מרד מנהלי הרכבת הקלה בגוש דן: מסרבים לחשוף מה קורה בפרויקט

מנהל הקו האדום סירב להעביר נתונים לחברת הבקרה שמלווה אותו מטעם משרדי התחבורה והאוצר ■ מנכ"ל נ.ת.ע והמשנה לו זומנו לדיון חירום, אך השניים לא התייצבו - ואף מנעו מסירה של דו"ח בקרת איכות על תפקודם

אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל נ.ת.ע, יהודה בר־און
מנכ"ל נ.ת.ע, יהודה בר־אוןצילום: עופר וקנין

הסתרה מכוונת של מידע ממשרדי התחבורה והאוצר, אי־ציות להוראות מפורשות, והפסקת שיתוף הפעולה עם חברת הבקרה הממשלתית — אלה ההתפתחויות האחרונות בגזרה המתוחה בין חברת נ.ת.ע הממשלתית, שאמונה על ביצוע פרויקט הרכבת הקלה בגוש דן, לבין המשרדים שממונים עליה.

המתיחות נוצרה לאחר הסתבכות המכרזים הבינלאומיים שאליהם יצאה נ.ת.ע, ולאחר שהתברר כי כדי לצמצם את הפיגור שנוצר בלוחות הזמנים של הפרויקט, מתכננת החברה הממשלתית לפצל פעם נוספת את המכרזים שלה, ואף שוקלת "לתפור" כמה מהעבודות המתוכננות בפטור ממכרז.

לאחר חודשים שבהם זכתה נ.ת.ע לגיבוי מוחלט מצד משרדי התחבורה והאוצר, בימים האחרונים התחילו להיווצר בקיעים בחומת אמון זו. הסיבה נעוצה בכך שנ.ת.ע סירבה להעביר לידי המשרדים את החומרים שמפרטים את ההיגיון הכלכלי מאחורי מהלכיה המתוכננים — ואז נמנעה מלהעביר נתונים עדכניים על התקדמות הפרויקט.

ההתנהלות המחשידה הגיעה לשיאה בסוף השבוע — לאחר שנ.ת.ע הכריזה על מרד לכאורה בבקרה הממשלתית עליה, והפסיקה לשתף פעולה עם המשרדים ועם חברת הבקרה מטעמם.

ל–TheMarker נודע כי מנהל פרויקט הקו האדום של הרכבת הקלה, טוני בורצ'ל, הודיע בשבוע שעבר לחברת הבקרה הצרפתית שמפעילים משרדי האוצר והתחבורה, אג'יס, כי אינו מוכן להעביר לידיה מידע נוסף על הפרויקט, אף שהתבקש לעשות זאת. בין היתר, סירב בורצ'ל להעביר נתונים שנדרשו לניתוח קצב העבודות בפרויקט.

בורצ'ל עצמו מועסק בנ.ת.ע דרך חברת PB העולמית, שנשכרה עבור הליווי המקצועי של הפרויקט ללא מכרז מעודכן, באישור חריג של אגף החשב הכללי, ובהיקף התקשרות כולל של כ–600 מיליון שקל.

טוני ברצ'ל
טוני ברצ'ל

בנ.ת.ע מסרו בתגובה כי "מדובר בשקר מוחלט", וטענו כי בורצ'ל מעדכן את חברת הבקרה בנתונים באופן שוטף. ואולם במשרדי הממשלה הגיבו להודעת המנהל בהלם וקבעו דיון דחוף ליום חמישי האחרון במשרד התחבורה, בראשות המשנה למנכ"לית המשרד, קובי בליטשטיין.

הדיון היה אמור לעסוק בהצגת לוח הזמנים המעודכן של הפרויקט ובניתוח חלופות המכרזים השונות מבחינה תקציבית וניהול סיכונים. לקראת הדיון ביקשו בממשלה לקבל לידיהם גם את הדו"ח שהכינה חברת בקרת האיכות של נ.ת.ע, דה אפולוניה, על אודות הנעשה בחברה.

ואולם שעתיים לפני הדיון הודיעו מנכ"ל נ.ת.ע יהודה בר־און והמשנה לו שי יפתח כי נבצר מהם להגיע לדיון. באופן מקומם, שיגרו השניים במקומם נציגים זוטרים, שלא סיפקו את המידע שנדרש.

לנוכח ההתנהלות וחוסר שיתוף הפעולה המתמשך מצד נ.ת.ע, קיימה הפקידות הבכירה במשרדים דיון פנימי, שבסיומו הוחלט להבהיר לבכירי החברה הממשלתית כי הם אינם רשאים לסנן מידע שנדרש על ידי חברת הבקרה.

ביום חמישי בערב העבירה נ.ת.ע לעיון חברת הבקרה טיוטת לו"ז עדכנית, אך זו התייחסה רק לחלופת המכרזים שנ.ת.ע מעוניינת בה. נכון לסוף השבוע, דו"ח בקרת האיכות עדיין לא הועבר.

בנ.ת.ע מסרו בתגובה כי מעולם לא סירבו להעביר כל דו"ח — וכי הגישו לעיון הממשלה את כל הניתוחים הנדרשים עד לרמת תת־חלופות. "בחמישי נתבקשנו להעביר את הדו"ח של דה אפולוניה, שכתיבתו הסתיימה באותו היום", נמסר. באשר לאי־התייצבות בכירי החברה בדיון נמסר כי בתחילה נ.ת.ע לא זומנה לישיבה, ו"משרד התחבורה שינה את החלטתו יממה לפני הדיון".

עבודות הרכבת הקלה במתחם ארלוזרוב, תל אביב
עבודות הרכבת הקלה במתחם ארלוזרוב, תל אביבצילום: אייל טואג

שנה וחצי עברו מאז הגשת הלו"ז האחרון

הלו"ז המבוקר האחרון שהכינה נ.ת.ע עבור הפרויקט הועבר לממשלה לפני שנה וחצי. בנ.ת.ע טוענים כי "הוסכם על דעת חברת הבקרה שהלו"ז אינו נדרש לצורך קבלת ההחלטות כעת", ומוסיפים כי העבירו לו"ז מעודכן לפני שנה. אלא שגם במהלך השנה שחלפה התרחשו אירועים משמעותיים בעלי השלכות על קצב התקדמות הפרויקט — כמו כישלון מכרז המערכות הבינלאומי, דחיית מכרז ההפעלה של הרכבות, שינוי שיטת הכרייה ושינוי סדר העבודות.

המחלוקת העיקרית בין משרדי הממשלה ונ.ת.ע נוגעת למכרז המערכות הענקי שבוטל לפני חודשיים — לאחר שההצעות שהוגשו במסגרתו היו גבוהות בלפחות 2 מיליארד שקל מתקציב הפרויקט. במכרז זה אמור היה הזכיין להניח את מסילות הרכבת הקלה, להתקין בהן מערכות חשמול ותקשורת ולהתקין בהן ובקרונות את מערכות האיתות.

בעקבות כישלון המכרז, הוחלט בנ.ת.ע לפצל את ביצוע פרויקט המערכות (בהיקף של 2.5 מיליארד שקל) לארבעה זכיינים לפחות, באמצעות חלוקת עבודות ההנדסה האזרחית לשני מקטעים (מזרח ומערב) וכן פיצול התקנת המערכות האלקטרו־מכניות לעבודות חשמול ואיתות בנפרד.

כפי שנחשף בעבר ב–TheMarker, בכירים בנ.ת.ע טסו בחשאי להונג קונג, שם נפגשו עם אנשי CNR, ספקית הקרונות של הרכבת הקלה, ובדקו מולם את האפשרות להרחבת ההתקשרות החוזית הקיימת מולם, כך שיתקינו הם את מערכות האיתות והתקשורת בהיקף משוער של 500–300 מיליון שקל. במקביל בחנו בנ.ת.ע את האפשרות למסור את הנחת המסילות לידי שני קבלני התשתית המועסקים בפרויקט: שיכון ובינוי ודניה סיבוס.

בנ.ת.ע נימקו בשבועיים האחרונים את רצונם לפצל את האיתות ועבודות החשמול, בטענה כי CNR זקוקה במהירות לפירוט הטכני של מערכות האיתות המתוכננות בקרונות כדי לעמוד בלוחות הזמנים לאספקתם. עמידה בדרישה זאת, טענה נ.ת.ע, אפשרית רק עם יציאה מוקדמת למכרז איתות נפרד ומוקדם.

לעומת זאת, חברת הבקרה מטעם משרדי הממשלה, אג'יס, סתרה את עמדת נ.ת.ע וטענה כי אין כל יתרון בפיצול האיתות מהחשמול לצורך קידום הפרויקט, וכי עמידת CNR במועדי אספקת הקרונות כלל לא תלויה בכך.

הבטחות נ.ת.ע מלפני שנתיים — התבדו

עבודות הרכבת הקלה במתחם ארלוזרוב, תל אביב
עבודות הרכבת הקלה במתחם ארלוזרוב, תל אביבצילום: אייל טואג

בקשת נ.ת.ע הובאה לפני שבוע לדיון בוועדת ההיגוי הבין־משרדית של הפרויקט — אלא שלמרבה התמיהה, נ.ת.ע לא גיבתה את עמדתה בדו"ח כלשהו באשר לסיכונים בשתי החלופות, עלויותיהן והשלכותיהן על הלו"ז.

בהיעדר נתונים, התקשו במשרדי האוצר והתחבורה להגיע למסקנה באשר למתווה המכרזים הרצוי, בעוד שנ.ת.ע ניתקה בתגובה את קשריה עם זרוע הבקרה הממשלתית, מסרבת להעביר נתונים עדכניים ואף מפעילה לחץ תקשורתי על משרדי האוצר והתחבורה כדי להכשיר את המהלך ללא גיבוי בנתונים.

בהקשר זה יש להזכיר כי גם מכרז המערכות הכולל עצמו הוא תוצר של פיצול. בפרויקטים מקבילים בעולם נהוג להפקיד בידי זכיין אחד את אספקת קרונות הרכבת הקלה ואת התקנת רוב המערכות האלקטרו־מכניות כדי למנוע "קצר בתקשורת" ולהבטיח הפעלה הרמונית של המערכת.

בדיון סוער שהתנהל לפני שנתיים בסוגיה בין משרדי הממשלה, טענה נ.ת.ע, בגיבוי משרד התחבורה, כי אין לאחד את מכרזי הקרונות והמערכות מחשש להתמודדות קבוצות מועטות במכרזים וכן מחשש לעיכוב בלוחות הזמנים של הפרויקט.

למרבה האירוניה, הגם שעמדת נ.ת.ע ומשרד התחבורה התקבלה לבסוף — למכרז המערכות ניגשו שתי מתמודדות בלבד, המכרז בוטל, וכעת מתמודדת הממשלה עם דחייה בלוחות הזמנים.

עוד נמסר מנ.ת.ע: "החברה הציגה את תוכניותיה לרכש המערכות בפירוט ובהרחבה על פני ישיבות ותכתובות רבות, כבר לפני חודשים. עמדת נ.ת.ע מגובה בהמלצות יועצים בינלאומיים ובהסכמת גורמי המקצוע במשרד התחבורה. להפתעתנו ולצערנו, אנו נתקלים בגרירת רגליים מתישה מצד גורמי האוצר, על חשבון זמן יקר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker