ההצעה עד חג הפסח — או שנוציא את הפרויקט להתמודדות של חברות אחרות במכרז. באוצר הציעו לחברה כ–40 מיליון שקל בלבד. סכום זה לא הוצע כהכרה בפרשנות המשפטית של סיטיפס לפיצויים שהיא זכאית לתפישתה על ה–Buy Back, אלא כמחווה וכפיצוי על כך שבמסגרת העבודות יושבת זמנית חלק מתוואי הרכבת בהר הרצל, ובכך תיפגע ההכנסה של סיטיפס מהפעלת הקו הקיים.

בנוסף, סיטיפס והאוצר עדיין לא הגיעו להסכמות על חלוקת ההכנסות בין הצדדים במקטעים החדשים שייסללו, אם הכנסות אלה יחצו את רשת הביטחון. בממשלה דרשו כי 80% מההכנסות הנוספות יוזרמו אל קופת המדינה ואילו בסיטיפס מוכנים ל–70% בלבד.

המטרה: מפעיל אחד לכל הקווים

הרכבת הקלה
צילום: אוליבייה פיטוסי

מה שעומד מאחורי רכישת הפרויקט והוצאתו למכרז הוא רצון הממשלה לתת בידי מפעיל אחד את שלושת קווי הרכבת הקלה המתוכננים. בחודש שעבר טענו באוצר כי קיים ניסיון סחיטה של קופת המדינה על ידי סיטיפס, ומנגד בסיטיפס האשימו את האוצר ב"תקיעה" מכוונת, וטענו כי הפיצויים מגיעים להם מתוקף ההסכם שחתמו מול המדינה ב–2002. במשרדי הממשלה אמרו כי לחברה לא מגיעים כספים בעבור הכנסות עתידיות, מכיוון שהיא ממילא לא תספיק להפעיל את הקו המוארך במקרה של Buy Back ולא תשתתף בעלות הקמתו.

אם לא יושגו הסכמות, תפרסם המדינה מיון מוקדם (PQ) לבחירת זכיינית לקו הבא בעיר, הירוק, ותאחד לתוכו את פרויקט הארכת הקו האדום. לפי הממשלה, המהלך לא יגרור עיכובים בהקמת הקו הירוק, שמתוכנן לצאת לדרך ב–2023, אך ידרוש את תגבור הצוותים בשטח. ואולם, סיטיפס עדיין תוכל לגשת למכרז המאוחד ולזכות בדרך זו בקו הירוק ובקו האדום המוארך גם יחד.

הקו הירוק יחבר את שכונת גילה שבדרום העיר לשכונת הגבעה הצרפתית ולהר הצופים שבצפונה. הוא יכלול 37 תחנות נוסעים, ועתיד לעבור במוקדים מרכזיים, ובהם קמפוס האוניברסיטה העברית בגבעת רם, מתחם הכניסה לעיר, מרכז בנייני האומה, קרית הממשלה, בית החולים הדסה הר הצופים וקמפוס האוניברסיטה העברית בהר הצופים.

המדינה אישרה לצוות תוכנית אב לתחבורה בירושלים להתחיל בהקמת התשתיות לקו הירוק בקיץ הקרוב, עוד לפני השלמת ההליך המכרזי לבחירת הזכיין. העבודות יתחילו בשתי נקודות בעיר — צומת פת, שם נדרשות עבודות במאות מיליוני שקלים ליצירת הפרדה מפלסית בין הרכבת שתיסע על תוואי הקרקע לכלי הרכב, שיסעו בשיקוע תת־קרקעי, ובין מלחה למרכז העיר. הקטע שבו יחלו העבודות ההנדסיות בקיץ יהיה במעבר בין הר הצופים לגבעה הצרפתית, שם תורחב הדרך.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker