לתשומת לב נתניהו ושטייניץ: כך סוגרים באירופה מתווה גז

רשות ההגבלים האירופית הגיעה עם הרוסים להסדר שלפיו חוזי הגז שלהם יתוקנו - והלקוחות יוכלו לנהל מו"מ מחודש על המחיר ■ הסיבה: חשש מניצול מעמדה המונופוליסטי של גזפרום לגביית מחיר גז מופרז ■ בישראל, לעומת זאת, הזהירה השבוע הממשלה מפני דיון מחודש במחיר הגז

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכז הבקרה הראשי של גזפרום, ברוסיה
מרכז הבקרה הראשי של גזפרום, ברוסיהצילום: Mikhail Metzel/אי־פי

רשות התחרות של האיחוד האירופי — המקבילה לרשות ההגבלים העסקיים בישראל — פירסמה שלשום לשימוע הסדר שאליו הגיעה עם ענקית האנרגיה הרוסית גזפרום, בתום שנתיים של חקירת עסקיה ביבשת. לפי מתווה הפשרה שגובש, גזפרום תפתח את חוזי אספקת הגז שעליהם החתימה לקוחות בשמונה מדינות במזרח אירופה ובמרכזה. מחוזים אלה יוסרו הגבלות שקבעה גזפרום על יצוא גז ועל מכירתו בשוק משני.

כמו כן, גזפרום חויבה לאפשר ללקוחותיה לנהל מולה משא ומתן מחודש על המחיר שנגבה מהם עד כה. זאת, תוך מתן אפשרות לשנות את מנגנוני ההצמדה שנקבעו בחוזים, ולהצמיד את מחיר הגז למדדים תחרותיים.

מתווה הפשרה האירופי גובש בעקבות חשד כי ספקית הגז הרוסית ניצלה את מעמדה הדומיננטי לצורך הכתבת תנאי שוק דרקוניים בשמונה מדינות — צ'כיה, בולגריה, אסטוניה, לטביה, ליטא, פולין, הונגריה וסלובקיה. גזפרום היא ספק גז כמעט יחיד במדינות אלה, והיא מזרימה 36% מהגז המיובא על ידי כלל מדינות אירופה — יותר מכל ספק אחר.

ראש רשות התחרות של האיחוד האירופי, מרגרט וסטאגר, הסבירה שלשום כי "ההסדר ישים סוף למהלכי גזפרום, שייתכן כי מנעו זרימה חופשית של גז למרכז אירופה ולמזרחה במחירים תחרותיים". היא הוסיפה כי "ההסכם מראה שתחרות אפקטיבית במרכז אירופה ובמזרחה לא יכולה להתקיים בהישענות על כללי התחרות של האיחוד בלבד. היא תלויה גם בהשקעות בגיוון מקורות, ברגולציה אירופית ולאומית ממוקדת וביישומה הראוי".

ההסדר שהציגה הרשות מינורי יחסית לחשדות שהופנו כלפי גזפרום. כמו המתווה הישראלי — גם הוא גובש בין האיחוד האירופי לגזפרום בהסכמה, ולא בחסות מהלך חד צדדי. עם זאת, המתווה האירופי מאיר באור מביך ביותר את תוצאת המשא ומתן שניהלה ממשלת ישראל עם מונופול הגז של דלק ונובל אנרג'י ב–2015.

לפי האסטרטגיה, שהוכתבה על ידי משרד ראש הממשלה והמועצה הלאומית לכלכלה, אין מקום לפתיחת חוזי גז חתומים במשק — וזאת, אף שהחוזים הללו נחתמו בתנאים מונופוליסטיים, ולמרות שינוי קיצוני בתנאי שוק האנרגיה בעולם.

בחסות מדיניות זאת, ישראל נמנעה מלדרוש את תיקון חוזי מונופול מאגר תמר במשק - והשלימה עם גביית מחיר גז מופרז, שאותו נדרש כיום לממן ציבור צרכני חברת החשמל. צורמת במיוחד ההצמדה הדרקונית שנקבעה בחוזה חברת החשמל - ושבגינו היא צפויה לשלם בעבור גז מקומי מחיר מהגבוהים בעולם - מבלי שהממשלה נוקפת אצבע כדי לתקן זאת במסגרת המתווה.

ההסדר האירופי הטרי מעמיד במבוכה גדולה יותר את לשכת היועץ המשפטי לממשלה. זו טענה רק בתחילת השבוע, בתגובה שהגישה לבית המשפט העליון נגד אישור ייצוגית בגין מחיר הגז — כי קיימת סכנה בדיון מחודש על מחירי הגז בישראל, וכן דחתה את הניסיון לאמץ בישראל את הפרקטיקה האירופית בכל הנוגע לאכיפת מחיר מופרז.

"מוזמנים למכור גז, אך לציית לחוק"

האיחוד האירופי נקב בשלושה "אישומים" כלפי גזפרום. הראשון נעוץ במהלכי החברה הרוסית לפצל את שוקי הגז שלה באירופה לפי לאומים, תוך הפרת חוקי האיחוד. זאת, בעוד שגזפרום מקפידה על בידוד כל שוק גז לאומי בתוך גבולותיו — מה שאיפשר לה, כך נטען, לגבות מחירים גבוהים יותר.

במסגרת ההסדר שגובש, גזפרום הסכימה להסיר את המגבלות על מכירה משנית של גז שכבר מכרה, בגבולות האיחוד - לרבות השתתפותה ברווחי עסקות יצוא שבוצעו בגז. זאת, הן בנוגע לחוזים עתידיים והן ביחס לחוזים קיימים. כך, לקוח שרכש מגזפרום גז טבעי ושילם עבורו יהיה מעתה רשאי להכריע לגבי השימוש בו, ללא התערבות גזפרום.

הסרת חסמי היצוא עדיין לא פותרת את חסמי ההולכה של הגז בין המדינות, בעיקר בבולגריה ובמדינות הבלטיות. משכך, סיכם האיחוד האירופי עם גזפרום על שימוש בצנרות החברה הרוסית בתעריף הולכה קבוע.

עובד במתקן של גזפרום ברוסיהצילום: בלומברג

החשש התחרותי השני שהעלה האיחוד האירופי נוגע למחיר הגז. זאת, בעקבות ניצול השווקים המבודדים לגביית מחיר מופרז — בעיקר בחמש מדינות: בולגריה, אסטוניה, לטביה, ליטא ופולין.

במסגרת מתווה הפשרה, גזפרום התחייבה להצמיד את מחירי הגז במדינות אלה לבנצ'מרק תחרותי. כלומר, לקוחות הגז יוכלו לבקש לנהל משא ומתן מחודש על מחיר הגז המקורי בחוזה שעליו חתמו, אם המחיר שהם משלמים יהיה שונה מבנצ'מארק כמו מחיר הגז הנוזלי בשערי היבשת.

לפיכך, גזפרום תתקן את חוזיה החתומים, ותוסיף להם את האפשרות הזאת. "אין זה אומר שכל המחירים באירופה יהיו מעתה זהים... אך המנגנון יבטיח שיהיו תחרותיים יותר", אמרה וסטאגר בהצגת המתווה.

החשש התחרותי השלישי שבו טיפלה רשות התחרות האירופית נגע בפרויקטי תשתית עתידיים שעשויים לשרת את חיזוק מעמדה הדומיננטי של גזפרום, באמצעות הנחת תשתיות הולכת גז בין מדינות. למרבה האירוניה, גם סעיף זה חופף לדיון רגולטורי ער שהתנהל ממש בימים אלה בישראל סביב הגבלת הכוח שעשוי היה מונופול הגז לצבור בזכות הנחת צינור בלעדי בין מאגר לווייתן לחוף.

"גזפרום מוזמנת למכור את הגז שלה באירופה, אבל חייבת למלא אחר חוקי האיחוד, לרבות אחר כללי התחרות", סיכמה וסטאגר. "התחייבות גזפרום בהסדר מאשרת זאת, ואנו חושבים שההתחייבויות שנטלה על עצמה מעניקות פתרון לכשלים שנמצאו", הוסיפה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker