"הסחבת של משרדי התחבורה והאוצר גורמת לסגירת קווי מוניות שירות"

יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ איתן כבל, פנה אל המשנה ליועץ המשפטי לממשלה בשאלה כיצד יש לנהוג ביוזמה השנויה במחלוקת של שר התחבורה ישראל כ"ץ, שלפיה יוכלו בעלי רישיונות לא־פעילים למוניות שירות להמיר את רישיונם ברישיון להפעלת מונית ספיישל

אורן דורי
אורן דורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מונית שירות בת"א. "בלי רב־קו אין לענף סיכוי"
אורן דורי
אורן דורי

ועדת הכלכלה של הכנסת התכנסה אתמול לדון בהצעתו מעוררת המחלוקת של שר התחבורה, ישראל כ"ץ (ליכוד), לפיצוי בעלי רישיונות להפעלת מוניות שירות, בין אם בקווים פעילים או מושבתים — בתמורה להסכמתם להסדרת הענף. לפי ההצעה, המדינה תציע לתאגידי מוניות השירות לפדות כל רישיון שירות שבידיהם, שבעבר הוכשר על ידי המדינה ללא תמורה כספית, תמורת "מספר ירוק" — רישיון להפעלת מונית ספיישל, ששוויו מוערך כיום ב–240 אלף שקל.

אלא שהדיון לא נשא פרי, משום שמשרד התחבורה עדיין לא הכין את נוסח החוק להמרת הרישיונות. יו"ר הוועדה, ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), התריע מפני גרירת רגליים של הממשלה בנושא, והזכיר כי "כבר בישיבה הראשונה בעניין, שהתקיימה לפני יותר משלושה חודשים, העלה כ"ץ את נושא המרת הרישיונות. ואולם הדבר לא מופיע בהצעה שהגיש משרד התחבורה. תוקף החוק שמתוקפו מורשות מוניות שירות לעבוד פג בסוף 2016 והארכנו אותו עד יוני 2017, כדי שלא יהיו נהגים שעובדים ללא רישיון, אבל טרם קיבלנו הצעה כוללת ממשרד התחבורה. אני לא רוצה שנמצא את עצמנו נכנסים לתוך פגרת הכנסת מבלי לקבל הכרעה, כדי שלא נגרום לכך שנהגים יפעלו ללא דין אחרי יוני 2017", הוסיף כבל.

לדברי כבל, הוא פנה בנושא המרת הרישיונות ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, וקיבל מהמשנה ליועמ"ש, עו"ד אבי ליכט, הודעה שלפיה יש לגבש הצעת חוק ממשלתית חדשה עם התיקונים שמבקש שר התחבורה - ומשרד המשפטים יגבש עמדה בהתאם להצעה החדשה.

"הודעתי למשרדי התחבורה והמשפטים שאני לא מבקש רק נוסח מסודר להמרה - כי אי אפשר לדון בהצעה שלא עברה את כל הגורמים - אלא גם את חוות הדעת המשפטית על משמעויות ההמרה", אמר כבל. לדבריו, "אחד הדברים שלמדתי הוא שהמדינה לא יודעת מה היא רוצה ממוניות השירות. לטעמי, כל עוד אין מדיניות ברורה, לא נצליח לתת את המענה הנכון והראוי". כבל דרש גם כי מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר־אייל, תגיע לדיון הבא שתקיים ועדת הכלכלה בנושא, ותתן תשובות לשאלות העקרוניות הנוגעות לשימוש בכרטיס רב־קו במוניות שירות, הגדלת מספר הנוסעים והמרת הרישיונות.

סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק התחבורה בעירייה, מיטל להבי, הזהירה במהלך הדיון כי "המרת הרישיונות (מרישיון שירות לרישיון ספיישל; א"ד) תחסל את ענף מוניות השירות". לטענתה, רבים מבעלי הרישיונות ינטשו את עבודתם בקווי השירות אם יוצע להם רישיון למונית פרטית.

יו"ר ארגון קווי מוניות השירות, אברהם פריד, המייצג בעלי רישיונות מושבתים, קרא לאפשר את המרת הרישיונות ואמר: "אם הסחבת תימשך, לא יישאר מה להסדיר. הענף נמצא במוות קליני. כיום יש רק 700 מוניות שירות פעילות - שליש ממספרן בתקופת השיא. התרופה היא סבסוד והמרה", הוסיף פריד.

גבריאל דהן, מאיגוד מוניות השירות הפעילות, התפרץ בשלב זה לדיון ואמר לעמיתיו להפסיק לדבר על המרת רישיונות. "לכם יש רישיונות ואתם רוצים כסף. אני רוצה להמשיך לעבוד כי יש לי שבעה ילדים להאכיל. אנחנו לא רוצים המרה", אמר דהן.

ח"כ כבל ביקש להרגיע את הרוחות ואמר כי הפרנסה בענף נפגעה בגלל התנהלות הממשלה, ועל בעלי המוניות לפנות לממשלה בדרישה למענה. הוא הוסיף כי בישיבה הבאה תתחיל ועדת הכלכלה לדון בסעיפי ההצעה כפי שהגיש משרד התחבורה - ללא המרה או סובסידיה.

בעלי מוניות השירות הפעילות קראו בדיון לסבסוד ממשלתי למוניות השירות, בדומה לסבסוד שמעניקה המדינה לאוטובוסים, וכן לפתוח את מוניות השירות לשימוש בכרטיס רב־קו.

"יש הסכמה מקיר לקיר בוועדה, שלפיה אם לא יהיה רב־קו פעיל במוניות השירות, אין לענף כולו עתיד", אמר יו"ר ועדת המשנה תחבורה ציבורית, ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת). לדבריו הצטרף מנכ"ל ארגון 15 דקות, גיל יעקב, שאמר כי "הסחבת של משרדי התחבורה והאוצר גורמת לכך שבכל יום שעובר נסגר עוד קו מוניות שירות, והציבור משלם את המחיר. מדברים על רפורמה בתחבורה הציבורית, אבל לא מוכנים לתת כסף קטן כדי לשלב את מוניות השירות ברב־קו".

מנגד אמר כבל כי מרכז המחקר והמידע של הכנסת מחשב בימים אלה את עלות הכללת מוניות השירות במערך הרב־קו המסובסד. "מבלי להביע עמדה", אמר כבל, "מדובר בהרבה מאוד כסף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker