פלוג: "לי ברור מה עדיף למשק: הפחתת מע"מ - או שיפור תשתיות"

נגידת בנק ישראל ביקרה את תוכנית הפחתת המסים של הממשלה, וציינה כי זו נשענת על עודפי גבייה שחלקם זמניים ■ "אנחנו נמצאים בקצה התחתון של המדינות המפותחות בהוצאה האזרחית"

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קרנית פלוג
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

"אין טעם להפחית את מסים בגלל עודפים שחלקם זמניים.  מה ישרת יותר את הצמיחה המתמשכת ואת הפחתת האי שוויון – הורדת מסים או הגדלת ההוצאה האזרחית?" – כך אמרה בצהריים נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, בוועידת האנרגיה של המכון לאנרגיה וסביבה.

"אנחנו נמצאים בקצה התחתון של המדינות המפותחות בהוצאה האזרחית - והדבר בא לידי ביטוי באיכות השירותים בחינוך, למשל, במחסור בהשקעה בשירותי הבריאות, וברמת תשתיות לא מספקת בגז או בתחבורה ציבורית – שהן מרכיב חשוב בעידוד השקעות", הסבירה פלוג, בהתייחס לכוונות ראש הממשלה ושר האוצר לנצל את עודפי הגבייה ממסים ברבעון הראשון של 2017 דווקא להפחתת מסים.

"כשאני שואלת את עצמי מה משרת יותר טוב את האינטרס הציבורי – הפחתת מע"מ, למשל, או שיפור התשתיות ושיפור המיומנות של האוכלוסייה – לי ברור שצריכים ללכת יותר בכיוונים האלה. חשוב להגדיל את הפריון כדי שרמת הצמיחה תגדל", הוסיפה פלוג.

לדברי פלוג, "המשק במצב טוב: הצמיחה גבוהה, שוק העבודה חזק. ישנה עלייה בשכר הריאלי, ואפילו רואים מחסור בעובדים בחלק מהתחומים. עם זאת, חלק גדול מהצמיחה נשען על גידול בצריכה הפרטית, בעוד ענפי הייצוא צמחו פחות".

הנגישה ציינה כי ניכר צמצום באי שוויון במשק, לפי מדד של הכנסה ברוטו – וכי זה מעיד על חלחול הצמיחה לשכבות נוספות. עם זאת, העירה פלוג, "האי שוויון בשכר עצמו עדיין גבוה – גם ביחס לעולם – ופה יש לנו אתגר גדול. חלק גדול מהאוכלוסיה לא מגיע לשוק העבודה מצויד בכישורים הנדרשים".

פלוג התבקשה להתייחס לאפשרות של הקדמת בחירות – והשלכתה על יציבות הכלכלה הישראלית, ואמרה: "המשק חזק כדי להתמודד עם כל מיני זעזועים – אבל אין ספק שקיצור הטווחים של קדנציות ממשלה גורם לכך שאופק ההסתכלות של קובעי המדיניות מתקצר. המדיניות צריכה להיות ממוקדת לא במחר בבוקר - אלא לדאוג לכך שהמצב הטוב יימשך לאורך זמן. בחירות תכופות גורמות למדיניות להיות קצרת רואי וזה לא משרת אותנו לטווח ארוך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker