ועדת הריכוזיות הכשירה את פיתוח מאגר לווייתן, לאחר הבטחה למנוע מונופול בצנרת - דינמו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ועדת הריכוזיות הכשירה את פיתוח מאגר לווייתן, לאחר הבטחה למנוע מונופול בצנרת

משרד האנרגיה חויב להורות לדלק ונובל אנרג'י לאפשר למאגרים מתחרים להתחבר לצינור הגז שיניחו מהמאגר הענקי לחוף דור ■ במקביל, המשרד יגיש לאישור הממשלה תוכנית למימון צינור נוסף לחוף שאותו תפעיל חברת נתיבי גז הממשלתית ■ "חברות הגז הן גורמים ריכוזיים בעלי כוח מיקוח רב מול קובעי המדיניות בממשלה"

8תגובות
מאגר לווייתן. משרד האנרגיה החליט על יצירת מנגנון ערבות הדדי בין מאגרי הגז
AMIR COHEN/רויטרס

הוועדה לצמצום הריכוזיות במשק הודיעה אתמול (ב') כי לא תתנגד לתוכנית הפיתוח של מאגר הגז לווייתן, כפי שהוגשה על ידי המונופול של קבוצת דלק ונובל אנרג'י. עם זאת, הוועדה התנתה את עמדתה בכך שהממשלה תקים ותפעיל צינור תת־ימי שני להולכת גז למישור החוף הצפוני - נוסף לזה שיונח על ידי השותפות במאגר לווייתן ויגיע עד לחוף דור. התניה נוספת שקבעה הוועדה היא פתיחת הצנרת של לווייתן לשימוש עתידי גם על ידי ספקי גז מתחרים. ואולם, באופן תמוה, התניה זו לא גודרה בלוח זמנים מחייב.

לדעת חברי הוועדה — הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, הכלכלן הראשי במשרד האוצר, יואל נוה, ויו"ר המועצה הלאומית לכלכלה, אבי שמחון — אחזקת דלק ונובל במערכת הולכת הגז לצפון תקבע את מעמדן הריכוזי בתחום הגז, ואף עלולה להגדיל את כוח המיקוח של החברות כלפי קובעי המדיניות במשק. הוועדה אף העלתה חשש נוסף מפני מינוף הכוח הגדל של דלק ונובל לחזיתות רגולטוריות אחרות שעמן הן מתמודדות.

ואולם לדעת הוועדה, הנחת צינור גז נוסף לחוף על ידי גורם שאינו ספק גז או צרכן גז — ככל הנראה חברת נתיבי גז הממשלתית (נתג"ז) — תפחית את החשש מפני הפעלת כוח ריכוזי בידי המונופול גם בנישה של ההולכה.

לאור זאת, הודיע אתמול שר האנרגיה, יובל שטייניץ, כי בימים הקרובים יגיש לאישור הממשלה תוכנית להשקעה של 100 מיליון שקל בהנחת תשתית הולכה נפרדת לחוף, שתשמש תחילה את מאגר כריש — ובעתיד גם מאגרי גז נוספים.

תוואי צינורות הולכת הגז המתוכננים

ההשקעה תבוצע ככל הנראה באמצעות הזרמת הון לנתג"ז, שבאמצעותו תממן החברה הממשלתית את תשתית ההולכה לחוף, שעלותה מוערכת ב–300–400 מיליון שקל. בשלב זה לא ברור עדיין אם נתג"ז היא שתקים את התשתית באמצעות קבלן או זכיין (BOT), או שתממן את קבלן עבודות הפיתוח של בעלי כריש, אנרג'יאן היוונית, לפי חלקו היחסי של הצינור "הלאומי" בפיתוח (מקטע אחרון של 10 ק"מ מהחוף).

כפי שפורסם באחרונה ב–TheMarker, סגירת המימון לפיתוח לווייתן אמורה היתה לתת את האות להאצת תוכנית ההולכה מהמאגר לחוף — למרות החשש כי זו תשוריין באופן בלעדי לגז מלווייתן, כך שלא תאפשר בעתיד חיבור של מאגרי גז מתחרים.

מהלך כזה, שאותו יישמה כבר נובל אנרג'י בעת שפיתחה את מאגר תמר, עשוי היה לפגוע אנושות בתחרות עתידית משתי סיבות: הסיבה הראשונה היא העמסת עלויות הולכה כבדות על מאגרים קטנים יחסית, שלא ייהנו מהיתרון לגודל של לווייתן אך יצטרכו לממן הולכה דומה נפרדת.

הסכנה השנייה טמונה בחסימת האפשרות לייצר רשת של גיבוי הדדי בין המאגרים. כלומר, היכולת להבטיח גז חלופי ללקוח באמצעות ספק מתחרה — במקרה שהספק המקורי שלו נקלע למצוקה. רשת גיבוי כזאת היא תנאי הכרחי עבור פיתוחם של מאגרים קטנים עתידיים. ואמנם, במשרד האנרגיה פרסמו אתמול לשימוע ציבורי את הכללים להפעלה של רשת הגיבוי ההדדית במסגרת תקנות חדשות לניהול משק הגז בשעת חירום.

דיוויד סטובר, נובל אנרג'י
נובל אנרג'י

OECD הזהיר מתשתית גז משותפת

בוועדת הריכוזיות בחנו את שני הפתרונות לכשל שוק בהולכת הגז. זאת, לאור העובדה כי לפי תוכנית המתאר הארצית שאושרה עבור הכניסות היבשתיות של מאגרי הגז הימיים (תמ"א 37/ח), יתאפשרו רק שני חיבורים של צנרת הולכת גז לחוף הצפוני.

מציאות זו הותירה על הפרק שתי אפשרויות: האחת — לחייב את בעלי לווייתן לאפשר חיבור עתידי של מתחרים לצנרת שלהם (open access); האפשרות השנייה — להניח צינור בידי גוף נטול אינטרס. כלומר להקים פלטפורמה תת־ימית במרחק כמה קילומטרים מהחוף בבעלות ציבורית (או בזכיינות), שממנה תמתח נתג"ז הממשלתית צנרת לחוף — תוך שהיא נוטלת על עצמה את סיכוני הסטטוטוריקה ביבשה.

לפי מודל ה–open access, בתוך 30 יום מהגשת בקשה של ספק גז להתחבר, יחויבו בעלי לווייתן להודיע אם יש ברשותם קיבולת פנויה, ואז לסכם עם הספק על דמי התחברות והולכה (אחרת אלה ייקבעו בידי הממשלה).

יצחק תשובה
אוליבייה פיטוסי

אפשרות זו, ציינה ועדת הריכוזיות, אמנם נושאת פוטנציאל תחרותי, אך היא מותירה עדיין את התלות ב"קיבולת הפנויה" של המונופול — שלעולם ינסה להקשות על מתן גישה למתחרים שלו. לפיכך, טענה הוועדה, מדובר בחלופה נחותה מבחינה תחרותית, בהשוואה לשימוש במערכת הולכה נפרדת — אם כי עדיין יש מקום לממשה.

יו"ר ועדת הריכוזיות, הלפרין, ציטטה בנימוקי ההחלטה מגילויי דעת של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה (IEA) ושל OECD — שהכירו בנחיצות של הפרדת תשתיות בענף הגז, נוכח התמריצים של בעלי התשתית לדחוק מתחרים פוטנציאליים, וכן לנוכח חולשת הרגולציה במקרים אלה והרתעת מתחרים מלהיכנס לשוק.

באשר לחלופה השנייה של הקמת מערכת הולכה נפרדת — גם זאת טומנת לכאורה סיכון, היות שהותרתה בידי ספק גז עתידי פרטי, בעוד שהחיבור לחוף מוגבל לשני צינורות בלבד — עשויה אף היא לחסום תחרות, ואף להעדיף את ההישענות על הצינור של נובל.

לנוכח פלונטר הגבלי זה, שיגר בסוף פברואר מנכ"ל משרד האנרגיה, שאול מרידור, אל חברי הוועדה מכתב שלפיו בכוונת שטייניץ, בתיאום עם משרד האוצר, להגיש לממשלה הצעת החלטה שלפיה תניח נתג"ז את הצינור השני לחוף.

יובל שטייניץ
מרק ישראל סלם

במקביל, ואף שהסתייג מכך בתחילה, הנפיק משרד האנרגיה לבעלי לווייתן רישיון הולכה מתוקן שבו חוייבו להותיר בצנרת שיניחו אפשרות עתידית לחיבור מאגרים נוספים. "ועדת הריכוזיות סבורה כי ככל שיתקיימו התנאים המפורטים באותו המכתב, יהיה בכך כדי למנוע את החשש מפני ההגדלה של הריכוזיות הכלל־משקית כתוצאה מהקצאה של רישיון ההולכה לבעלי לווייתן", נכתב בנימוקי הוועדה שפורסמו אתמול.

"הבטחת חלופות הולכה ראויות עבור המתחרים העתידיים, באמצעות הפקדת הבעלות והתפעול של רישיון ההולכה השני במכלול הצפוני בידי גורם מפוקח שאינו תלוי, צפויה להפחית את החשש מרכישת כוח מיקוח נוסף על ידי דלק ונובל, או על ידי גורם פרטי אחר שלו יוענק רישיון ההולכה השני.

"יודגש כי ככל שתנאים אלו — הקמת מערכת הולכה נוספת בבעלות ובתפעול גורם מפוקח שאינו ספק גז או צרכן גז — לא יתקיימו, הרי שיהיה בהקצאה המבוקשת כדי להגדיל את הריכוזיות הכלל־משקית במידה ניכרת ובניגוד להמלצת הוועדה", הזהירה הוועדה.

"תלות של משרד האנרגיה במונופול"

מיכל הלפרין
אוליבייה פיטוסי

ההיוועצות בוועדה לצמצום הריכוזיות במשק נדרשה לנוכח הכוונה להעניק לידי השותפות במאגר לווייתן רישיון להולכת גז, מרחק 11 ק"מ מהחוף. לפי חוק הריכוזיות, הקצאת זכויות בתחום של תשתית חיונית נדרשת בבחינת שיקולי ריכוזיות כלל־משקית. כמו כן, בעלי החזקה, קבוצת דלק ונובל אנרג'י, כבר נכללים ברשימת הגורמים הריכוזיים במשק.

"תחום הפעילות שלגביו נדרש הרישיון הוא בין תחומי התשתית שהוועדה ראתה את חשיבותם היתרה למשק, נוכח השפעתה של פגיעה בפעילות השוטפת שלהם על תפקודו של המשק הישראלי...מתן רישיון ההולכה המבוקש לבעלי חזקות לווייתן עלול היה להקנות להם כוח שוק מול ספקי גז נוספים שיבקשו בעתיד להתחבר למערכת ההולכה, וכתוצאה מכך גם להגדיל את כוח המיקוח שלהם מול משרד האנרגיה והממשלה ובכך להגדיל את הריכוזיות הכלל־משקית", נכתב בדו"ח הוועדה.

הוועדה בחנה אם הענקת רישיון ההולכה לדלק ונובל צפויה להגדיל את הריכוזיות הכלל־משקית ולשם כך בחנה את מידת הריכוזיות שלהן טרם ההקצאה. בחינה זו העלתה עד מהרה את הדומיננטיות של שתי החברות בפעילות המשקית. זאת, לנוכח מיעוט המפעילים המנוסים בתחום הקידוחים, שהקנה לנובל "מעמד מרכזי וחיוני בענף הגז", לשון הוועדה, ולנוכח מוטת פעילותה של דלק בענפי הגז, הדלק, החשמל וההתפלה (ראו תיבה).

בוועדת הריכוזיות ציינו כי דלק ונובל הם בעלי ממשק קבוע ותכוף עם משרד האנרגיה, וכי "קיימת סבירות גבוהה כי מתקיימים פערי מידע בין הגורמים המאסדרים במשרד האנרגיה לבינן — העשויים ליצור תלות מסוימת של המשרד, ומתן משקל גבוה למידע שמתקבל מדלק ונובל בתחומים אלה".

עם זאת, כאמור, אף שהקצאת הרישיון נוגעת ל"גורמים ריכוזיים בעלי כוח מיקוח רב במשק הישראלי מול קובעי המדיניות בממשלה", כהגדרת הוועדה — הרי שתיקון רישיון ההולכה ללווייתן והתחייבות משרד האנרגיה להנחת צנרת הולכת גז נפרדת, בידי גורם שאינו תלוי — הביאה, לדעת החברים, למסקנה כי "החשש מהגדת הריכוזיות הכלל־משקית של גורמים אלו כתוצאה מההקצאה יפחת במידה ניכרת".

רק 10 מיליון שקל להסבת רכב לגז

ההחלטה על הקמת צינור גז לאומי משותף, לצד יצירה של מנגנון ערבות הדדי בין מאגרי הגז (רשת גיבוי בצנרת ההולכה), עוגנו במסגרת התוכנית לעידוד פיתוחם של מאגרי גז קטנים.

באוגוסט 2015, כשאישרה הממשלה את מתווה הגז, היא הקציבה לשרי האנרגיה והאוצר 100 ימים לגבש חבילת תמריצים כלכליים שתסייע לחיפוש ולפיתוח מאגרי גז קטנים. בחלוף כמעט 600 ימים — תוכנית כזאת עדיין לא הוצגה, אך משרד האנרגיה דיווח אתמול על עיקריה והודיע כי בכוונתו להגישה לאישור הממשלה בתוך שבועיים.

צעד נוסף מהתוכנית, שכבר פורסם, נועד לתמרץ יצרני חשמל פרטי שירכשו את הגז שלהם מכריש־תנין באמצעות תעריף עודף רכישת החשמל. בנוסף, הודיע אתמול משרד האנרגיה כי יפעל במסגרת התוכנית גם להגדלת הביקושים לגז — אם כי באמצעות השקעה צנועה למדי בסך 10 מיליון שקל בלבד, עבור מענקים לציי רכב שיסבו אותם להנעה בגז.

שטייניץ, אמר אתמול כי "התוכנית לעידוד מאגרים קטנים מאפשרת, בין היתר, למאגרי כריש־תנין להתחרות בתנאים שווים עם מאגרי הגז הטבעי לווייתן ותמר, כדי לחתום על חוזי גז טבעי חדשים ומשופרים לטובת המשק המקומי, וכן מעודדת את פיתוחם של מאגרים קטנים חדשים במים הכלכליים של מדינת ישראל".

איך מודדים עד כמה גוף הוא ריכוזי? סופרים את הלוביסטים שלו

בנימוקי החלטתם להתערב בהקצאת רישיון הולכת הגז לשותפות במאגר לווייתן, נדרשו חברי ועדת הריכוזיות למפות את משקל הריכוזיות של קבוצת דלק ונובל אנרג'י. כך, למשל, העלתה בדיקת הוועדה כי דלק נופלת תחת הגדרת תאגיד ריאלי "משמעותי", שכן מחזור הפעילות שלה בישראל עמד ב–2015 על 19 מיליארד שקל והאשראי הקבוע שלה עמד על כ–15 מיליארד שקל — שניהם מעל הסף הקבוע בחוק לעניין קביעת גוף כתאגיד משמעותי.

עוד נמצא בין נתוני הוועדה כי מחזור הכנסות של דלק הוא כ–1.6% מהתמ"ג, משקלה במדד ת"א 125 הוא 2.66% והיקף האשראי שלה עומד על כ–1.8% מתיק האשראי העסקי במשק. כל זאת, בעוד שהיא מעסיקה כ–7,000 עובדים, בחמישה תת־ענפים שונים במשק האנרגיה — ומחזיקה בגוף פיננסי משמעותי (הפניקס).

אלא שאת הממצא המפתיע בבדיקת ועדת הריכוזיות אפשר היה למצוא בבדיקת ייצוג דלק על ידי לוביסטים בכנסת. "ניתוח המידע אודות פעילותם של שתדלנים בכנסת מלמדת כי בתחום האנרגיה נעשית פעילות שתדלנית בהיקף גבוה יחסית", ציינה ועדת הריכוזיות במסקנותיה. "קבוצת דלק עצמה מפעילה שתדלנים באמצעות חמש חברות לובינג שונות, מתוכן שלוש הן בין ארבע חברות הלובינג המובילות", נכתב שם.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#