הכביש החדש, החשוב והיקר בישראל - נפתח לתנועה לכל אורכו

לאחר המתנה של עשור: כביש החוף וחוצה ישראל יחוברו הלילה. במקביל, ייחנך המשכם של נתיבי איילון צפונה עד לאזור שפיים-געש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כביש 531. רמת תשתיות התחבורה לנפש בישראל נמוכה ב-55% מזאת של מדינות אירופיות נבחרות - פיגור מצטבר של 470 מיליארד שקל צילום: נתיבי ישראל

(פורסם במקור באפריל 2017) עשר שנים לאחר שיצא לדרך ולאחר השקעת עתק של 4.7 מיליארד שקל – ייפתח לתנועה מלאה כביש הרוחב החשוב בישראל – כביש 531 – כשהוא מאפשר נסיעה רצופה בין כביש החוף (כביש 2) לכביש חוצה ישראל (כביש 6).

לאחר שהנסיעה בקטע המרכזי של הכביש, בין נתיבי איילון לרעננה, נפתחה בדצמבר – תחנוך היום חברת נתיבי ישראל את מחלף רעננה דרום – היקר והמורכב בישראל.

המחלף הוקם בהשקעה של כמיליארד שקל על גבי ארבעה מפלסים של כבישים ומסילות – כך שיאפשר תנועה רצופה של כלי רכב ממזרח וממערב (531) ומדרום לצפון (כביש 4), וגם מעבר של הרכבות במסילת השרון.  

כביש 531 החדש - מחבר בין חוצה ישראל לכביש החוףצילום: נתיבי ישראל

במקביל, ייחנך המשכם של נתיבי איילון צפונה עד לאזור שפיים-געש – שם ייפתח הלילה מחלף נוסף שיחבר את כביש החוף ל-531 מכיוון דרום. החיבור מצפון ימתין להסטת מסילת הרכבת בשנה הבאה.  

בכך, תתאפשר נסיעה רציפה לאורך 14 ק"מ שתחצה את ערי השרון בסיוע 12 מחלפים ו-36 גשרים ומנהרות. החיבור אמנם יפחית מהעומסים בכביש 5, למשל, אך עדיין יביא את הנהגים מדי בוקר אל צוואר הבקבוק של איילון.

הבשורה התחבורתית הבאה בפרויקט תגיע בחודש הבא – עם השלמת העבודות להנחת מסילת השרון של הרכבת (12 ק"מ) ופתיחת תחנת הרכבת ברעננה.  

פרויקט כביש 531 ומסילת השרון יצא בהליך מכרזי כפרויקט זכייני (P.P.P) עוד בעשור הקודם – וב-2008 זכתה בביצועו קבוצת שפיר הנדסה, לאחר שהגישה במכרז הצעה של 2.4 מיליארד שקל.

על רקע משבר האשראי העולמי נכשלה שפיר בגיוס המימון לפרויקט – והזיכיון שלה בוטל ב-2010. כפי שקרה בפרויקט הקו האדום של הרכבת הקלה, החליטה הממשלה להלאים חזרה את ביצוע הפרויקט שהועבר לידי נתיבי ישראל (לשעבר מעצ).

החברה הממשלתית החליטה אז לפצל את עבודות לשישה מקטעים – ופירסמה לכל אחד מכרז נפרד. הפרויקט שאמור היה בתכנון המקורי להיחנך ב-2012 - נדחה ל-2015 ועיכובי ביצוע הביאו לדחייתו הנוספת ל-2017. זאת, בעוד שתקציב העבודות כמעט מכפיל את עצמו.

שר התחבורה, ישראל כ"ץ, אמר הבוקר כי "כביש 531 הוא הרבה יותר מכביש - מדובר במערכת תחבורה משולבת הכוללת גם מסילת רכבת חשמלית ושלוש תחנות רכבת חדשות. מאות אלפי נהגים שבעבר נאלצו לחצות אזורים עירונים צפופים, ייסעו מהר ובבטחה בכביש שמאפשר תנועה זורמת ללא רמזורים".

מנכ"ל נתיבי ישראל, ניסים פרץ, הוסיף כי "ביד חזקה ובזרוע נטויה אנו ממשים את מה שעד לפני מספר שנים נראה כחלום - האפשרות לחצות את השרון ממערב למזרח ולהיפך".

עם זאת, בארגון התחבורה הציבורית "15 דקות" מסרבים להתרגש מחגיגת כביש 531, ומזכירים לשר התחבורה מה הפתרון האמיתי למשבר הפקקים. גיל יעקב מנכ"ל 15 דקות: "שר התחבורה ממשיך להטעות את הציבור עם פרויקטים עתירי תקציב שמחמירים את המשבר. כביש 531 יהפוך מהר מאוד לפקוק ויזרים עוד כלי רכב לכבישים הפקוקים ממילא בגוש דן, בעיקר בגלל הזנחת תשתיות התחבורה הציבורית.

"אף קו אוטובוס לא מתוכנן לעבור בכביש 531, בדיוק כמו בשאר הכבישים החדשים שנחנכו בשנים האחרונות. אין בכביש נתיב תחבורה ציבורית, תוואי הרכבת במקום אמור להיפתח רק בעוד כשנתיים, הגישה לתחנת הרכבת מתוכננת רק מרעננה ולא מהרצליה הסמוכה וסימון נתיבי תחבורה ציבורית בכביש 5 וכביש 4 לא מקודם מזה מספר שנים.

"מצער שמשרד התחבורה שוב מקדם תשתיות לרכב פרטי בלבד ומזניח את הפתרון האמיתי לבעיית הפקקים של ישראל - תשתיות תחבורה ציבורית מתקדמות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker