הסדר הטיעון בפרשת חברת החשמל-סימנס: התעלומה והשאלות הקשות

לאחר 14 שנה, ולקראת הסדר טיעון שנוי במחלוקת, התעלומה בפרשת השוחד היתה ונותרה: מדוע גופי האכיפה מתעקשים להיות סלחניים דווקא כאן?

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יאשה חאין
יעקב (יאשה) חאין, המואשם בקבלת שוחדצילום: תומר אפלבאום

"בחקירת תיק השוחד של סימנס התגלו אינדיקציות לקיומה של תרבות ארגונית קלוקלת בחברת החשמל, בנושא ציות לחוק וטוהר המידות" — כך כתבה בסוף אוגוסט 2016 פרקליטת מחוז תל אביב (מיסוי וכלכלה), ליאת בן ארי־שווקי, במכתב ששיגרה למנהל רשות החברות הממשלתיות אורי יוגב, וליו"ר רשות ניירות ערך שמואל האוזר.

מהחקירה עלה חשד כי ההתנהלות הפלילית שתועדה בצמרת החברה הממשלתית בפרשת סימנס אינה בגדר מקרה בודד, וייתכן שהיא תולדה של אווירה ארגונית מושחתת לכאורה. בעקבות זאת, קראה בן ארי־שווקי "לבחון לעומק את התרבות הארגונית" בחברת החשמל, ואז לערוך "שינוי יסודי בנוגע לתרבות הציות לחוק". אלא שבישראל, מכתבים לחוד ומציאות לחוד.

בחצי השנה שחלפה מאז שיגור המכתב החמור, חתמה הנהלת חברת החשמל על פשרה מוזרה עם סימנס, ולפיה החברה הגרמנית תפצה אותה ב–90 מיליון שקל בלבד בגין נזקי עסקות השוחד והציוד הקלוקל לכאורה שסופק בהן. זאת, כשלפי תחקיר "ידיעות אחרונות" בינואר, היועץ המשפטי לשעבר של החברה העיד כי נתקל בקשיים מבית בניסיון להתחקות אחר חומרי תביעה פוטנציאליים נגד סימנס.

עוד לפני שהתאוששה דעת הקהל מעדות זו, התבשרה בשבוע שעבר כי אותה פרקליטות מנהלת בימים אלה מגעים מתקדמים להסדר טיעון מקל עם ששת בכירי חברת החשמל, שנאשמו בנטילת שוחד בתמורה להטיית מכרזים במיליארדים מכספי ציבור. זאת, אף שבידי הפרקליטות מונחות ראיות חד־משמעיות נדירות להעברת שוחד (חשבונות בנק שאותרו בחו"ל) ואף שנחתמו לא פחות משלושה הסכמי עד מדינה.

כך נלחמים בתרבות ארגונית מושחתת? זו הנחישות שבה מותחים קו אדום למען יראו וייראו? כך מאותתים לספקים הזרים כי ימי הפריצות במונופולים הממשלתיים חלפו?

צופה מהצד יתקשה להסביר כיצד דווקא בחקירה של פרשת סימנס וחברת החשמל, שנמתחת כבר על פני 14 שנים מביכות, מתעקשים גורמי אכיפת החוק, שוב ושוב, להיכשל — שעה שפרשות אחרות, מסובכות לא פחות, מסתיימות כבר בהרשעות ובענישה מהדהדות.

עד המדינה אורן אהרונסוןצילום: עופר וקנין

כיצד קורה שלמרות מסד ראיות עשיר וחסר תקדים בתיקי שוחד ציבוריים, עדיין לא מצליחה מערכת אכיפת החוק לאתר את זהות כל מקבלי הכסף. וכשהיא כן מצליחה, הכל מזדעקים לקדם בזריזות דילים במחשכים?

מה שהתחיל בהימלטותו המביכה לחו"ל של אחד החשודים המרכזיים, השופט לשעבר דן כהן, היה רק ספתח להימלטותם של יתר חבריו למפעל השוחד מעונש מלא, ולא רק הם.

כיצד חמקה סימנס העולמית מהרשעה פלילית בתמורה לקנס־כופר שרירותי בסך 160 מיליון שקל, בעוד שבעולם היא נאלצה לשלם בעבור פרשות השוחד שבהן הסתבכה פיצויים במיליארדי דולרים? מדוע התעקשה המדינה על השארתה של סימנס כמתמודדת פוטנציאלית במכרזים הממשלתיים?

כיצד האחראים למפעל השוחד מטעם סימנס יצאו כבר ללא פגע, בזכות הסדר אחד (ללא הרשעה) ושלושה הסכמי עד מדינה? כיצד נחתם עם ראש המשחדים, אורן אהרונסון, הסכם עד מדינה שני, אף שלא גילה לכאורה את כל הידוע לו בהסכם הראשון שנחתם עמו?

כיצד שישה מבכירי מונופול החשמל, שהופקדו על שירות 2.5 מיליון לקוחות במשק ושודרגו בהתאם לצמרת המשתכרים במגזר הציבורי במשך עשרות שנים, בדרכם לצאת מפרשת שוחד עם עונשים של 1–4 שנות מאסר, פנסיה מלאה וחשמל חינם?

יותר מדי תהיות עולות מהאופן שבו התנהלה חקירת הפרשה ומהאופן שבו מטופלים האישומים בה, כשמעל מרחפת כל העת העובדה כי 13.5 מיליון דולר מכספי השוחד של סימנס בישראל עדיין לא אותרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker