לאחר יותר משנה של התכתשויות משפטיות סביב תוצאת מכרז הענק לחשמול מסילות הרכבת בישראל — מסתמן אור קלוש בקצה המנהרה. ל–TheMarker נודע כי בימים האחרונים גיבשו כמה מהצדדים בסכסוך טיוטת פשרה שתביא להפסקת ההליכים המשפטיים נגד הזוכה במכרז ונגד רכבת ישראל שניהלה אותו. הפשרה אמורה לאפשר את האצת פרויקט החשמול המדשדש תוך שילוב ידיים מסוים בין החברות המתקוטטות על ביצוע העבודות.

חברת SEMI הספרדית זכתה בסוף 2015 במכרז הבינלאומי לחשמול 420 ק"מ של מסילה ולתחזוקתם למשך 25 שנה בתמורה לכ–2 מיליארד שקל. על פי טיוטת הפשרה, SEMI תעביר חלק מהעבודות לטובת חברת אפקון הישראלית, שהתמודדה אף היא במכרז — ביחד עם ענקית התשתיות הצרפתית אלסטום — והפסידה בו.

ככל הידוע, SEMI הסכימה להעביר לידי אפקון את ההקמה של 14 תחנות המשנה (תחמ"ש) שמתוכננות לאורך המסילות — בתנאי שאפקון תמשוך את העתירה שהגישה לבית המשפט העליון נגד זכייתה של SEMI במכרז. כלומר, SEMI הסכימה לוותר על נתח עבודות משוער בהיקף של כ–300 מיליון שקל — באישור רכבת ישראל — אך התנתה זאת בביטולו של ההליך המשפטי נגדה.

אלא שאפקון, כך מסתבר, נמנעת בינתיים מלחתום על המהלך קודם שתשיג את הסכמת אלסטום לכך. מעמדה של אלסטום בהסדר כזה הוא בעייתי, היות שאין בידי SEMI "חבילת פיצוי" תואמת עבורה, היות שהשתיים פועלות בתחומים חופפים.

דיונים שהחברות ניהלו בעבר, בניסיון לגבש פשרה, עלו על שרטון, לאחר שאלסטום התעקשה למצות את ההליך המשפטי כדי לבטל את המכרז. כך, רכשה כבר SEMI את הציוד הדרוש לה לצורך הפרויקט ממקורות אחרים — בעוד שאלסטום דחתה גם הצעה להשתלב עם SEMI בביצוע תחזוקת המסילה למשך 25 השנים הבאות.

למרבה האירוניה, אם זכיית SEMI תיפסל בהוראת בית המשפט — אין ודאות כי אלסטום ואפקון יוכרזו כזוכות במקומה, מכיוון שגם בהצעתן נפלו לכאורה פגמים.

ל–TheMarker נודע כי השבוע אמור היה להיערך בספרד "מפגש פסגה" בין בכירים בחברת האם של SEMI — קבוצת ACS הספרדית — לבין בכירים באלסטום ספרד, בניסיון להביא לסיום המחלוקת. אם לא היה די בתיאור קלחת האינטרסים עד כה, הרי שבעוד שבישראל ACS ואלסטום מנהלות קרב של ממש על הזכייה במכרז החשמול, הן משתפות פעולה בעצמן בכמה פרויקטים ברחבי העולם, לרבות בספרד.

השופט מלצר זימן דיון בשבוע הבא

אלסטום ואפקון, עירערו על זכיית SEMI במכרז בטענה כי נתוני הספרדים במכרז "שופצו" באופן שרירותי על ידי אנשי הרכבת, וכי הספרדים הציגו הצעה כספית לא ריאלית לכאורה. הערעור נדחה, בין היתר, לאחר שהתברר כי אלסטום ואפקון שכרו את שירותיה של חברת הריגול העסקי בלאק קיוב, וכי זו הפעילה חוקרים פרטיים נגד חברי ועדת המכרזים של הרכבת.

עם זאת, הרכב שופטי העליון, בראשות השופט חנן מלצר, כינה את תיקון הניקוד של SEMI "חסר פשר" ו"מטריד" — ומתח ביקורת על התנהלות רכבת ישראל לאחר שהיא הודתה כי פעלה על מנת להעביר מספיק מציעים במכרז את רף הניקוד המינימלי שנדרש. בדיון שנערך בדצמבר הפצירו השופטים ברכבת ישראל לפצל את העבודות או לשקול הליך גישור — אך נדחו במפתיע, ככל הנראה, מחשש לתביעת פיצויים מצד SEMI. משכך הודיעו השופטים כי ייתנו פסק דין.

אלא שאז חלה תפנית בעמדת רכבת ישראל. בשבוע שעבר נחשף כי הרכבת כללה, בשולי תשקיף מדף שפירסמה, את ההערה הבאה: "להערכת החברה, המבוססת על דעתם של יועציה המשפטיים, סיכויי העתירה להתקבל הם יותר מ–50%". הערה זו מצביעה על כך שהחברה נערכת למפלה משפטית בעתירה, דבר שרמז כנראה על הסכמתה להסדר הפשרה בין SEMI לאפקון, ועל חלוקת העבודות בין הקבלנים.

בעיתוי מקרי, הודיע שלשום השופט מלצר לצדדים כי הוא מזמן אותם בשבוע הבא לאולם בית המשפט בניסיון אחרון לגבש הסכמה — וכעת נותר לראות אם אלסטום תתייצב בו הפעם כזו שמתנגדת לפשרה.

אלסטום מסרה בתגובה כי "אין כל הסכמה בין הצדדים. אנחנו ממתינים להחלטת בית המשפט העליון בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker