16 יישובים עשויים להתחדש בקרוב בתחנת כוח לידם: התוכנית שעולה היום לממשלה

הממשלה תצביע היום על תוכנית סיוע למאגרי גז חדשים, ובראשה הקמה של צינור תת־ימי להולכת גז לחוף, במימון ציבורי של 100 מיליון שקל ■ הבשורה הגדולה בתוכנית קשורה דווקא למשק החשמל - היות שהממשלה תכשיר באמצעותה תכנון מזורז של תחנות כוח פרטיות, בעיקר בצפון

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אורות רבין בחדרה. התחנות החדשות יהוו חלופה
אורות רבין בחדרה. התחנות החדשות יהוו חלופהצילום: דודו בכר

שרי הממשלה יתבקשו היום להצביע על אישור התוכנית לעידוד פיתוחם של מאגרי גז טבעי חדשים, בעיקר קטנים ובינוניים. במוקד התוכנית, שעיקריה הוצגו לפני שבועיים על ידי משרד האנרגיה, עומדת הנחת צנרת הולכת גז תת־ימית במימון ציבורי, ויצירת רשת גיבוי תפעולית בין מאגרי גז מתחרים. החלק בתוכנית שנחשף רק בסוף השבוע כולל רפורמה בהליכי הרישוי של תחנות כוח פרטיות. הרפורמה שולבה בתוכנית לעידוד מאגרי גז, בנימוק שהיא נועדה לסייע בהעלאת ביקושים עתידיים לגז במשק.

תכלית הרפורמה היא לפשט את הרישוי של תחנות כוח פרטיות ולהסיר מעל היזמים חסמי ביורוקרטיה ורגולציה מיותרים. כך, כדי להיכנס למסלול תכנוני בוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) נדרש עד היום יזם חשמל פרטי להשיג רישיון מותנה להקמת תחנת כוח מידי רשות החשמל, ואז לקבל לכך את אישור ממשלת ישראל. הדבר גרר סרבול מיותר בעבודת רשות החשמל ודיון מיותר בממשלה, עוד לפני שנודע אם קיימת היתכנות סטטוטורית להקמת תחנת הכוח. התוצאה היתה הישענות של תוכניות הפיתוח המשקיות על פרויקטים שנותרו על הנייר במשך תקופה ארוכה.

לפי הצעת המחליטים שיגיש היום שר האנרגיה יובל שטייניץ, ושגובשה בשיתוף משרד האוצר, סדר ההליכים יתהפך. כך, יזמי תחנות כוח מתוכננות יוכלו להתחיל קודם בהליכים הסטטוטוריים בוות"ל — ורק עם אישור הוועדה, יידרשו בקבלת רישיון קבוע לצורך הקמת התחנה ואישור ממשלה.

באופן כזה מתכוונת הממשלה ליצור "בנק" של קרקעות זמינות להקמה מיידית של תחנות כוח, בלי להעמיס על היזמים ועל הרגולטורים מוקדי חיכוך מיותרים. מהלך זה יאפשר בעתיד לממשלה לנהל מכרזים בין כמה יזמים על מחיר החשמל שימכרו לרשת, במקום למסור רישיונות ייצור מחייבים בתעריף קבוע מראש, עבור יזמים שהצליחו לצלוח ראשונים את הביורוקרטיה.

משרדי האנרגיה והאוצר פנו באחרונה אל פורום יצרני החשמל הפרטי וביקשו לרכז את כלל היוזמות שעומדות כיום על הפרק עבור הקמה של תחנות כוח עתידיות.

רשימת כלל המיזמים שנבחנים הוכנסה כמו שהיא להצעת המחליטים, כדי שכולם יזכו במסלול הכניסה המהיר לוות"ל — תוך תוספת תקן ממשרד האנרגיה לטובת ות"ל. בהצעת המחליטים מציינת הממשלה כי אין לראות בכך משום התחייבות שלטונית להקמתן בפועל של תחנות הכוח, וכי בסיכון עלויות התכנון נושאים היזמים לבדם.

מי צריך כל כך הרבה תחנות כוח?

לפי הצעת המחליטים, הממשלה תקצה מכסה תכנונית להקמה של לפחות 10 תחנות כוח - ב-16 אתרים אפשריים, רובם בצפון.

מצפון יבוא חשמל
מיקומי תחנות הכוח
המתוכננות, לפי יזמים*

במשרדי הממשלה הקפידו כי המיקומים המוצעים לתחנות הכוח יהיו בשטחים מופרים (שעברו הכשרת קרקע כלשהי) או בצמידות דופן לתחנות כוח אחרות שפועלות, כדי לא לגרור התנגדות מצד המשרד להגנת הסביבה.

עיון ברשימת הפרויקטים מעלה כי את הנתח הגדול ביותר במכסת התכנון (עד 1,450 מגה ואט) קיבלה חברת אור אנרגיות — חברה אחות לדליה אנרגיות, מפעילת תחנת הכוח הפרטית הגדולה בישראל, הממוקמת בתל צפית.

החברה, שמוחזקת בבעלות משקי הקיבוצים (47.7%), חירם־אפסילון (25.6%) וקבוצות משקיעים מוסדיים ופרטיים, בוחנת הקמת תחנת כוח גדולה שנייה בתל צפית בהיקף של 850 מגה ואט (דליה 2), וכמה תחנות קטנות יותר בשטחי הקיבוצים משמרות, גן שמואל וניר דוד, ובקרבת המושבים שדה יעקב ומולדת.

הקבוצה השנייה שזכתה בנתח גדול במכסת התכנון היא אדלטק של אורי אדלסבורג וזורלו (מבעלי דוראד). קבוצה זו תקדם תכנון לתחנה כוח גדולה, בהיקף של עד 1,260 מגה ואט, באחד מהאתרים הבאים: רמת צבי, צור נתן, בית נקופה, כפר חסידים ויד חנה. זאת, בנוסף לתכנון דוראד 2 (650 מגה ואט) — בשטח קצא"א באשקלון.

עוד נכנסה לתמונת התכנון איי.סי.פאואר של החברה לישראל, עם שתי תחנות בחדרה ובמישור רותם (1,350 מגה ואט), בסמוך לתחנות פעילות של החברה. יזמים נוספים הם ריינדיר אנרגיה, שמתעתדת להקים עם סימנס תחנת כוח גדולה בדרום־מזרח השרון (בין כפר סבא לכביש 6) וקבוצת דוראל הדרי שאן, שמתכננת תחנת כוח בהספק של 320 מגה ואט בעמק המעיינות.

אף שמדובר במהלך מתבקש מבחינה מינהלתית — במשרדי הממשלה נמנעו מלתקן את חוק משק החשמל (או את התקנות שנהוגות בו), ובחרו לאשר את השינוי במעין הוראת שעה דרך החלטת ממשלה.

אם לא די בכך, הבקשה לאשר מסלול תכנוני ירוק עוקפת את תוכנית המתאר הארצית שמקדם משרד האנרגיה בעצמו ממש בימים אלה עבור משק האנרגיה. במסגרת התוכנית כבר נסקרו 130 מתחמים להקמת תחנות כוח ברחבי הארץ — ולטענת החברה להגנת הטבע, לפחות שלוש מהתחנות החדשות שמופיעות בהצעת המחליטים סותרות את עקרונות תוכנית המתאר (בקיבוץ משמרות, בית נקופה ובעמק המעיינות).

הבחירה בדיון מזורז בממשלה, לצד חיוב היזמים בהוכחת זיקה לקרקעות בתוך 60 יום, והתמקדות מפת תחנות הכוח המתוכננות בצפון, מעלות את הסברה כי המהלך נועד, בין היתר, לספק חלופה מהירה להשבתת יחידות 1–4 הפחמיות במתחם אורות רבין של חברת החשמל. זאת, בתגובה ללחצים של ועד העובדים של החברה למסור לידי המונופול הממשלתי את פרויקט ההמרה של היחידות שיושבתו.

הקצאת המגה־ואטים הממשלתית נשענת על הנחה שנויה במחלוקת, שלפיה המשק יזדקק עד 2040 לתוספת של עד 25 אלף מגה ואט נוספים — כמעט פי שניים מכושר ייצור החשמל כיום. לפי התכנון, כ–13 אלף מגה ואט יסופקו עד אז באנרגיות מתחדשות — מה שמעלה תהייה באשר לצורך בהיקפי ייצור גדולים כל כך.

בקרוב: חבילת תמריצים נוספת

האצת תכנונן של תחנות הכוח הפרטיות עשויה לסייע לבעלי המאגרים כריש־תנין, אנרג'יאן היוונית וקרן קרוג'ן קפיטל, שתרים בימים אלה אחר לקוחות עוגן לגז שבמאגר.

רשות החשמל כבר הבטיחה הטבה כספית לבעלי תחנת כוח שיתקשרו עם ספק גז חדש במשק — והיא עתידה לדון בחבילת תמריצים נוספת בימים הקרובים, שתספק רשת ביטחון מסוימת ללקוחות כריש.

ביקושים נוספים שמנסה הממשלה לייצר עבור הגז שבמאגר מגיעים מענף התחבורה — אך הם צנועים יותר, בלשון המעטה. אלה כוללים אפשרות לשילוב אוטובוסים ממונעי גז בפרויקט הנתיבים המהירים לתל אביב, וכן הקצאת מענקים ב–10 מיליון שקל לעידוד הסבת ציי משאיות להנעה בגז טבעי דחוס. עוד נקבע בהצעת המחליטים כי תוקם ועדה בראשות החשב הכללי לבחינת שילוב של מכוניות בהנעת גז במסגרת מכרזי מינהל הרכב הממשלתי.

ואולם גולת הכותרת של התוכנית לעידוד מאגרים קטנים נמצאת בפרק התשתיות. שם אמורה הממשלה לאשר הזרמת הון של 100 מיליון שקל לקופת נתיבי גז (נתג"ז), שבאמצעותו תממן החברה תשתית הולכת גז לאומית לחוף, אשר עלותה מוערכת ב–300–400 מיליון שקל. מדובר בהנחת צינור במרחק 11 ק"מ, שאליו יתחברו בעתיד מאגרים קטנים ובינוניים — באופן שיחסוך מהם את סיכוני ההולכה לחוף וימנע שליטה של מונופול נובל אנרג'י בהולכה בים.

בשלב זה לא ברור אם נתג"ז היא שתקים את התשתית באמצעות קבלן או זכיין (BOT), או שתממן את קבלן עבודות הפיתוח של בעלי כריש, אנרג'יאן היוונית, לפי חלקו היחסי של הצינור "הלאומי" בפיתוח.

הוראה חשובה נוספת היא יצירת רשת של גיבוי הדדי בין מאגרי הגז העתידיים — כלומר, יכולת להבטיח גז חלופי ללקוח מסוים באמצעות ספק מתחרה, במקרה שהספק המקורי שלו נקלע למצוקה. רשת גיבוי כזאת היא תנאי הכרחי לפיתוחם של מאגרים קטנים עתידיים.

רשת הגיבוי ההדדית תפעל במסגרת תקנות חדשות לניהול משק הגז בשעת חירום, שפורסמו לשימוע ציבורי רק לפני שבוע — וכבר מוגשות לאישור הממשלה. התקנות כבר הספיקו לעורר ביקורת, לאחר שהתברר כי ההכרזה על מצב חירום תתאפשר באופן תכוף למדי, אחרי נפילה בת שעה אחת בלבד בשיעור של 25% מאספקת הגז למשק (תקלה שכיחה יחסית). עם זאת, ההכרזה מותנית עדיין באישור ממשלה.

לצד כינון מנגנון הגיבוי, שילבה רשות ההגבלים העסקיים הערה בדבר איסור מפורש לאפליה לרעה מצד מונופול מאגר תמר נגד מי מבין לקוחותיו שיבחר להתקשר בהסכם רכש גם עם בעלי כריש או לווייתן. אגב, לפי מתווה הגז, לבעלי כריש תוענק הגנת ינוקא, שבמסגרתה עד סוף 2020 תוגבל יכולתם של בעלי תמר ולווייתן לחתום על חוזי גז ארוכי טווח, ללא חלונות יציאה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker