מנכ"לית משרד הפנים סירבה לפטר ראש מועצה כי הוא בן דוד של השר שמינה אותה - דינמו - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מנכ"לית משרד הפנים סירבה לפטר ראש מועצה כי הוא בן דוד של השר שמינה אותה

אורנה הוזמן־בכור הודתה בתצהיר לבג"ץ כי סירבה לטפל בסיום כהונתו של ראש מועצת נאות חובב, פעיל הליכוד אנדריי אוזן, בשל קרבתו לשר סילבן שלום שמינה אותה ■ אולם כמנכ"לית משרד האנרגיה אירחה את אוזן פעמיים, לטענתה בעניין "טיפול מקצועי בבעיית חיבור מפעלים לגז טבעי"

20תגובות
אורנה הוזמן בכר
דרור ארצי

פרשת פיטוריו של אנדריי אוזן מתפקיד ראש המועצה התעשייתית נאות חובב (לשעבר רמת חובב) חושפת טפח מהממשק הציבורי והפוליטי בישראל - ומספקת הצצה מטרידה לשאלה איזה אינטרס גובר במקרה של התנגשות בין השניים.

מנכ"לית משרד הפנים לשעבר, אורנה הוזמן־בכור, אישרה בתצהיר שהגישה באחרונה לבג"ץ כי נמנעה מלזמן את אוזן לשימוע לפני פיטורים, אף שהונחתה לעשות כן על ידי השר הממונה עליה, אריה דרעי, בגיבוי היועץ המשפטי של המשרד. הוזמן־בכור נימקה זאת בכך שאוזן הוא קרוב משפחתו (בן דוד) של סילבן שלום, שר הפנים הקודם שמינה אותה לתפקיד - ושאותו היא מלווה זה 20 שנה במערכת הפוליטית.

לאחר ששלום עזב את המשרד ואת החיים הפוליטיים, המשיכה הוזמן־בכור לנהל את משרד הפנים תחת דרעי. לפני כשנה הונחה בפניה חוות דעת משפטית שלפיה אוזן מכהן בתפקיד זה שש שנים - אף שכהונתו כראש מועצה קצובה, לטענת המשרד, לחמש שנים. משכך, התבקשה הוזמן־בכור לפעול לסיום כהונתו של אוזן - אם לא יעשה זאת מרצונו.

אלא שאוזן, פעיל ליכוד בולט ולשעבר סגן ראש עיריית באר שבע, לא התכוון לסיים מרצונו את כהונתו באחת מהמועצות העשירות בישראל. זאת, אף שהוא עצמו החליף ב-2010 את קודמו בתפקיד לאחר חמש שנות כהונה. אוזן ניסה לגייס לו תומכים בשורות הליכוד כדי לחסום את המהלך - בעוד הוזמן־בכור מסרבת לשתף פעולה עם מהלך ההדחה.

"כשהשר דרעי ביקש ממני לקיים שימוע לאוזן בעקבות אותה חוות דעת, הבהרתי לו כי עדיף שאני אישית אמנע מכך, מכיוון שאוזן הוא קרוב משפחה של שר הפנים הקודם, שמינה אותי לתפקידי בתקופת כהונתו, דברים שהיו ידועים לכל", כתבה הוזמן־בכור בתצהיר שצירפה לעתירת אוזן לבג"ץ נגד הדחתו.

לדבריה, "הופתעתי מאוד ושאלתי אז מדוע צץ עניין זה ועלה דווקא במועד זה ולא הובא הדבר לידיעתי קודם. העניין גם לא הוצג לי בחפיפה המסודרת שקיימתי עם קודמי בתפקיד, ולא קיבלתי על תמיהתי זו תשובה כלשהי".

בהמשך התצהיר נימקה הוזמן־בכור את התנגדותה לזמן את אוזן לשימוע: "סברתי כי כדי למנוע לזות שפתיים מוטב שלא תהיה מעורבות כלשהי מצדי בנושא, ולא אני אהיה זו שאטפל ואקיים לו שימוע".

טענת הוזמן־בכור, שלפיה נמנעה מלטפל באוזן מחשש ל"לזות שפתיים" אירונית, מכיוון שלא מדובר במהלך שנועד להיטיב עמו. יתרה מזאת, בין הוזמן־בכור לאוזן דווקא התקיימו קשרי עבודה בעת שכיהנה כמנכ"לית משרד האנרגיה - והיא לא נמנעה מטיפול בענייניו אף שגם אז מונתה לתפקיד בידי השר שלום.

מבדיקת TheMarker עלה כי הוזמן־בכור נפגשה עם אוזן בלשכתה לפחות פעמיים, באוקטובר 2014 וכן במאי 2015 - חודש בלבד לפני שמונתה למנכ"לית משרד הפנים.

בתגובה לפנייה בדבר פשר הסתירה, מסרה הוזמן־בכור: "נפגשתי עם ראש המועצה כחלק מהטיפול המקצועי לפתרון בעיית חיבור המפעלים לגז טבעי. במשרד הפנים סירבתי לטפל בענייניו האישיים בגלל היכרות מוקדמת. כך נכון וכך ראוי שייעשה".

אנדריי אוזן )מימין(, שר הפנים לשעבר סילבן שלום
אליהו הרשקוביץ

בדרך לתפקיד יו"ר דירקטוריון נמל אשדוד

הוזמן־בכור התחילה את דרכה הפוליטית כמפיקת קמפיין הבחירות של שלום ב-1995, ומשם המשיכה ללוותו כראש מטה. ב-2005 הקימה משרד לובינג, אך חזרה לעבוד תחת שלום כשחזר לשורות הממשלה, ומונתה על ידיו למנכ"לית המשרד לפיתוח הנגב והגליל, המשרד לשיתוף פעולה אזורי וגם למנכ"לית משרד האנרגיה.

בימים אלה מקודמת מועמדותה של הוזמן־בכור לתפקיד יו"ר דירקטוריון חברת נמל אשדוד בידי כמה חברים בולטים בליכוד. שמה הוגש באחרונה לאישור ועדת המינויים על ידי שר התחבורה ישראל כ"ץ (הליכוד), לאחר שסוכל ניסיון למנותה במחטף למנכ"לית מפעל הפיס.

באשר לאוזן, לאחר עזיבת הוזמן־בכור את משרד הפנים, שיגר אליו ממלא מקום המנכ"ל, מרדכי כהן, זימון לשימוע לפני פיטורים. בזימון נטען כי בצו הכינון של המועצה המקומית נקבע שכהונתו תוגבל לחמש שנים, וכי זו מדיניות המשרד בכל הנוגע לטיפול במועצות.

אלא שאוזן נותר לפי שעה בתפקידו, לאחר שבג"ץ הוציא לפני שבועיים צו ביניים האוסר על פיטוריו. באמצעות עורכי הדין גלעד שר ואיתן טוקר, ממשרד גלעד שר ושות', עתר אוזן בטענה כי הדחתו מונעת משיקולים זרים, וכי אין בידי משרד הפנים כל אסמכתא שמעידה על מדיניות קציבת כהונות לחמש שנים.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם