התקנתם מערכת התרעה לרכב? קבלו 1,500 שקל הנחה באגרת הרישוי

ההנחה של משרד התחבורה תתפרש על פני שלוש שנים - 700 שקל בשנה הראשונה והשנייה ו-100 שקל בשלישית ■ המשרד ישקיע כ180 מיליון שקל בהנחות לבעלי מכונית משומשות

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר אייל
אורן דורי
אורן דורי

בעל רכב שיתקין במכוניתו מערכת התרעה מפני אי־שמירת מרחק ומסטייה מנתיב הנסיעה, יזכה מהמדינה להפחתה של 1,500 שקל באגרת הרישוי על פני שלוש שנים — כך הודיעה אתמול מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר אייל, בדיון שערכה ועדת הכלכלה של הכנסת בנושא תאונות הדרכים. לדבריה, במועד חידוש רישיון הרכב תתקבל הנחה של 700 שקל בשנה הראשונה ובשנה השנייה והנחה של 100 שקל בשנה השלישית.

משרד התחבורה ישקיע כ–180 מיליון שקל בהנחות באגרת רישוי למכוניות משומשות שבעליהן יתקינו מערכות התרעה. כלומר, המשרד צופה שהמערכות יותקנו ב–120 אלף כלי רכב.

מחירה הרשמי של מערכת מובילאיי הבסיסית ביותר הוא 3,600 שקל. המהדורה המשוכללת ביותר, שמוסיפה לחבילה זיהוי תמרורי מהירות, התרעה על חריגה מהמהירות המותרת וחיבור להתרעת רטט, מתומחרת ב–4,600 שקל.

מלבד מובילאיי בישראל פעילות שתי חברות נוספות: איווקס ו–Movon הקוריאנית, שהושקה בישראל ביום ראשון. המערכת, הראשונה בישראל שאינה מפיתוח מקומי, מתומחרת ב–2,500 שקל ומשווקת על ידי חברת א.ד.י מערכות.

שר התחבורה ישראל כ"ץ אמר בדיון כי "בתוך שנתיים שלוש בעל כלי הרכב יחזיר את ההשקעה במערכת באמצעות ההנחה באגרת הרישוי". כדי שזה אכן יקרה, מחיר המערכת צריך להיות 1,500 שקל. בעבר הציעה מובילאיי לספק למדינה את המערכות בעלות של כ–1,500 שקל לצורך פרויקט בקנה לאומי מסוג זה. אחד האינטרסים המרכזיים של מובילאיי במהלך כזה הוא יצירת פיילוט בקנה מידה גדול שניתן יהיה להעתיק אותו בהמשך לשווקים גדולים יותר בחו"ל.

כניסתה של המתחרה מקוריאה לשוק נמצאת בתזמון מצוין מבחינתה. מעבר לפוטנציאל הגלום בתחרות על 120 אלף הלקוחות ממגזר הרכב המשומש, בשבוע שעבר הודיע כ"ץ, כי בכוונתו לחתום על צו, שלפיו כל רכב חדש המיובא לישראל יחויב בהתקנת מערכות מסוג זה, החל ב–1 לינואר 2018.

הכוונה של כ"ץ תהפוך את ישראל, ככל הידוע, למדינה הראשונה בעולם שמחייבת התקנת מערכות אלה. מובילאיי עצמה הגדירה בעבר את מערכות ההתרעה המצפצפות והמהבהבות כתחום שבו היא כבר לא ממקדת את מירב מאמציה, אלא בפיתוח מערכות בטיחות חכמות בהרבה, המסוגלות לשלוט בתנועת הרכב ולא רק להזהיר את הנהג.

גם המערכות בכלי רכב חדשים ימומנו על ידי המדינה, בהטבות מס. מדד הבטיחות למכוניות של משרד התחבורה קובע הפחתות במס הקנייה לדגם המשווק עם מערכת התרעה. רבים מיבואני הרכב דואגים להתקנת מערכת מובילאיי ברכב לאחר הגעתו לישראל לצורך הזיכוי במס, שלא תמיד מגולגל לצרכן. 54% מכלי הרכב החדשים שיובאו למדינה בשנה האחרונה מימשו את הטבת המס המתקבלת עם התקנת מערכות אלה.

בישראל נמכרים כ–300 אלף כלי רכב בשנה. מובילאיי מוכרת את מערכות ההתרעה הבסיסיות ליבואנים במחיר של כ–1,500 שקל ליחידה. משמעות הצו שעליו הודיע כ"ץ, היא תוספת הכנסות של כ–230 מיליון שקל בשנה לחברות המוכרות מערכות בטיחות מסוג זה.

עם זאת, ייתכן שיחולו שינויים בגובה החזרי המס של המדינה. TheMarker שאל את רשות המסים אם בעקבות הצו תשתנה מדיניות החזרי המס למכוניות עם מערכות התרעה, ונענה כי "הרשות נמצאת בקשר עם משרד התחבורה בנושא והדברים ייבחנו בהתאם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker