משרד התחבורה חוקר את בכירי אובר - ושוקל להעמידם לדין פלילי

ארבעה חודשים אחרי שהשיקה את שירות אובר נייט בתל אביב, נחשדת חברת אפליקציית המוניות בהפרת החוק שאוסר הסעת נוסעים בשכר ללא רישיון ■ המנכ"ל בישראל, יוני גריפמן, זומן לחקירה - והמידע הועבר גם לרשות המסים ■ עוד נחקרת: תאונה שבה היה מעורב נהג אובר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוני גריפמן, מנכ"ל
אובר ישראל
יוני גריפמן, מנכ"ל אובר ישראל

שנתיים לאחר שהכריזה על כניסתה לישראל, מגיעה מערכת היחסים של אפליקציית ההסעות אובר (Uber) עם משרד התחבורה לנקודת רתיחה. ל–TheMarker נודע כי המשרד בוחן העמדה לדין פלילי של ראשי אובר בישראל. זאת, בגין שירות אובר נייט שמפעילה החברה בתל אביב מאז נובמבר 2016.

עוד נודע כי מנכ"ל אובר בישראל, יוני גריפמן, זומן בימים האחרונים לחקירה במשרד התחבורה, והתייצב. החקירה מטופלת לפי שעה במחלקה המשפטית של המשרד, ובכפוף לממצאיה תועבר בהמשך לתביעה פלילית.

אפליקציית אוברצילום: Kai Pfaffenbach / Reuters

לפי החשד, אובר הפרה את סעיף 84 לתקנות התעבורה, שלפיו "לא יסיע אדם ולא ירשה לאחר להסיע נוסעים בשכר או בתמורה אחרת". הטענה כלפי אובר היא שהפעילה הסעה בשכר תוך הפרת החוק.

ל–TheMarker נודע עוד כי כבר לפני כמה חודשים זומן גריפמן למשרד התחבורה, שם הוטל על החברה "עונש על תנאי" — להפסיק להפעיל את שירות ההסעות השיתופיות בתשלום בתמורה לאי־נקיטת הליכים משפטיים. מקורות במשרד התחבורה טוענים כי אובר הפרה את התנאי.

בנוסף, משרד התחבורה יידע את רשות המסים בחקירה, על בסיס הנחה כי הנהגים בשירות אינם מדווחים על הסכומים שהם מקבלים.

עוד נכללת בהליך בדיקה של תאונת דרכים שבה היה מעורב אחד הנהגים השיתופיים של אובר. זה מקרה בוחן ראשון לעמידת השירות בתנאים של חברות הביטוח.

"נוסעים התלוננו על גבייה מופרזת"

בעוד משרד התחבורה מתנגד נחרצות לכניסת שירות התחבורה השיתופית אובר X, המאפשר לבעלי רכב פרטי להשלים הכנסה כמעין נהגי מונית מזדמנים, מצאה אובר דרך להיכנס לישראל בדלת האחורית עם שירות בלעדי, אובר נייט.

בשירות זה, שמוגדר בינתיים כפיילוט, בעלי מכוניות פרטיות הרשומים כנהגים בשירות מסיעים נוסעים בשעות הלילה, בעת שהתחבורה הציבורית באוטובוסים וברכבת אינה פעילה. סכום הכסף שמעביר הנוסע לנהג, דרך האפליקציה של אובר, מוגדר כ"השתתפות בהוצאות הנסיעה". זאת, מכיוון שהחוק בישראל אוסר על נהג פרטי לקבל תשלום עבור הסעת נוסעים, אך לא מונע השתתפות של הנוסעים בעלויות הדלק והבלאי של הרכב.

השר ישראל כ"ץצילום: מרק ישראל סלם

אובר גובה מהמשתמשים בשירות החדש עמלה של 25% ממחיר הנסיעה. כך, נסיעה קצרה לאורך 2.5 קילומטר בתוך העיר שנמשכת 7 דקות עולה כ–25 שקל. זהו תעריף נמוך ממחיר נסיעה במונית, אם כי לא בפער דרמטי. הכסף מועבר מהנוסע לנהג דרך האפליקציה. התעריף משתנה בהתאם לסוג הרכב, על בסיס ירידת הערך שלו וצריכת הדלק. למשל, נסיעה ברכב שמחיר המחירון שלו גבוה ומצויד במנוע גדול, תעלה לנוסע יותר מנסיעה ברכב זול וחסכוני.

לפי תקנון אובר, בעל רכב פרטי שיצטרף למיזם אובר נייט לא יוכל להרוויח מהסעת הנוסעים, אלא רק להפחית את הוצאות הנסיעה. ואולם, במסגרת החקירה טוען משרד התחבורה כי הגיעו אליו פניות מצד נוסעים שהתלוננו על גבייה מופרזת.

החוק אינו מגדיר במדויק מהו הסל שמרכיב הוצאות נסיעה, ופרצה זו מאפשרת לאובר נייט לכלול בתשלום גם את הוצאות אחזקת הרכב שאינן קשורות לנסיעה, לרבות ירידת ערך הרכב. המשתנה של ערך הגרט, כך נראה, משפיע על התעריף לא פחות מהוצאות הדלק והבלאי של הנסיעה עצמה.

בישראל קיימות יוזמות נוספות לתחבורה שיתופית, של אפליקציות ווייז ומוביט, אשר משדכות "טרמפיסטים" לנהגים, גם כן בתמורה להשתתפות בהוצאות הנסיעה. את הפעילות של אותן אפליקציות הגדירו במשרד התחבורה "תחום אפור", שנבדל מהפעילות של אובר, מכיוון שהן מחברות בין אנשים שנוסעים בכל מקרה באותו הכיוון, ואילו באובר הנהג מקבל קריאה מהמוקד ויוצא לאסוף את הנוסע, ולא לצורכי "קארפול".

אובר נתקלת בקשיים גם במדינות אחרות, כגון צרפת, ספרד, גרמניה והודו. זאת, בין היתר, בעקבות מחאות נהגי המונית, וגם נהגים של אובר המתלוננים בנושאי זכויות סוציאליות. בשבוע שעבר הפסידה אובר מאבק משפטי בלונדון על סוגיה רגולטורית שעלולה לפגוע בהכנסות נהגי החברה.

מאובר נמסר: ״אובר נייט הוא פיילוט שנבנה בהתאם לרגולציה, בדומה לאפליקציות נוספות שכבר פועלות בישראל למטרת החזר הוצאות. שירותים אלה מציעים מענה תחבורתי זול, זמין ונוח, במיוחד בזמנים שבהם אלטרנטיבות התחבורה מוגבלות. אנו מחויבים להורדת מחירי הנסיעה ומקווים שמשרד התחבורה ינצל את ההזדמנות ויאמץ את הפתרונות הטכנולוגיים, כפי שקורה בשאר העולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker