כמעט שנה בוזבזה: הרכבת פירסמה מכרז מחודש לתפקיד היועמ"ש

בעקבות חשיפת TheMarker דירקטוריון החברה הממשלתית החליט לא לאמץ את המלצת ועדת האיתור מלפני חצי שנה, למנות לתפקיד את עמוס רוזנצוויג, היועץ המשפטי של ביטוח לאומי ■ רכבת ישראל פירסמה את המכרז מחדש - והעניקה יתרון למשפטן מענף התחבורה

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
רכבת ישראל ת"א
צילום: אייל טואג
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

דירקטוריון רכבת ישראל החליט לא לקבל את המלצת ועדת האיתור לתפקיד היועץ המשפטי הבא של החברה הממשלתית — ולבטל את המכרז הממושך שערכה הנהלת החברה. בכך ירדה לטמיון כמעט שנה של הליך מכרזי עקר.

לפני חצי שנה חשף TheMarker כי הוועדה המליצה למנות לתפקיד את עו"ד עמוס רוזנצוויג, המכהן כיום כיועץ המשפטי של המוסד לביטוח לאומי. רוזנצוויג דורג במקום הראשון מבין עשרות המתמודדים על המשרה, בזכות ניסיונו העשיר יחסית — הכולל כהונה כיועץ משפטי בשופרסל ובבנק אגוד.

תחילה, סירב דירקטוריון הרכבת לאשר את המלצת ועדת האיתור למנותו מכיוון שלטענת רוב חברי הדירקטוריון, הוא נעדר ניסיון מעשי בהתמודדות עם ועדי עובדים ועם הליכי רכש מכרזיים. אלא שבעקבות חשיפת שמו התברר כי רוזנצוויג "מככב" בטיוטת דו"ח ביקורת שעליה שוקדים אנשי משרד מבקר המדינה במסגרת ביקורת כוללת על המוסד לביטוח לאומי.

אף שטיוטת הדו"ח נשלחה אל המבוקרים, התברר כי רוזנצוויג לא יידע בכך את הדירקטוריון — מה שהביא לפנייה מצד משרד המבקר אל דירקטוריון רכבת ישראל. מקורבים לרוזנצוויג טענו אז כי הוא היה מנוע מלעדכן גורמים חיצוניים בטיוטה — היות שזו אסורה לפרסום.

בינתיים פנה רוזנצוויג לייעוץ משפטי ושכר את שירותיו של עורך הדין פיני רובין — שאיים לפנות לערכאות. אלא שבחלוף כמה שבועות נוספים של התדיינויות החליט לבסוף דירקטוריון רכבת ישראל לדחות את מועמדותו של רוזנצוויג — ואף לא למנות לתפקיד את המועמד שסיים שני במכרז, משורות החברה.

כך, הוחלט לבטל את המכרז שנוהל לתפקיד — ולפרסם מכרז חדש תחתיו. אלא שסאגת מינוי היועץ המשפטי בחברה לא נעצרה כאן.

ניסוח תנאי הסף במכרז המחודש שימש אף הוא כר למאבק בין חברי הדירקטוריון המפולגים. מודעת המכרז פורסמה בסופו של דבר לפני שבועיים רק לאחר שהוחלט, על דרך פשרה, להעניק במכרז יתרון למשפטנים בעלי ניסיון בענף התשתיות.

מרכבת ישראל נמסר בתגובה כי "דירקטוריון הרכבת לא אישר את הבחירה במועמד אותו הציגה ועדת האיתור. בהתאם לחוות דעת משפטית הוחלט על יציאה למכרז חדש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker