רכבת ישראל צופה שתפסיד במאבק המשפטי על חשמול המסילות

היועצים המשפטיים של הרכבת התריעו בפני ההנהלה כי לעתירה של אלסטום, הדורשת לבטל את תוצאות מכרז הענק של הרכבת, סיכויים טובים להתקבל ■ בהנהלה התעלמו, וניסיונות גישור בין הצדדים נכשלו

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבודות בתחנת סבידור בתל אביב, בספטמבר
אורן דורי
אורן דורי

רכבת ישראל נערכת למפלה משפטית בעתירה שהגישה נגדה חברת אלסטום, הדורשת לבטל את תוצאות מכרז הענק לחשמול מסילות הרכבת. אלסטום הפסידה במכרז לפני שנה לחברת SEMI הספרדית, וטענה כי הניקוד של הזוכה שופץ בדיעבד באופן שרירותי.

"להערכת החברה (רכבת ישראל; א"ד), המבוססת על דעתם של יועציה המשפטיים, סיכויי העתירה להתקבל גבוהים מ–50%" - כך נכתב בשולי תשקיף מדף שפירסמה הרכבת ביום ראשון, כדי לבצע גיוס בשוק ההון בשנתיים הקרובות.

הערה זו באותיות הקטנות של התשקיף נחשבת מפתיעה, נוכח עמדתה התקיפה של הרכבת בדיון שנערך בנושא לפני חודשיים בבית המשפט העליון. כפי שפורסם ב–TheMarker, השופטים הפצירו ברכבת ישראל להסכים להליך גישור עם אלסטום הצרפתית ושותפתה הישראלית אפקון. ברכבת הסכימו עקרונית להליך גישור, אבל סירבו לפצל את הפרויקט לכמה זכיינים, ובכל מקרה התנו כל גישור בכך שתוצאתו לא תהיה החלפת SEMI — אלא שילוב המפסידות בקבלנות משנה.

מאז הדיון בעליון התקיימו כמה ניסיונות למשא ומתן בין הצדדים, שלא נחלו הצלחה. לפי הערכות, המגעים נמשכים, כשברכבת ימתינו לראות אם הצרפתים והספרדים יוכלו להגיע להסכמות ביניהם.

השינוי בגישה של רכבת ישראל, שכעת מעוניינת להגיע לפשרה, הגיע לאחר ששופטי העליון מתחו ביקורת קשה על אופן ניהול מכרז החשמול בידי חברת הרכבת הממשלתית. הרכב השופטים, בראשות השופט חנן מלצר, רמז כי ייתכן שיתערב בתוצאות המכרז, בעקבות פגמים שנפלו בניהול המכרז ובניקוד ההצעות שבו.

מלצר כינה את תיקון הניקוד של SEMI "חסר פשר" ו"מטריד" — ומתח ביקורת על רכבת ישראל לאחר שזו הודתה כי פעלה כדי להעביר די מציעים במכרז את רף הניקוד המינימלי שנדרש.

SEMI זכתה במכרז הבינלאומי של הרכבת לחשמול 420 ק"מ של מסילה ולתחזוקתם למשך 25 שנה, בתמורה לכ–2 מיליארד שקל. בעקבות הזכייה, היא התחילה לעבוד על הפרויקט הראשון שלה, השלמת קו הרכבת המהיר בין תל אביב לירושלים. הפרויקט החשוב, שבאופן רשמי מתוכנן להיפתח לתנועת הנוסעים בעוד שנה בדיוק, נקלע לקשיים ולעיכובים בלוחות הזמנים, בין היתר עקב מחלוקות מקצועיות בין SEMI לבין מנהלי הפרויקט מטעם הנהלת הרכבת.

מרכבת ישראל נמסר בתגובה כי "הערכת הסיכונים ניתנה על ידי עורכי דין חיצוניים של הרכבת במסגרת פרסום התשקיף המחייב מתאר מחמיר. בהחלטה שנתנו השופטים בפסק הדין האחרון, הוחרג קו הרכבת המהיר לירושלים, כך שהתקדמות העבודות בקו תימשך על ידי חברת SEMI בכל מקרה, והיא לא תיפגע. בנוגע להליך המשפטי המתקיים בעת זו — רכבת ישראל מנועה מלהתייחס אליו".

מאלסטום נמסר בתגובה: "אלסטום הגישה את ההצעה המיטבית לפרויקט החשמול, וסומכת על מערכת המשפט הישראלית. אלסטום נותרת מחויבת לשוק הישראלי תוך אספקת פתרונות באיכות גבוהה, ומחכה בציפייה לקראת ההזדמנויות העתידיות בתחום זה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker